Науковці опублікували дослідження шумерського міфу з глиняної таблички Ni 12501, якій понад 4400 років. Цей фрагмент, що зберігся з IIIb періоду ранньої династії (приблизно 2540−2350 до н.е.), походить із міста Ніппур — священного центру стародавнього Шумеру, величні руїни котрого розкинулися за 160 км на південний схід від Багдаду, передають Патріоти України з посиланням на NV.
Табличку було виявлено ще в XIX столітті, однак повний переклад клинопису з’явився лише тепер. У центрі оповіді — полон бога грози Ішкура (покровителя дощу) у підземному світі Кур. Його батько, верховний бог Енліль, скликає раду богів, щоб вирішити його долю. Єдиним, хто погоджується допомогти, стає Лисиця — не божество, а хитра істота, що спритно обходить небезпеки.
Фрагмент міфу обривається, коли Лисиця входить у Кур, відмовляється від підземної їжі та ховає її у своєму посуді. Чи вдалося їй урятувати Ішкура — невідомо.
Доктор Яна Матушак, авторка дослідження, пояснює, що Ішкур був важливим лише в межах місцевих традицій, адже південь Месопотамії мав мізерні опади, і основним джерелом води було зрошення з річок Тигр і Євфрат.
У міфі також проглядається тема сільськогосподарського достатку — ріки повні риби, різнокольорові корови Ішкура, плодючі землі. Після викрадення Ішкура Кур починає «народжувати» і «забирати» дітей, що, ймовірно, символізує посуху та голод.
Це один із найдавніших прикладів використання образу Лисиці як розумної рятівниці. Мотиви цього міфу — смерть, хитрість, сезонне відродження — надалі повторювались у месопотамських переказах.
Фрагмент Ni 12501 є унікальним джерелом для розуміння вірувань стародавнього Шумеру, однак дослідники наголошують на потребі подальших археологічних відкриттів для глибшого осмислення шумерської міфології.
Зростання цін на пальне в Україні було викликано двома факторами, які вже вичерпані. До кінця року значних рухів не очікується. Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, передають Патріоти України. . "Зростання цін на пальне було пов'язано...
Багато хто досі вірить, що саме 10 000 кроків на день - золотий стандарт для здоров’я. Та нове масштабне дослідження довело: достатньо і 7 000, щоб реально знизити ризик хвороб і навіть смерті, . Австралійські науковці проаналізували майже 60 досліджен...