З технічного погляду НАТО не має жодних проблем, щоб закрити небо над західною частиною України. Однак відповідне рішення ухвалюється консенсусом, а тому малоймовірно, щоб усі країни підтримали цю ідею. Про це в ефірі OBOZ.Talk розповів заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
Він пояснив: байдуже, закривати небо над усією Україною чи тільки над частиною – це у будь-якому разі означатиме вступ Альянсу у прямий військовий конфлікт із Росією.
"Збиття російських літальних апаратів, таких як крилата ракета, безпілотник або балістична ракета, або абсолютно будь-який літальний апарат – це війна. Фактично, це збройний конфлікт, а НАТО проти цього. Зокрема, генеральний секретар НАТО постійно говорить про недопущення прямого військового конфлікту", – наголосив Самусь.
"Мало ймовірно досягти такого консенсусу. А в цих історичних реаліях, мабуть, це все ж таки неможливо", – вважає він.
Директор Центру досліджень армії додав, що окремі країни, наприклад Польща або Румунія, могли б самостійно збивати ворожі цілі над Україною. "Але для цього, знову ж таки, має бути певний консенсус хоча б більшості країн НАТО", – уточнив він.
"Ну, наприклад, якщо Польща збиває ракету російську на територію України, Росія заявляє про те, що Польща завдала їй військової шкоди – це визначається як агресивні дії проти Росії. Вона має право почати діяти якось агресивно проти Польщі і може, наприклад, завдати ракетного удару по території Польщі вже безпосередньо", – розповів Самусь.
На його думку, немає ніяких червоних ліній, США і країни НАТО просто бояться перетнути психологічну межу і вступити в прямий конфлікт, хоча Росія не має достатньо сил, щоб протистояти Альянсу.
"Якщо ви боїтеся, наприклад, розміщувати американські Patriot, щоб вони збивали російські ракети, ви можете їх дати нам в лізинг. Просто передати їх у власність уряду України, і вже вона нестиме відповідальність за все, що зв'язано з тим комплексом", – пропонує Самусь.
41-а загальновійськова армія Центрального військового округу Росії зазнала катастрофічних втрат у війні проти України. Станом на 1 червня 2025 року підтверджено: 8 625 військових цієї армії загинули, 10 491 – зникли безвісти. Ще тисячі вважаються таким...
Президенти України та США Володимир Зеленський в інтервʼю The New York Post заявив, що обговорює з президентом США Дональдом Трампом угоду щодо купівлі американської зброї в обмін на продаж українських дронів, передають Патріоти України. За словами Зел...