У 2014 році президент України Віктор Янукович втік з країни з вантажівками готівки. У 2017-му екс-президент Гамбії Яйя Джамме теж вивіз державну казну - на спеціальному літаку - після поразки на виборах, що дає підстави вважати його гамбійським Януковичем. Про це в статті для Еспресо написав політичний оглядач, журналіст Віталій Портніков, передають Патріоти України.
"В історії з втечею з Гамбії її багаторічного президента Яйі Джамме, як у краплі води, відбилася вся новітня історія України і політична біографія її четвертого президента Віктора Януковича. Україна вступила у фазу активної політики якраз тоді, коли епоха африканських диктаторів практично завершилася. Інакше ми обов'язково б помітили, як схожі наші авторитарні правителі і їх прихильники на африканських безумців і племена, які їх підтримували", - зазначив Портніков.
В основі успіху будь-якого авторитарного правителя в Африці - підтримка рідного етносу. Одноплемінникам все одно, чи є диктатор людожером, вбивцею чи казнокрадом, адже важливо, що він "свій", вважає автор.
"Зовсім нерідко, коли диктатора скидають, а його плем'я живе на компактній території, несподівано проявляється сепаратизм. Племені не потрібна держава без свого "пахана". Джамме був відомим міським божевільним. Він намагався контролювати всі сторони життя підданих, аж до гри в футбол.
Він боровся з міфічними чаклунами, які нібито заморити його тітку, - від цього безумства загинули сотні людей. Навіть президентські вибори були проявом його божевілля - він просто не вірив, що може програти після 22 років правління. І віддавати владу не збирався в будь-якому випадку", - написав Портніков.
У випадку з Гамбією терпець увірвався не тільки у жителів країни, а й у влади сусідніх держав, які не бажали продовження правління нелегітимного безумця, прокоментував Портніков інтервенцію коаліції на чолі з Сенегалом, яка прискорила втечу Джамме.
"До речі, реакція Сенегалу на події в Гамбії докорінно відрізняється від реакції Росії на події в Україні. Втім, порівнювати Сенегал, який насилу, але послідовно рухається до демократії, з Росією, яка повільно, але послідовно рухається до мракобісся, - означає образити Сенегал", - підсумував журналіст.
Джамме, який прийшов до влади в 1994 році, зайняв друге місце на виборах 1 грудня 2016 року. Однак він заявив, що сталося багато серйозних порушень і що його "ніхто не може позбавити перемоги, крім Аллаха".
17 січня Джамме оголосив про введення в країні надзвичайного стану до завершення розгляду Верховним судом його позову про перегляд результатів виборів. На вулицях країни з'явилися військові зі зброєю.
19 січня переможець виборів Адама Барроу приніс присягу президента в посольстві Гамбії в Сенегалі. У той же день коаліція африканських держав на чолі з Сенегалом висунула своїх військових до кордонів Гамбії і заявила про готовність увійти в країну. ООН підтримала рішення про військове втручання.
21 січня Джамме погодився передати владу Барроу.
22 січня представник нового президента заявив, що Джамме, який вилетів до Екваторіальної Гвінеї, вивіз понад $11 млн з державної скарбниці.
У мережі порівняли світлини мирного міста Бахмут з тим, як він виглядає зараз внаслідок російських обстрілів та окупації. До російського вторгнення 2022 року місто було центром соляної промисловості України та залізничним вузлом. Під час боїв за Бахмут...
Відомий волонтер РФ Олександр Іванов намагається заволодіти нерухомістю в тимчасово окупованому Маріуполі й інших непідконтрольних Україні містах нібито для потреб своєї волонтерської організації. Листування, які свідчать про махінації з нерухомістю та...