Чотири роки життя в Данії та чому я повернувся в Україну, - програміст

Виявилось, що в цій північній країні жити непогано, якщо звикнути до високих цін та того, що сонячні дні - рідкісна річ.

У Данії гарно, але зовсім не сонячно. Фото: DOU.ua.

"Якщо зовсім коротко про мінуси життя в Данії, то їх два: темно і дорого. Теза «в Україні повітря просякнуте атмосферою еміграції» містить, на мою думку, дві помилки: стилістичну (повітря не може бути просякнуте атмосферою) і фактичну (у 2016 році, за даними Укрстату, міжнародна міграція в Україні склала 4,4 тисячі осіб, що виїхали, на 9,6 тисяч прибулих, тобто, приїхало в країну набагато більше, ніж виїхало)", - пише Олександр Скакунов на DOU.ua, передають Патріоти України.

Але повернімося до теми. У минулій статті я агітував виїхати за кордон, причому не в країни «осі борщу» (Росія та Польща), а кудись серйозніше. Наприклад, у Данію. Насправді, дивно, наскільки велику роль Данія грає в нашому з вами житті. Наприклад, значна частина IT-технологій, якими ми зараз користуємося, зроблені саме данцями: РНР, С++, Ruby on Rails, Varnish, Turbo Pascal, Delphi і C#. Цей список виглядає як резюме.

Знайомі прізвища? Расмус Лердорф (РНР), Бйорн Струструп (С++), Пітер Наур (ALGOL і форма Бекуса-Наура). Данець Ерланген подарував нам теорію черг, працюючи над оптимізацією роботи копенгагенської телефонної станції (пізніше на його честь назвуть мову Erlang).

Движок Google Chrome розробили теж тут, у місті Орхус. Microsoft Dynamics AX спочатку був розробкою данської компанії Axapta. Технологія Bluetooth, що об'єднала розрізнені пристрої, названа на честь данського короля Блетонда, який об'єднав розрізнені племена (у короля дійсно був темний зуб, а значок Bluetooth - стародавня руна, аналог літери B). Якщо розширити географію до всієї Скандинавії, то можна додати і MySQL, Neo4J, Linux і git.

Наука теж не залишилася осторонь. Один хімічний елемент таблиці Менделєєва має данське коріння: гафній названий так на честь латинської назви Копенгагена (Hafnia). Хотів написати, що елемент бор назвали на честь Нільса Бора, але факт-чекінг показав, що це не так - на його честь назвали борій. У данців є навіть свій астронавт!

Культурно-історично Данія не так вже далека від нас. Цар Микола II був по матері данцем. Укладач «Тлумачного словника живої великоросійської мови» Володимир Даль був сином данців, які переїхали в Луганськ. Якщо копнути зовсім глибоко, то засновник Київської Русі Рюрик був данцем. Він був родом з данського півострова Ютландія. Отже, ютландець, а данською - jusk. Знайоме слово, правда? Однойменна данська компанія має стопіцот філій в Україні. Навіть торговий шлях «із варяг у греки» проходив через нас, через Київ.

Це все добре, скажете ви, ми вже знаємо з минулої статті, що там технологічний рай земний, але навіщо було їхати з Данії? Якщо зовсім коротко про мінуси життя в Данії, то їх два: темно і дорого.

Темно

Не сравнить с Афинами - прохладно,
Правда, шведы с финнами, - ну ладно!
В. Высоцкий

Данія - північна країна. Якщо довго вдивлятися в цю фотографію, то можна звернути увагу, наскільки низько розташовані хмари - небо зовсім не таке як у нас.

А якщо серйозно, то ця проблема набагато серйозніша, ніж здається на перший погляд. На наступній фотографії досить типова для Скандинавії ситуація: весна, сонечко, люди в кафе і просто на тротуарі лежать, ловлячи кожен промінчик тепла.

Загалом, гостра нестача вітаміну D. У перший рік після приїзду сюди це викликатиме у вас здивування, а до третього ви почнете дивитися путівки на південь - точно так само як і всі данці (можливо, це була справжня причина походів вікінгів, хто знає? Вдома - берсерк у спідниці, а на півдні - вино, тепло і гречка. Ой, гречанка).

Через нестачу сонця місцеві жителі, по-перше, не закривають вікна фіранками, а по-друге - тримають вікна в ідеальній чистоті. Пам'ятається, в українському університеті нам говорили, що миття вікон після зими підвищує світлопотік на 10%, але це знання у нас мертве, а данці ним користуються.

