"Справедлива пенсійна реформа - "Хто не працює, той не їсть": Що буде з пенсіями у 2017 році

Про необхідність реформування української пенсійної системи говорять і парламентарі, і уряд, і експертне співтовариство. Однак на даний момент кардинальні рішення тільки анонсують.

Пенсії. Фото: ТСН

В Україні дефіцит Пенсійного фонду (ПФ) в минулому році досяг рекордної позначки – 145 мільярдів гривень. У цьому ж році "дірка", за прогнозами Кабміну, знизиться до 141 мільярда за рахунок перерозподілу єдиного соціального внеску (ЄСВ), підвищення мінімальної зарплати і обов'язкового оподаткування навіть тих підприємців, які декларують нульові доходи. Пенсію планують підняти в кілька етапів, і крім традиційної індексації українців також чекає "осучаснення". Про те, як життя українців зміниться в новому році, повідомляють Патріоти України з посиланням на "Сегодня".

Середня пенсія в Україні – більше двох тисяч гривень. Розмір мінімальної пенсії перерахували першого грудня – з 1130 до 1247 гривень. З понад 12 мільйонів українців на "заслуженому відпочинку" на мінімалку живуть 7,5 мільйона чоловік. Всі вони знаходяться за межею бідності. Як підрахувало Міністерство соцполітики, споживчий кошик українцям обходиться в 3200 гривень. Всі, хто отримує менше, змушені відмовляти собі в найнеобхідніших речах.

Навіть з урахуванням низьких пенсій, коштів на їх виплату катастрофічно не вистачає. У минулому році ПФ витратив 257 мільярдів гривень, при цьому соціальних внесків надійшло лише 112 мільярдів, решту довелося компенсувати з державного бюджету.

Відзначимо, в Україні діє солідарна пенсійна система, так званий "договір поколінь". Працюючі українці сплачують Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), а після ці гроші перерозподіляють між діючими пенсіонерами. Як зазначає профільний експерт Віталій Мельничук, така система повинна бути самодостатньою, тобто ЄСВ повністю повинен покривати витрати ПФ, без дотацій з державного бюджету.

Про необхідність реформування української пенсійної системи говорять і парламентарі, і уряд, і експертне співтовариство. Однак на даний момент кардинальні рішення тільки анонсують. У минулому році Кабінет міністрів скоротив перелік пільгових професій, працівники яких можуть виходити на пенсію раніше; з початку цього року всіх підприємців, незалежно від того, чи декларують вони доходи, зобов'язали платити ЄСВ. Незважаючи на це, у 2017-му дефіцит ПФ складе 141,5 мільярда гривень.

Проблем у солідарної системи по-українськи багато. Але головне – низькі зарплати. Приблизно 40% платників ЄСВ декларують мінімальну зарплату, в минулому році це було 1600 гривень, соціальний внесок з такої зарплати – всього трохи більше 350 гривень. Як зізнається голова найбільшого регіонального бізнес-союзу Олена Єременко, дрібний і середній бізнес працює "в сіру". Офіційні зарплати можуть бути в кілька разів нижчі від реальних.

Крім того, з 16 мільйонів працюючих українців ЄСВ платять лише 10 мільйонів чоловік. Інші (аграрії, працівники сфери послуг і т. д) внески мають право платити тільки за бажанням. Фактично, 10 мільйонів працюючих повинні забезпечувати 12 мільйонів пенсіонерів.

Головний удар по Пенсійному фонду минулого року – зменшення ставки ЄСВ з 37% до 22%. У Міністерстві фінансів припускали, що це дозволить підприємцям підвищити зарплати і оформити "нелегальних" працівників. Однак у результаті дефіцит ПФ зріс майже на 40 мільярдів.

Середній розмір пенсії в 2017 році виросте до 2001,4 гривні. П'ять мільйонів пенсіонерів отримають надбавку у середньому на 300 гривень (так зване осучаснення). Крім того, в цьому році також пройде індексація на 10,1% – мінімальна пенсія зросте до 1400 гривень.

Правда, пенсії зростуть не для всіх. Так, індексація не торкнеться пенсіонерів, які отримують більше мінімальної пенсії (на даний момент 1247 гривень) і при цьому продовжують працювати. Крім того, для тих, хто отримує 1300 гривень, і українцям з пенсіями в 5000 гривень індексація на 10,1% означає збільшення приблизно в 125 гривень (10,1% від мінімальної пенсії). Крім того, виплати не підвищать тим, у кого вони не прив'язані до прожиткового мінімуму (держслужбовці, журналісти, науковці тощо).

Накопичувальна система на паузі. Уряд планує запустити другий рівень системи – накопичувальний. Крім ЄСВ, українцям доведеться платити ще один податок (від 2 до 7% від зарплати). Ці кошти будуть акумулюватися на персональному рахунку.

Науковий співробітник інституту демографії Лідія Ткаченко вважає: на даний момент немає сенсу запускати накопичувальну систему, більше того, експерт впевнена, що ніякої можливості зробити це в наступному році немає. "Звичайно, не запуститься. Це виключено. І в меморандумі, які підписували наші керівники країни з МВФ, написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня. У нас в законі другий рівень прописаний давно, але там немає ніяких дат. У законопроектах були дати, але законопроекти так і залишилися законопроектами", – пояснює експерт. Заступник голови ПФ Микола Шамбір також припустив, що запустити накопичувальний рівень пенсійної системи в наступному році не вдасться.

ЄСВ будуть платити всі. У Пенсійному фонді, на даний момент чиновники розглядають можливість зобов'язати платити податок в ПФ всіх працюючих українців без винятків. "У світі застосовується обов'язковість сплати страхових внесків для всього працездатного населення. Ми ще поки що вивчаємо цей та інші методи. Але є методи, як добровільного залучення, так і обов'язкової сплати", – пояснює заступник голови ПФ Микола Шамбір.

Пенсіонерам без стажу жити стане складніше. В ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики Андрій Рева зазначив: стратегічне завдання уряду – зробити пенсійну систему справедливою. Кілька місяців тому в інтерв'ю "Сегодня" міністр заявив, що було б справедливо, якщо б ті українці, які мають малий страховий стаж, виходили на пенсію пізніше. "Хто не працює, той не їсть", – пояснює чиновник.

Змінився розподіл ЄСВ. Соціальний внесок розподіляється між трьома фондами: страхування на випадок безробіття (туди йде 6,3% ЄСВ, в минулому році – 7,1%), страхування на випадок втрати працездатності (11,1% ЄСВ, в минулому році – 14,2%) і пенсійне страхування (82,5% ЄСВ, в минулому році – 78,5%). Рішення прийнято "для збалансування бюджетів Пенсійного фонду і фондів соціального страхування на 2017 рік".

Німеччина "здала" позиції: В ЄС з'явився новий лідер за кількістю заявок на притулок від мігрантів

понеділок, 7 квітень 2025, 12:30

Довгий час Німеччина залишалася лідером серед країн Європейського Союзу за кількістю заяв про надання притулку. Але за три місяці цього року ця країна поступилась першим місцем одразу двом державам. Про це пише німецьке видання Welt am Sonntag з посила...

Відключення світла в Україні можуть повернутися: До чого варто готуватися

понеділок, 7 квітень 2025, 12:22

В Україні спостерігається значний енергодефіцит в системі, який може викликати повернення графіків відключення. Українцям радять заощадливо використовувати світло. Як зазначають в "Укренерго", внаслідок негоди наразі знеструмлено 10 населених пунктів в...