Ви будете здивовані! Вчені знайшли відповідь, чому деякі органи старіють швидше за інші

Вчені знайшли механізм, який пояснює, чому певні органи старіють швидше за інші. На думку вчених, це стається через накопичення мутацій в ДНК, передають Патріоти України

Дослідження провела команда з Женевського університету у співпраці з Inselspital, Університетською лікарнею Берна та Бернським університетом. Результати опублікували в журналі Cell, пише MedicalXpress.

Органи та тканини не всі старіють з однаковою швидкістю. Причиною старіння є пошкодження генетичного матеріалу (ДНК), яке накопичується з віком.

Молекули ДНК містять кодуючі ділянки (гени, які кодують білки) і некодуючі ділянки (які беруть участь у механізмах, що регулюють або організовують геном). Водночас клітини мають спеціальні системи відновлення ДНК, які запобігають накопиченню мутацій.

Помилки в ділянках кодування можна виявити при активації генів. А в некодуючих ділянках – тільки під час оновлення клітини. Однак оновлення клітин не відбувається з різною частотою, яка залежить від типу тканини або органу.

Так, наприклад, часто оновлюють свої клітини (1-2 рази на тиждень) кишківник або шкіра, що перебуває у постійному контакті із зовнішнім середовищем.

Тоді як клітини внутрішніх органів – печінки чи нирок – розмножуються лише кілька разів на рік. Група вчених досліджувала клітини печінки (гепатоцити), які рідко розмножуютьс

Науковці проаналізували потенційний зв'язок між швидшим старінням печінки та меншою частотою реплікації ДНК в її клітинах.

"Печінка миші є ідеальним органом для вивчення механізмів реплікації ДНК in vivo. У дорослих ссавців гепатоцити рідко проліферують (розростаються), якщо вони не були частково видалені.

Після видалення двох третин печінки молодих або старих мишей ми змогли дослідити механізми реплікації (подвоєння ДНК) в молодому або старіючому органі безпосередньо в живому організмі", – каже співавтор дослідження, професор Дебора Строка.

Науковці з'ясували, що після видалення частини органа клітини печінки починають подвоювати ДНК з некодуючих областей.

Вчені також помітили, що у молодих мишей ініціація реплікації була набагато ефективнішою, ніж у старих."Некодуючі ділянки не підлягають регулярній перевірці на помилки, тому з часом накопичуються пошкодження. Після видалення печінки у молодих мишей пошкодження все ще незначне, і реплікація ДНК можлива", – пояснює Джакомо Россетті, науковий співробітник відділу молекулярної та клітинної біології факультету природничих наук UNIGE.

Він додає, що у старих мишей через накопичення помилок в ДНК реплікація неможлива, як і оновлення клітин цього органу. Ті ж клітини, що лишаються, часто втрачають свої функції (деградують), і це призводить до старіння тканин.

Далі вчені хочуть перевірити, чи можна запобігти старінню органів, якщо виправити пошкодження ДНК до того, як почнеться реплікація.

Розставлено крапки над "і": При якій температурі правильно прати постільну білизну та рушники - не 40°C і не 60°C

неділя, 6 липень 2025, 18:15

Прання постільної білизни і рушників є невід’ємною частиною підтримки чистоти та гігієни у домі. Важливо не лише регулярно проводити цей процес, але й правильно обирати температуру прання, адже саме вона впливає на якість очищення, знищення бактерій, п...

Секрет ресторанної курки розкрито: Всього один інгредієнт - і м’ясо тане в роті

неділя, 6 липень 2025, 17:57

Куряча грудка - популярний вибір для здорових та швидких страв. Але часто після приготування вона виходить сухою, жорсткою та несмачною. Проте один простий трюк може змінити все - і ваша курятина буквально танутиме в роті, Патріоти України. Навіть при...