Бабуся, яка пережила Голодомор в Україні, розповідала про загибель майже всієї своєї великої родини - Пелагія Павлівна Пащенко з села Витачів під Києвом поховала в 1933 році чоловіка та 11 дітей, передають Патріоти України.
Жінка й сама ледь не загинула. Її страшні спогади описані в книзі "Пам'ять роду", що вийшла під егідою Українського інституту національної пам'яті. Історію Пащенко передала її онука:
"Моя рідна бабуся (татова мама) - Палажка Павлівна Пащенко, в дівоцтві - Василенко (1893-1987) - народилася в селі Витачів Обухівського району Київської області. Пережила війни й голодомори ХХ століття й померла у віці 94 років.
Про Голодомор згадувала скупо. Їй боліло так, що від одного лише слова - голод - лилися сльози. Дитиною я ніяк не могла збагнути, що ж то за слово таке страшне. Тоді ще не знала, що в часи радянської влади згадувати Голодомор було заборонено. А коли виросла, дещо вдалося розпитати в бабусі - на сільському цвинтарі лежать її одинадцять дітей і перший чоловік. Усі вони померли мученицькою смертю в голодний 1933-й.
Опухлих, напівживих, бабусю і її найстаршого сина Грицька Пащенка (мій батько - Василь Прокопович Лемешко народився 1936-го), врятував її рідний брат Каленик Василенко, який нагодився з плавання і привіз трохи харчів.
Бабуся проти ночі завжди читала "Отче наш" і молилася за "Царство Небесне" своїх дітей і чоловіка, згадуючи всіх поіменно. Дбайливо доглядала запалі могилки: чоловікову і п’ятнадцятирічної дочки Уляни - найстаршої з померлих.
Пригадую, як вона, 90-річна, спираючись на два ціпки, дибала на кладовище перед Великоднем, щоб провідати своїх рідних. Якось запитала її: - А де ж поховані інші дітки? Бабуся розповіла, що тоді всіх звозили підводою до однієї ями. Коли вона наповнювалася - засипали й копали іншу. Нерідко до тієї ями потрапляли ще живі, які й з могили благали хоч крихту хліба.
"І досі моторошно, як та земля ворушилася… - витирала сльози бабуся, - а де ж було взяти ту "крихту", коли з дворів вигребли до мачинки. Ті, хто жили біля Дніпра, рятувалися рибою. А я заховала в димарі вузлика із пшоном. Знайшли й там. Грабувала не тільки районна власть, а й свої нелюди. Хто живий зостався - кістки тих виродків прокляв...".
Український нападник Роми Артем Довбик, який відзначився голом у матчі чемпіонату Італії з Дженоа (3:1), проявляє стримані емоції після результативних ударів. Форвард збірної України заявив, що не повністю задоволений грою, яку демонструє та продовжує ...
Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...