Гібридна економіка: Чому Україна й досі торгує з РФ (інфографіка)

За данини експертів, український виробник тягнеться до Росії, тому що саме там може реалізувати свою технологічну продукцію, яка в Євросоюзі поки що на рівних конкурувати не може.

Ілюстрація:VXZone.com

У Мінекономіки вихваляються значним збільшенням експорту українських товарів за перше півріччя. Правда, імпорт з Росії зріс ще більше. Тому видання Деловая столица вирішило проаналізувати торгівлю з північним "гібридним" сусідом з точки зору економіки - що продаємо, що купуємо, чому зростає оборот і чи добре це для України, зазначають Патріоти України.

Угоди зі світом

Для початку подивимося, на чому взагалі наша країна заробляє і чого найбільше купує за кордоном. Загальна статистика експорту виглядає непогано: за даними Держстату, за перші шість місяців ми продали за кордон товарів на $20,7 млрд порівняно $16,7 млрд в першому півріччі 2016- го. Правда, як завжди, пішло більше сировини і продукції з невисокою доданою вартістю. Найбільше відвантажили світу наш АПК разом з харчовою промисловістю (42,1% від усього експорту) і металургійний комплекс (23%). Експорт по цих групах зріс на чверть в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. На третьому місці зі значним відривом машинобудування (11,4%).

А купила Україна товарів ще більше - на $22,5 млрд. Це в першу чергу продукція машинобудування (майже 30% імпорту) і лише на другому місці мінеральні продукти включно з нафтою і газом (24,5%). Третя стаття імпорту - товари хімпрому і пов'язаних з ним галузей (14,1%).

Зате на послугах ми заробляємо вдвічі більше ніж витрачаємо: $5 млрд проти $2,5 млрд. Найрозвиненіші - транспортні, які приносять Україні понад 55% доходу від всього експорту послуг, в першу чергу завдяки українській ГТС. На другому місці телекомунікаційні, комп'ютерні та інформаційні послуги (16,1%, і це не враховуючи величезної "тіньової" виручки в IT-галузі), а на третьому - послуги з переробки матеріальних ресурсів (13,9%).

У той же час Україна найбільше замовляє державні та урядові послуги (26,3%), це, наприклад, послуги пов'язані з правосуддям, діяльністю міжнародних організацій і військових представництв. На транспортні та ділові припадає 20,3% і 13,2% всіх імпортованих послуг.

Грошове питання

Головним торговим партнером України залишається Російська Федерація, якщо хитро не об'єднувати всі держави Євросоюзу в "одного партнера", як люблять робити профільні відомства. Росія очолює ТОП-5 країн для українського товарного експорту з показником в $1,93 млрд - 9,4% всіх продажів за перше півріччя. За нею йдуть Туреччина, Польща, Італія та Індія. Північний сусід - явний лідер і в споживанні українських послуг: від нього Україна отримала третину всієї виручки - $1,64 млрд. Далі з великим відривом США, Швейцарія, Німеччина і Великобританія. Зрозуміло, що це не найкраща роль для Росії, яка веде проти України гібридну війну.

Хоча, можливо в умовах "гибридности" великі продажі в Росії - це скоріше плюс. Адже ми реалізуємо там свої товари (головне, щоб не призначені для військових цілей) і отримуємо за них гроші, які по суті є вливаннями в українську економіку. А багато з цих товарів поки нереально продати на більш конкурентних ринках того ж Євросоюзу.

Якщо ж говорити про послуги, то це в першу чергу транзит газу, за який будь-яка, сама патріотична українська влада завжди буде боротися до останнього, усіма силами гальмуючи запуск "Північного потоку - 2".

Інша справа імпорт, який в даному випадку не що інше, як вливання українського бізнесу в російську економіку, а значить і до держбюджету країни-агресора. Найприкріше, що товарний імпорт в Росію перевищує експорт більш ніж на мільярд "зелених" ($2,99 млрд проти $1,93 млрд). Такими темпами ми з легкістю поб'ємо показники товарообігу з Росією за минулий рік (експорт - 3,59 млрд, імпорт - 5,14 млрд). Про це пишуть багато ЗМІ, але не все так погано. Мало хто уточнює, що за підсумками першого півріччя в торгівлі з росіянами ми вийшли на позитивне сальдо. Адже є ще послуги, яких Росія замовила у нас на $ 1,44 млрд більше ($1,65 млрд проти $208 млн).