Один данський король у XVI столітті віддав вченому Тихо Браге цілий острів Hven під перший у світі наукоград Ураніборг. Зараз там стоїть пам'ятник Тихо Браге, причому стоїть, підставивши обличчя рідкісним променям неласкавого данського сонця.

Це жарт, а то ще повірите. Тихо Браге (насправді, Тюга Бра) був астрономом - він спостерігав за зірками. І оскільки точні інструменти були в ті часи недоступні, він усереднював значення серії вимірювань, що дав поштовх появі нормального закону розподілу в теорії ймовірностей. Тому він і дивиться вгору.

Сюди ж, до погоди, можна віднести постійний вітер. Данія - країна зовсім без гір, рознесена на сотні островів. Одногу разу данці, заради жарту, обрали в парламент коміка-популіста, який обіцяв, у тому числі, забезпечити постійний попутний вітер на велодоріжках. Направляючи Фольксваген у продувний Копенгаген, будьте готові ходити в шарфі до самого літа. Ну і, звичайно, окреме явище - Danish Summer. У Данії відмінне літо - головне не пропустити ці два дні.

Дорого

Існує такий економічний інструмент, «індекс бігмака», тобто, скільки коштує «бігмак» в тій чи іншій країні в доларах. Іншими словами, скільки всього можна придбати на $1. Так ось Данія за цим індексом перебуває в самому топі (тобто, найдорожча країна в світі), а Україна - на передостанньому (дешевше тільки у Венесуелі та Єгипті). Високі європейські зарплати українських програмістів розбещують.

Згідно зі звітом DOU, Technical Lead в Україні отримує в середньому $3620. У Данії український фахівець може отримувати 38-45 тисяч крон ($5500-6500) до податків, а це 23-28 тисяч крон після податків ($3300-4000). Тобто, приблизно та ж зарплата. (Данський спец може отримувати більше, але нам ця опція закрита на етапі складання. Про данців нижче).

Це в Україні програміст може заробляти на 1-2 порядки більше середньої зарплати по країні. У Данії девелоперська зарплата належить до категорії високих, але після вирахування податків виявляється, що програміст отримує лише відсотків на 30 більше, ніж водій автобуса. Це дуже важливий момент.

З одного боку, так, це всіх зрівнює соціально. Той же водій автобуса тверезий, ввічливий і не страждає, як у нас, територіальною агресією. Він рівний серед рівних, закінчиться день, піде додому, у якому такий же приблизно рівень достатку, як і у всіх.

З іншого боку, це означає, що рівень цін на послуги дуже і дуже високий. Ціни в Данії в середньому в чотири рази вищі від українських:

- оренда квартири в Копенгагені: 8-10 тисяч крон ($1200-1400);

- проїзд (єдиний квиток на чотири види транспорту на годину, дві зони): $3,5 (або проїзний за $50);

- чоловіча стрижка: $40 (жіночі - взагалі космос);

- роздрукувати чотири фотки 3×4: $15;

- пиво в магазині: $1,5; в барі на розлив: $8.

Знайома розповідає: «Пішла купувати лінзи. Просто так цього тут не зробиш. 250 крон перевірка зору ($35), 860 крон і шість штук в наборі ($120). У Києві - 40 крон штука ($6) і йди собі».

Моє особисте враження: в Данії або дуже дорого, або безкоштовно. Приїхав, вчи данську - або безкоштовно (за рахунок комуни) перші п'ять років, або потім $1000 за модуль. Багато таких моментів.

Сюди ж відносяться штрафи. Так, метро без турнікетів, але якщо стало розуму поїхати без квитка і тебе спіймали, плати $100. Скачуємо торрент - отримай поштою повідомлення на $150-300 (щоправда, приходить не миттєво, як, наприклад, в Німеччині, але є випадки). Ви готові, умовно, перестати «дивитися онлайн без реєстрації» і перейти на Netflix з щомісячною оплатою, як у всіх?

Мова

Данська мова - одна з найскладніших у світі. Самі скандинави кажуть, що данська - це як шведська, тільки з гарячою картоплиною в роті. Сусіди-норвежці навіть зняли на цю тему хохму (типу данці один одного не розуміють і вигадують слова на ходу).

