Вчені навіть придумали такий термін: Ось чому нам подобається шкідлива їжа

"Тиждень тому у своїх соцмережах я провела невеличке опитування серед Вас, дорогі друзі, чому, на Вашу думку, ми так любимо нездорову їжу? Було багато коментарів, всі різні: від таких, які стверджували, що їм ніколи не хочеться ані ніякої нездорової їжі, до таких, які казали, що така їжа знімає стрес, і без неї неможливо жити", - про це у Фейсбуці пише лікар дієтолог Оксана Скиталінська, .передають Патріоти України.

"А що вчені?

На те вони існують, щоб досліджувати глибинні процеси і, бажано, з користю для людей.

Досліджень я «накопала» багато. Деякі дуже складні, а у висновках лише коротка констатація фактів:, що «реклама, яка яскравими кольорами, запахами, агресивною подачею спонукає нас їсти жирне, солоне та солодке» чи «чоловіки більше за жінок схильні до вживання фастфуду, бо жінки більше слідкують за фігурою та красою». Загалом це ми і так знали.

Проте є декілька досліджень і вони цінні тим, що дають нам певні «ключі» до нашої харчової поведінки, а саме — розуміння ЧОМУ нам хочеться саме отакої їжі і ЯК цьому зарадити?

Що точно вже зрозуміло, то це те, що тут задіяна наша людська природа, наш інстинкт до виживання, який формувався протягом сотень тисяч років еволюції.

Всю цю величезну товщу часу наші предки були голодні та напівголодні, жили в холоді та напівхолоді. Навіть наші бабусі та дідусі, а у когось і батьки — мали важке дитинство, пережили голод. І такий величезний вибір їжі, який ми маємо зараз з’ явився зовсім недавно, декілька десятків років тому.

Для еволюції — це ніщо, наші тіла, як і тисячі років тому налаштовані запасати енергію, нами все одно рухають інстинкти..

Чому ми готові їсти нездорову їжу навіть тоді, коли тільки поїли?

Бо щоразу, коли нашим предкам у руки потрапляла якась їжа, вони з'їдали її якомога швидше і якомога більше.

Жирна та солодка їжа завжди була великою цінністю, адже в ній багато калорій, тобто більше енергії.

Сьогодні більшість з нас мають легкий доступ до їжі, але наш організм цього не розуміє. Наші інстинкти, як і раніше, спонукають нас їсти побільше, готуючись до можливого голоду. Саме тому нам важко сказати «ні» фастфуду (а щоб сказати «ні», потрібно «включити голову»).

Вчені навіть придумали такий термін – суперстимули (supernormal stimulі або superstimuli) на мозок

Коли ми їмо нездорову їжу, в якій багато цукру, солі, жиру і яскравих кольорів (засмажена котлета виглядає апетитніше, ніж парова, червоні помідори привабливіші, ніж бліді « парникові» тощо), у нашому мозку збільшується кількість нейромедіатора дофаміну, який пов'язаний із почуттям винагороди та задоволення.

Це дуже приємне відчуття і мозок хоче відчувати його знову і знову. Тому варена броколі (не кажучи про сиру) менше стимулює апетит, ніж соковита сарделька (жирна і солона).

Суперстимули є не лише в харчуванні: це і використання косметики (яскраві кольори губ, очей, волосся, щік), одягу, комп’ютерні ігри, бажання сидіти в соцмережах, вживати алкоголь та ін.

Як протидіяти цьому бажанню і чи це можливо?

Це досить складно, бо люди чутливі до незвичайних або сильніших подразників.

Наприклад, маркетингу. Попадання на ці помилкові сигнали може призвести до поведінкових залежностей, які забирають у нас час та енергію.

Агресивна реклама може змусити нас хотіти непотрібні речі. У такому разі нам усім доводиться зупиняти себе і намагатися думати логічно, «включати голову».

Наш вибір пов'язаний з еволюційною неприязню до гіркого, любов'ю до солодкого, солоного, жирного, упередженням до необробленої їжі, потяг до яскравих кольорів, психологію "винагороджування" себе "смачненьким", що дуже успішно використовують маркетологи, тому супермаркети зустрічають нас ароматами здобної випічки і шоколаду, від яких розігрується апетит і пристрасть до нездорових покупок", - завершила дієтолог.

Вчені навіть придумали такий термін: Ось чому нам подобається шкідлива їжа

субота, 28 вересень 2024, 23:55

"Тиждень тому у своїх соцмережах я провела невеличке опитування серед Вас, дорогі друзі, чому, на Вашу думку, ми так любимо нездорову їжу? Було багато коментарів, всі різні: від таких, які стверджували, що їм ніколи не хочеться ані ніякої нездорової їж...

Російські хокеїсти-аматори під час гри здолали в рукопашній супротивника-ФСБшників. Чекісти образились і вирішили пересаджати більш вправних хлопців (відео)

субота, 28 вересень 2024, 22:40

У Біробіджані (Росія) шістьох гравців аматорської команди «Тафгай» затримали за побиття хокеїстів від ФСБ під час матчу Нічної хокейної ліги. . "Тафгай" зустрічався з командою "Фантом", що представляє регіональне управління ФСБ. Звичайна льодова бійка...