Хто на чому заробляє

Тепер подивимося, чим саме Україна і Росія торгують один з одним. Найбільше ми продаємо росіянам продукції машинобудування - на $ 591 млн (понад 30% всього експорту в цю країну), причому левова частка - це двигуни, котли і в рази менше транспортних засобів. Багато Україна відвантажує в Росію чорних металів (на $ 366 млн) і виробів з них (на $ 107 млн). Третя за величиною стаття експорту - продукція неорганічної хімії загальною вартістю $ 285 млн. У той же час, у зв'язку з продовольчими санкціями, Україна практично не продає в Росію продукцію сільського господарства і харчової промисловості.

За сферою послуг Держстат поки дає докладну інформацію тільки за перший квартал поточного року, але ніяких сюрпризів тут бути не може - більше 90% доходу Україна отримує від Росії за транспортні послуги, в першу чергу за перекачку газу. Ще 5-6% припадає на телекомунікаційні і ділові послуги.

Структура українського імпорту з Росії прогнозовано відрізняється. В першу чергу ми закуповуємо паливо, включаючи нафту і продукти її перегонки, на $ 1,23 млрд (42% всього імпорту), в другу - продукцію машинобудування на загальну суму $ 385 млн, в основному паливні елементи для ядерних реакторів, а також двигуни і запчастини до них. На третьому місці - закупівля добрив на суму в $ 354 млн. Майже на $ 150 млн Україна імпортує у північного сусіда чорні метали і стільки ж пластмаси і полімерних матеріалів. Крім того, від росіян нам потрібні транспортні, ділові, в меншій мірі телекомунікаційні та фінансові послуги.

Машини проти сировини

Важлива особливість українського експорту в Росію - його технологічність, у всякому разі, коду мова йде про продукцію машинобудування.

Сировина йде на другий план. З цієї точки зору російський ринок дуже важливий для нашої економіки, адже Євросоюз орієнтується на нашу продукцію з меншою доданою вартістю.

Так, Польща, яка є одним з головних торговельних партнерів України в ЄС (експорт - $ 1,3 млрд, імпорт, $ 1,5 млрд) в першому півріччі найбільше купила наших чорних металів на $ 226 млн, а також багато іншої сировини - руд, шлаків і золи на $ 146 млн. При цьому з українського машинобудування поляків серйозно цікавлять тільки електричні машини і апаратура, яких вони придбали на $ 150.

Німеччина (експорт - $ 723 млн, імпорт - $ 2,6 млрд) проявляє більше інтересу до нашого машинобудування, купивши електричних машин, двигунів і котлів на $ 246 млн. Але ці цифри все ж не йдуть в порівняння з обсягом продажів такої продукції в Росію, тим більше що другий після Польщі клієнт України в ЄС Італія (експорт - 1,2 млрд, 667 млн) сконцентрувалася майже виключно на наших чорних металах і аграрці.

В цілому з $8,2 млрд, на які в першому півріччі країни ЄС купили українських товарів, 32,8% приходиться на продукцію АПК і харчової промисловості, 21% - металургійного комплексу і тільки 15,2 - машинобудування. І хоча останнім в торгівлі з ЄС принесло майже вдвічі більше грошей ніж з Росією ($ 1,1 млрд проти $ 591 млн), це тільки тому, що база порівняння майже цілий континент.

Причому Європу, на відміну від Росії, цікавить в основному електричні машини. З іншими розробками на високотехнологічний ринок ЄС поки важко пробитися. Звичайно, можна дивитися і в іншу сторону, але не факт, що там знайдеться гідний попит на наші машини. Так, один з найбільших азіатських експортерів з України Індія купила у нас жирів і рослинних олій на $808 млн, а ось продукції машинобудування - всього на $30 млн.

Виходить, що український виробник тягнеться до Росії, тому що саме там може реалізувати свою технологічну продукцію, в такому експорті немає нічого поганого Інша справа, що закупівлі в агресивного сусіда потрібно по можливості мінімізувати. Втім, це складно, тому що наша економіка, що розвивається, "жадає" енергетичних ресурсів.

Хіти тижня. Поки син балотується у мери Рівного, татусь допомагає агресору карати Україну: Компанія Вознюка в обхід санкцій будуватиме "Північний потік-2", - ЗМІ

п’ятниця, 23 жовтень 2020, 3:00

"Екорембуд" - українська компанія, яка належить бізнесмену Володимиру Вознюку, син якого Юрій Вознюк, зараз балотується в мери міста Рівне. . Це вже не перше замовлення на території РФ. Раніше "Екорембуд" займалась підрядами у Краснодарському краї, С...

Хіти тижня. "Новый удар, или Чем обернутся новшества с тарифами на коммуналку для украинцев", - експерт

четвер, 22 жовтень 2020, 19:00

"На своем внеочередном заседании в прошедшую пятницу Кабинет министров Украины утвердил законопроект, которым установление тарифов на тепловую энергию, горячую воду, водоснабжение и водоотвод полностью передается от Нацкомиссии по регулированию энергет...