Ну серйозно, як би ви прочитали назву головної пішохідної вулиці Міста - Strøget? Зовсім не «Строгет». Це читається «Строель», причому на «р» потрібно «харкнути», а в кінці незвично загорнути язик за зуби. Перші півроку на датських курсах ви будете освоювати ці два звуки, другі півроку - вчитися вимовляти назву столиці як місцевий («Кубмхаун», тільки неймовірно музичніше). До другого року вивчення данської мови ваше горло і ротова порожнина будуть налаштовані на звуковидобування, як добра гітара.

Якось ми з дружиною просили таксиста відвезти нас у місцевий Hvidovre hospital. Таксист не зрозумів, і просто відвіз нас у найближчий госпіталь. Навіть російськомовний Google Maps впевнено пише «Хвідовре». Коли вам треба в госпіталь, не до фонетичних вишукувань, правда? Зрештою виявилося, що це читається «Уілоур» (в середині - загорнути язик) і є місцевою скоромовкою для туристів.

Питання «ви вже говорите данською?» вам будуть ставити не тільки шеф і колеги, але і прибиральниця на роботі, і продавець у магазині (тут же соціальна рівність) - без мови ти просто приїжджий.

Не свій

Його улюбленою приказкою була фраза: «Треба бути європейцем». Цей вираз він доречно і недоречно вживав постійно. «Треба бути європейцем,» - говорив він, показуючи на годиннику, що прийшов точно за одну хвилину до читання молитви. «Треба бути європейцем», - говорив він, розповівши про те, що був минулого вечора в балеті і сидів у літерній ложі. «Треба бути європейцем», - додавав він, натякаючи на те, що після балету поїхав до Марії Іванівни». (Михайло Агєєв. Роман з кокаїном)

Трохи про «просто приїжджого».

До окупації Криму Росією при знайомстві в Данії завжди запитували: «Україна, це де?». Після того, як Україна з'явилася на всіх перших шпальтах, це питання відпало, проте залишилася інша проблема - у європейців немає образу України. В Італії - паста, піца і мафія, у Швейцарії - гори, банки, шоколад. А що у вас в Україні? Ну ок, Чорнобиль вибухнув, а ще?

Не дивно, що для них «Олександр» (український спеллінг) і Олег - це одне ім'я. Жартома за пивом вони можуть запитати, яка там у вас в Україні національна страва, напевно, копчена козлятина?

В України немає образу.

Думаю, нам треба намагатися доносити, що GitLab зробили в Харкові, а Looksery - в Одесі, що ми технічно розумна нація. А ще потрібно масово вчити англійську. Хоча б слово failure вимовляти без двох помилок.

Через те, що ти незрозумілий, ти - не свій. Тобі не довірять керівну посаду, не дають дійсно високу зарплату. Ти розумієш, що навіть найнеприємніша людина як данець має 100 очок фори перед будь-яким нашим фахівцем. Тому що данець. Тому що він зрозумілий: вони зі школи вчаться взаємодії і спілкування з різними людьми, і його косяки вони зможуть прокомунікувати, а наш мовчазний опір - ні.

Адже У нас майданне мислення. Ми терпимо до останнього, а потім вибухаємо. Данці поводяться по-іншому - відразу скажуть «так робити не треба» і будуть мило спілкуватися з тобою далі.

Медицина

Якщо ви читали мої статті, то знаєте, що в Данії два рівні медицини: Передній Фронт і Справжня Медицина. Передній Фронт - це мережа приватних терапевтів (часто з кваліфікацією, що має бажати кращого, навіть порівняно з Україною), які вам потрібно пройти, щоб отримати доступ до дорогої Справжньої Медицини. При спілкуванні з терапевтами Переднього Фронту найчастіший рецепт - «посидьте вдома, попийте чаю і чекайте поки пройде». Якщо у вашої дитини температура менше 40 градусів, ніхто до вас не прийде - пийте чай.

Навіть у пологовий будинок вас не повезе швидка допомога, а самі сядете в таксі і приїдете - тільки не занадто рано. До речі, як виглядає датський пологовий будинок і як проходив процес пологів, я задокументував з фоточками. А про госпіталь Hvidovre зняв ціле відео.

Все це пов'язано з тим, що у них інша філософія здоров'я. Якщо у нас «здоров'я» - це відсутність симптомів хвороби (тому аптеки на кожному куті), то в них - це «запас міцності», тому діти в садку багато гуляють надворі навіть в дощ і сніг, а дорослі багато займаються спортом і часто спокійно сидять на асфальті. Ну і пологи - вже настільки вивчений і формалізований процес, що розрахувати оптимальний час прибуття в госпіталь не становить праці.

