У вересні 2024 року відбудеться перший автоматичний обмін між Україною та іншими державами інформацією про фінансові рахунки за міжнародним стандартом звітності CRS (Common Reporting Standart). Країни обміняються даними за друге півріччя 2023 року – це буде перший звітний період, а в подальшому звітним періодом вважатиметься попередній календарний рік. Обмін запроваджено після того, як у березні 2023 року парламент ухвалив відповідний закон №2970 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією.
Україна долучилася до цього проєкту зі 110 іноземними податковими адміністраціями (всього очікується приєднання 120 країн). Стандарт CRS передбачає обмін даними про власників рахунків нерезидентів, які перебувають у відповідній підзвітній державі. Шлях до такого обміну відкрила багатостороння угода, до якої Україна в особі Державної податкової служби України (ДПС) приєдналася у серпні 2022 року – відразу після того, як стала асоційованим членом ЄС. Відповідно до вищезгаданого закону, українські банки з 1 липня 2023 року почали збирати інформацію про своїх клієнтів-нерезидентів в стандарті CRS з метою інформування податкової, яка потім обміняється цими даними з іншими державами. За подібним алгоритмом відбувається збір інформації в інших країнах, де мають рахунки українські резиденти.
Україна долучилася до автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки зі 110 країнами
Запровадження міжнародного обміну насторожило багатьох українців, які тепер живуть за межами України. Хтось в іншій країні вже розпочав свій бізнес, відкрив рахунки у тамтешніх банках і навіть не підозрює, що податки таки потрібно платити й в Україні також. До 1 травня усім біженцям потрібно подати декларації про доходи у Державну податкову службу України, зокрема отримані й за кордоном. І що важливо, біженцям пенсійного віку також потрібно вчасно декларувати отриману закордоном соціальну допомогу, яка, до речі, не підлягає оподаткуванню, але за відмову від декларування доведеться сплатити штраф. Несвоєчасне подання декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн.
Поки що не варто хвилюватися тим українцям, у кого у закордонних банках зберігається менше $250 тис. Якщо в Україну надійде інформація, що в одного громадянина України залишок коштів на усіх закордонних рахунках станом на 31 грудня 2023 року не перевищує $250 тис., ці кошти не будуть оподатковуватися! Це стосується лише фізичних осіб. Якщо ж на рахунку коштів більше, а інформація про це скоро надійде в Україну відповідно до правил міжнародного обміну, тоді очікуйте на «листи щастя» від податкової. Цілком очевидно, що запроваджена законом №2970 обмежувальна сума понад $250 тис. на руку «ухилянтам» від оподаткування, адже звільнена від оподаткування сума занадто велика для пересічного українця.
А от якщо соціальна служба Німеччини дізнається про наявність коштів у біженців в українських чи німецьких банках, у кращому випадку доведеться повернути весь обсяг виплаченої за два роки соціальної допомоги, а також повернути оплачену вартість житла та медичної страховки – а це вже близько 20 тис. євро на одну людину. Не повернеш, загрожуватиме до п’яти років за німецькими законами.
Як тільки Україна у 2022 році долучилася до автоматичного обміну інформацією про рахунки, в інтернеті почали ширитися коментарі юристів, в яких вони попереджали біженців про можливу втрату соціальної допомоги, якщо вони не задекларували в іноземній державі свої рахунки в українських банках. До прикладу, якщо українська біженка у Німеччині задекларувала розмір своєї української пенсії, тоді від загального обсягу призначеної соціальної допомоги віднімуть еквівалент української пенсії в євро.
У кожного з біженців індивідуальна ситуація. Хтось сплачує комунальні послуги за житло в Україні з української картки, якщо ж українська пенсія піде на забезпечення проживання в Німеччині, тоді коштів на витрати в Україні не буде.
Дехто взагалі віддав свою пенсійну карту дітям в Україні, які після широкомасштабної війни стали безробітними. Тому багато хто з біженців дійсно не декларував розмір пенсії, пояснюючи тим, що не має доступу до грошей.
Рідкісний амулет віком 1600 років, знайдений археологами у стародавньому місті Адріанополіс (європейська частина сучасної Туреччини.-ПУ), містить зображення Соломона, який перемагає диявола. Ця знахідка апелює до вилучених з канонічної Біблії віршів, д...
Волейболіст Андрій Оробко розповів про причини, через які він не повернувся до України після єврокубкового матчу. Спортсмен зазначив, що на його вирішення вплинули проблеми з командою, включаючи втрату ключових гравців та дії керівництва клубу, передаю...