На сьогодні Білорусь не є безпосереднім учасником воєнних дій в Україні, але надає матеріально-технічну підтримку російському вторгненню з 24 лютого, коли частина військ агресора увійшла до нашої країни саме через кордон з РБ, передають Патріоти України.
Окрім того, на сусідній території розташоване авіаційне угруповання ВКС Росії, літаків спеціального призначення, які надають радіолокаційну підтримку агресору. Саме звідти на початку війни летіла велика частина балістичних ракет, зокрема "Іскандери" та Точка-У.
Нині Російська Федерація продовжує розглядати Білорусь як серйозний плацдарм для ескалації проти України та країн ЄС. Президент Росії Володимир Путін неодноразово тиснув на самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, щоб той погодився направити свої війська проти українців, але білоруський диктатор всіляко уникав цього фатального кроку. Здається, що переміщення тисяч вагнерівців до РБ після невдалого перевороту Пригожина значно збільшують ризики як для нашої країни, так і ЄС. Майже одразу після переїзду ПВК розпочалися погрози використання її бійців проти сусідніх з Білоруссю країн. Схоже на те, що росіяни вирішили переходити від галасливих погроз до активних дій.
OBOZREVATEL розбирався в тому, до чого призведуть провокації росіян та які наслідки будуть для України
Вагнерівці вже розпочали терор Польщі
Заступник глави МЗС Польщі Павел Яблонський заявив, що бійці групи "Вагнер" намагалися проникнути з території Білорусі до Польщі, тому країна планує розгорнути ще більше військ поблизу білоруського кордону та замислюється про повне його закриття.
Водночас білоруські партизани повідомляють, що окрема група фахівців "Вагнера" разом із КДБ Білорусі займаються перезапуском програми "Прибой", яка має бути повністю готовою для реалізації до 1 вересня. За цією програмою із Таджикистану доставлено "афганську" трофейну зброю до Мінська. Колишні афганські військовослужбовці розміщені на території РБ та чекають подальших вказівок до дії. Деталі спецоперації невідомі, але за попередніми даними, готується прикордонний конфлікт із використанням легкого озброєння. На сьогоднішній день йде прихована передислокація "спецконтингенту" до прикордоння. Кожен, хто прибуває, чи то "мігрант" чи "ексвагнер", мають легенду та оперативне прикриття (документи, житло).
Крім того, частина білоруських опозиційних ЗМІ поширили інформацію про розташування "вагнерівців" за 2 км від кордону з Польщею – на базі відпочинку "Формат" у селі Піщатка.
Під чужим прапором
За даними Служби безпеки України, росіяни готують масштабну провокацію на стратегічному об’єкті Білорусі – Мозирському нафтопереробному заводі. Підготовкою теракту займається диверсійно-розвідувальна група із кадрових військових ЗС РФ та співробітників російських спецслужб, яких відправили на територію Білорусі під виглядом "вагнерівців".
Ця російська ДРГ має вчинити провокацію на НПЗ, вдаючи із себе "українських диверсантів". У скоєному планується звинуватити Україну, щоб таким чином вкотре спробувати втягнути Мінськ у повномасштабну війну проти нашої держави. Інформацію про запланований теракт співробітники Служби безпеки отримали з кількох джерел.
Ракетна провокація
Про те, що росіяни дедалі активніше працюють у напрямку залучення Білорусі до воєнних дій, говорять і в ГУР Міноборони.
Таких висновків представники українських спецслужб дійшли за результатами чергового масованого ракетного обстрілу нашої країни, який відбувся 5 серпня. Зокрема, як повідомили в Повітряних силах, ракети летіли і з території Білорусі. Українські військові не уточнили, скільки ракет могло бути запущено і до яких цілей вони прямували.
Тим часом представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов припустив, що реального запуску ракет насправді могло і не бути, а все це спланована Росією провокація.
"Щодо ракет з території Білорусі – ймовірно, це був електронний пуск чи імітація пуску, оскільки на території цієї країни розміщені російські війська, сили та засоби для різноманітних провокацій, щоб втягнути Білорусь у війну проти України", – так прокоментував цю ситуацію представник спецслужби.
Білоруські добровольці з полку Калиновського, які борються на стороні України з російськими окупантами, також заявили, що йдеться про провокацію РФ з тою ж таки метою – втягнути Білорусь у війну проти України.
"У мережі поширилася інформація про те, що з території Білорусі було завдано ракетного удару по території України. Офіційно заявляю, згідно з нашими даними, жодних атак з боку Білорусі не відбувалося. Це чергова спроба Росії втягнути режим Лукашенка у повномасштабну війну", – зазначив представник полку Калиновського у відеозверненні.
