"В України тепер є чіткий ворог і чітка позиція куди рухатися", - розповідь чеського дисидента

Богдан Логвиненко поділився історією про КДБ, агентів та Україну і Росію, яку йому розповів дисидент з Чехії

Фото: "Фейсбук"

Журналіст Богдан Логвиненко розповів історію чеського дисидента. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на "Фейсбук".

"Їржі.

Чеський дисидент, близький друг Вацлава Гавела, що на його прохання у 90-му очолив КДБ Чехословаччини і з відомства, у якому працювало кілька десятків тисяч людей, зробив таке, у якому залишилося кількасот.

– Ми розформували усі місцеві відділи КДБ. Довелось нажити собі дуже багато ворогів. Але це була система, яка не займалась оберіганням державності, вона займалась оберіганням держави від її ж громадян, слідкувала за ними. Скажімо, важливіше було б мати агентів біля атомної станції ніж в центрі якогось невеличкого міста, де немає жодної небезпеки державі.

Їржі якось потрапив на мою презентацію у Празі, ми тоді так і не познайомилися, а тепер він запросив зустрітися у Києві. Його цікавлять думки про майбутнє України, які він збирає від досить різних людей, він затятий і справжній бунтар, а це з роками наврядчи змінюється. Звісно, я не міг не розпитати і його про те, як він став тим, ким вписався у історію Чехії.

– Коли мене викликали в КДБ, у мене просто трусилися руки і одразу ж нападав розлад шлунку. Я ніякий не герой. Але коли Гавел запропонував піти в КДБ і його змінити – я не міг не погодитися. Структуру, яка нас гнобила стільки років, слід було змінити докорінно.

Їржі розуміє, що в Україні такий шанс був свого часу втрачений, але як радикальний оптиміст, вважає, що тепер в нас є серйозні переваги.

- В Чехії тоді не було жодного ворога. В Росії був путч, Німеччина тільки об'єдналася, Польща не несла жодної загрози, але це не значить, що загрози взагалі не було, це значить, що вона могла з'явитись з будь-якої сторони. Служба безпеки необхідна, для будь-якої країни, хіба що крім Монако. А от в України тепер є чіткий ворог і чітка позиція куди рухатися – подалі від Росії і до НАТО та ЄС.

Коли радянські танки увійшли в Чехословаччину – Їржі було лише 9. Рівно за десять років після цього він вліз у дисидентський рух. Коли очолив КДБ, йому виповнилося 31, до цього він працював у метро, прибиральником, асистентом режисера.

– Працювати агентом – це ніколи не буває приємно, ти завжди робиш щось погане в інтересах країни, ти зустрічаєш людей, шпигунів, яким маєш щось заподіяти або вони встигнуть першими за тебе. В мене кілька разів стріляли, був рух опору звільнених з КДБ, але розсипався. За різкі реформи ніхто не подякує, більшість зненавидить і з цим доведеться жити. Після відходу з влади я почав займатись бізнесом. І свою внутрішню бухгалтерію я можу опублікувати в будь-якій газеті. Вона настільки прозора, що нічим не підковирнеш. Бо занадто багато людей хотіли б бачити мене у в'язниці. Попри це все, назавжди залишиться таке відчуття виконаного обов'язку людини чи громадянина.

Їржі пив вино і цікавився, що я зараз пишу, про що хотів би написати. Якби була одна книга, що передає теперішній дух часу в Україні, чи міг би я її назвати, на що відповісти я не зміг.

– Я розумію. Про події 89-го лише тепер почали з'являтися хороші книжки. Про окріп можна написати лише тоді, коли він повністю вистигне, а до того часу люди продовжують спостерігати за бульбашками.

Його дід був особистим охоронцем першого президента Чехословаччини Томаша Масарика. Він вірить у те, що після повалення диктатури в Росії і розколу імперії, навіть її осколки почнуть рухатися у бік ЄС.

– Письменники — моральні авторитети країни. Я лише хочу поділитися з тобою своїм досвідом. Коли я був дисидентом, до мене приїжджали старші і більш досвідчені люди з Заходу і розповідали про те, як вони втілювали зміни у власній країні. Я тоді міг про щось таке тільки мріяти. Я не міг собі уявити навіть розпаду СРСР. А колись за років двадцять ти свій досвід будеш передавати далі. Приїдеш в Душанбе чи Пхеньян і розповідатимеш, як в Україні колись робили реформи.

Я не знаю, чому Їржі вирішив, що саме мені це потрібно. Але я вдячний безмежно за цю історію, яку з дозволу керівника КДБ неіснуючої тепер країни Чехословаччини публікую:
– Все одно я не розказав тобі ні слова більше, ніж мені дозволяють! – Наостанок жартує він", - пише Богдан.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Перша запропонувала його поцілувати": Раміна Есхакзай розсекретила, як почався її роман з військовим

п’ятниця, 22 листопад 2024, 15:06

Українська інтерв'юерка та блогерка Раміна Есхакзай уперше поділилася, як закрутила роман з військовим, якого нещодавно показала уперше. Так, журналістка у власному проєкті "30" поділилася, що вона познайомилася з обранцем за допомогою звичайного листу...

Чиновники з Міноборони авансують підприємствам десятки мільярдів гривень, однак на фронт у заявлені терміни доходить менше половини мін, - Борислав Береза

п’ятниця, 22 листопад 2024, 14:17

"Чиновники з Міноборони вкотре сіли в калюжу: авансують підприємствам десятки мільярдів гривень, однак на фронт у заявлені терміни доходить менше половини мін. Однак і з ними серйозні проблеми. Що відбувається? "Нам не страшні московські воші, нам стра...