Хто живе довше - "сови" чи "жайворонки"? Вчені дали однозначну відповідь

Хто живе довше – "сови" чи "жайворонки"? Вчені дали однозначну відповідь

Люди-"жайворонки" мають на 10% менший ризик ранньої смерті, аніж "сови". З останніми може зіграти злий жарт їхня звичка засиджуватися допізна, передають Патріоти України.

Відповідного висновку дійшли вчені Північно-Західного університету в Чикаго, чиє дослідження було опубліковано в журналі Chronobiology International, пише HealthDay. Доцентка кафедри неврології в Школі медицини Файнберга при зазначеному виші Крістін Кнутсон висловила думку, що кожна людина має знати про наслідки свого способу життя, передає OBOZ.UA,.

Вона зауважила, що для "сов" надія на довге життя все-таки є, однак треба докласти зусиль.У межах дослідження вчені попросили понад 433 000 дорослих британців віднести себе до однієї з чотирьох категорій – чітко вираженого ранкового або вечірнього типу, або помірного ранкового чи вечірнього типу.

Близько чверті людей назвали себе ранковими жайворонками, а близько 9 відсотків сказали, що вони, безумовно, нічні сови.

Протягом 6,5 років дослідники відстежували стан здоров'я всіх учасників, щоб з'ясувати, чи пов'язаний режим сну з підвищеним ризиком смерті й хвороб.

Виявилося, що "сови" мали дещо більше шансів померти протягом періоду дослідження порівняно з ранковими жайворонками, після того, як дослідники проконтролювали інші фактори ризику для здоров'я. Також вони мали більше проблем зі здоров'ям – вдвічі вищий ризик психологічних розладів, на 30% вищий ризик діабету, на 25% вищий ризик неврологічних проблем, на 23% вищий ризик шлунково-кишкових розладів і на 22% вищий ризик респіраторних захворювань.

Точних причин цих проблем вченим з'ясувати не вдалося, однак вони припускають, що люди, які не сплять допізна, мають більше можливостей для нездорового способу життя, наприклад, пити, курити, перекушувати або вживати наркотики.

Але найбільш інтригуюча теорія вчених стверджує, що причини можуть бути у тому, що "совам" доводиться підлаштовувати свій внутрішній годинник під решту світу – щоб встигати на роботу, зустрічатися з друзями тощо.

Найкраще, що можуть зробити "нічні сови" – це пристосуватися до більш нормального ритму ранкового жайворонка у світі, каже Кнутсон.

Для цього вчені радять поступово намагатися переносити час відходу до сну, тобто лягати спати трохи раніше. А тим, хто є "совами" за власним вибором або через обставини – наприклад, людям, що працюють вночі – Кнутсон рекомендує:

– правильне харчування,

– фізичні вправи;

– достатня кількість сну, коли їм вдається лягти спати.

Розмір субсидії на електроенергію для мешканців однієї з областей України збільшили вп'ятеро: Що треба знати

п’ятниця, 10 травень 2024, 7:50

Мінсоцполітики повідомили, що для забезпечення підтримки уразливих верств населення регіону, уряд вирішив збільшити для мешканців Харкова та області на нинішній неопалювальний сезон (з травня по вересень включно) розмір пільг та субсидій на електроенер...

Велика небезпека? Випускник університету міноборони РФ створив інструмент, що показує розташування користувачів Telegram

п’ятниця, 10 травень 2024, 7:45

У Росії створили інструмент Close-Circuit Telegram Vision (CCTV), який дозволяє дізнатися приблизні адреси користувачів Telegram. У самому месенджері не вважають CCTV вразливістю. Про створення інструменту повідомили російські ЗМІ. Зазначається, що CCT...