Ймовірно, що аеробалістичні ракети "Кинджал", які під час останнього обстрілу Росія застосувала проти України, могли летіти через територію РБ, – повідомив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону. Він зазначив, що пуск "Кинджалів", ймовірно, був з району російського Тамбова, а тому ракети могли пролетіти через Білорусь. Наразі цю інформацію уточнюють.
Готуватися до протидії
Стосовно самої групи "Вагнер", то, за словами Андрія Юсова, наші північні кордони добре захищені, а інформація, пов’язана з цим угрупованням, збирається та аналізується для контрдій.
"Тисячі найманців, вбивць і терористів ПВК "Вагнера" біля кордонів країн ЄС і членів НАТО – це, безумовно, потенційна загроза і причина можливих провокацій і дестабілізації", – заявив Андрій Юсов. – Хоча станом на сьогодні у найманців недостатньо сил і засобів для проведення великих воєнних операцій, та все ж вивчати ситуацію, збирати інформацію і готуватися до протидії різним сценаріям і Україні, і країнам ЄС потрібно дуже активно та ретельно", – запевнив представник ГУР.
Армія Білорусі – "паперові хлопчики"
Військовий експерт Олександр Коваленко вважає, що хоча рівень впливу Москви на Мінськ сьогодні досить високий, але війська республіки навряд вступлять в повномасштабну війну на цьому етапі. Хоча, звісно, виключати не можна нічого.
"Я маю досить серйозні сумніви стосовно такого розвитку подій. Адже вони могли зробити такий крок ще у 2022 році, але ж відмовилися від цього. Стосовно провокацій ПВК, то все можливо. Провести диверсію та звинуватити іншу сторону – найулюбленіша практика росіян. Але ж білоруське КДБ працює досить добре, і той контингент найманців, який розташувався у РБ, перебуває під їхнім повним контролем, а значить, нічого без відома спецслужб ті не в змозі зробити", – говорить Олександр Коваленко.
Говорячи про чисельність солдат, яких у разі чого Лукашенко зможе залучити до протистояння з Україною, то за інформацією військового експерта, на цей час боєздатний контингент нараховує близько 14 000 бійців.
"Що таке армія РБ на цей час – такі собі "паперові хлопчики". Чому? Тому що вони не мають ніякого досвіду ведення бойових дій, а це вагомий аргумент. Вони можуть виставити до 14 000. Якщо порівняти цю цифру з 40 000 добре підготовлених росіян, які вторглися на нашу територію з Білорусі у лютому 2022 і були розбиті, то це не дуже страшно. Та й наш північний плацдарм за цей час став більш аніж укріпленим. Вони не зможуть захопити навіть Чернігів. На що вони дійсно здатні на цей час – так це сковувати наші сили, які Україна могла б перекинути на більш складні ділянки", – наголошує Олександр Коваленко.
Диверсії будуть для картинки
"На мій погляд, "Вагнер" сьогодні для України не становить небезпеку, – говорить полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Роман Світан. – Невеликі диверсійно-розвідувальні групи будуть промацувати наш кордон та польський з литовським. Намагатимуться внести якусь метушню та сковувати сили. Якісь провокації для обвинувачення України, напевне, будуть. Для цього у росіян є і наша трофейна техніка, і військова форма. Це буде проведено для картинки та пропаганди, щоб у ООН піднявся якийсь стогін. Звісно, без білорусів такі дії неможливі, тому хай самі вирішують, потрібні їм потім проблеми чи ні. Але дуже добре, що СБУ знає про їхні плани, значить, принаймні цього разу в них нічого такого не вийде".
Щодо можливого вступу білоруських військ у повномасштабну війну, то, на думку Романа Світана, вони стануть для ЗСУ просто гарматним м'ясом та будуть вщент розбиті.
Білоруські війська активно готують до війни
У РБ заявили про підготовку бійців збройних сил країни з урахуванням досвіду російської так званої "спецоперації" в Україні.
"Щодо СВО, вона однозначно внесла свої корективи у підготовку підрозділів сил спеціальних операцій республіки. Ми постійно аналізуємо хід її проведення. Ми, як губка, вбираємо всі ці інноваційні підходи, які там застосовуються. З огляду на це ми будуємо свою бойову підготовку та готуємо наших військовослужбовців до виконання завдань. Сьогодні ми проводимо заходи переоснащення наших підрозділів", – зазначив заступник командувача сил спеціальних операцій збройних сил Білорусі Вадим Лукашевич.
Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...