І, звісно, дуже дорога стоматологія - при декількох пломбах дешевше поїхати в Київ і зняти готель.

Школа

До умовних недоліків можна віднести відсутність рідної школи. Сюди я включаю і те, що дитина навчається данською мовою, тому рідну мову пізнає тільки вдома, і те, що данська освіта не так фокусується на точних науках. Тому ми ще трошки вчили дитину вдома самотужки.

Пояснювати я люблю і вмію (навіть взявся робити безкоштовні відеокурси з IT і математики). У результаті з'ясувалося, що мій син у вісім років прекрасно знав, що таке «аеродинаміка», але гадки не мав, що таке «зошит». Книжкові фрази на кшталт «кинулися гуртом» викликають помилку його синтаксичного аналізатора - «про що це взагалі?!». Що стосується точних наук, то синові відверто нудно на уроках математики в школі, бо вдома вже все це пройшли.

Пам'ятайте, що ти «не свій»? З підготовчої школи сина не переводили в районну школу через низьку товариськість, а не через якісь прогалин за програмою. Простий український хлопчик: немає підходящої компанії - граю сам. Ні, у данців так не можна - приставили кілька психологів (безкоштовно), які спостерігали за його іграми і потім через акредитованого перекладача (безкоштовно) пояснювали нам, як налаштувати клімат в сім'ї для того, щоб підвищити комунікабельність.

У датській школі, імхо, більше вчаться українські батьки, ніж діти: доводиться дізнаватися, що таке over-parenting, і знижувати градус тривожності за чадо, дати йому самому набити свої гулі. Вчителі в школі і вихователі у групі продовженого дня - професіонали, які на батьківських зборах віч-на-віч будуть давати вам справжні педагогічні поради щодо спілкування з дитиною вдома. Як це, власне, і повинно бути, адже вони - професійні педагоги, які спостерігають наших нащадків у динаміці, а ми - їхні клієнти.

Проблеми з іммігрантами

Карикатури, що зображують ісламського пророка Мухаммеда, які були опубліковані саме в данській газеті Jyllands-Posten - в якості ілюстрації до статті про самоцензуру та свободу слова. В якійсь мірі це послужило поштовхом до початку проблем з мусульманами в Європі.

Взагілі в Данії спокійно, але цю проблему не можна скидати з рахунків. Турків у Данії і так багато - це осілі тут іммігранти 60-х років. Хвилі іммігрантів останніх років Данія відмовилася приймати і направила прямо в гостинну Швеції - раніше проїзд на поїзді між датським Копенгагеном і шведським Мальме був вільним, а тепер тут перевіряють документи. Це підвищило фінансові витрати країн на 1 млн крон на день.

Пару років тому в Копенгагені під час дискусії під назвою «Мистецтво, богохульство і свобода слова» в кафе «Порохова бочка» знову була стрілянина, де в тому числі виступав карикатурист. Після цього в місті посилили заходи безпеки, а на телестудії TV2 (де я працював) поставили турнікети і куленепробивне скло.

Вагалі, повторюся, атмосфера безпеки не змінилася. В інших європейських країнах ця проблема, на відміну від Данії, відчувається більш гостріше. Звісно, читачі, які надихнулися моєю минулою статтею, чекали феєричного розставлення крапок над питанням, навіщо ж ми виїхали з Данії саме в Україну. Хе-хе, в цій статті я розкрив тільки першу частину цього питання, так би мовити, «мотивація ось. Як бачите, і в Данії є маса мінусів.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

СБУ показала, як БПЛА двома гранатами знеструмив ряд населених пунктів Курської області (відео). Оновлено

п’ятниця, 29 вересень 2023, 14:34

Влучання виявилось настільки вдалим, що і після світанку щось там дуже добре димилося. Джерела в СБУ щойно надали відео атаки на підстанцію в Курській області - пише журналіст Андрій Цаплієнко, - Поки російське міноборони розповідає, як «знищило 11 укр...

Тактика броньованих штурмів, якої США очікували від України в наступі, більше не працює, - Wall Street Journal

п’ятниця, 29 вересень 2023, 14:17

Технологічна революція на полі бою в Україні суттєво змінила сучасну війну: дрони та інші системи спостереження унеможливлюють застосування тактик, до яких звикли західні партнери України і застосування яких очікували від ЗСУ у контрнаступі. Про це пиш...