Генпрокурор помилився тричі: НАБУ гостро розкритикувало Луценка за некомпетентність

У НАБУ запевнили, що їхні представники не порушували жодного закону чи норми щодо Романа Насірова.

Юрій Луценко. Фото: argumentua.com.

Генпрокурор Юрій Луценко цими днями заявив, що співробітники Національного антикорупційного бюро мали вручити підозру голові Державної фіскальної служби (ДФС) Романові Насірову не пізно ввечері 2 березня, а зранку наступного дня. Про це пише газета Експрес, передають Патріоти України.

"Генпрокурор навіть без юридичної освіти знає, що вручати підозру після 22-ї години особі під загальним наркозом - табу. Варто виставити пост і зробити це зранку", - написав Юрій Луценко у Фейсбуці. У відповідь НАБУ звинуватило в некомпететності вже самого генерального прокурора країни. Мовляв, їхні представники не порушували жодного закону чи норми. А зауваження Луценка, на думку НАБУ, “свідчать про недостатню правову обізнаність або про свідомий намір ввести суспільство в оману”.

Нагадаємо, співробітники НАБУ вручили голові ДФС Романові Насірову підозру пізно ввечері 2 березня у лікарні для високих чиновників “Феофанія”, коли той лежав на лікарняному ліжку й імітував розбитого інфарктом, що згодом і підтвердила спеціальна експертиза. Хто ж має рацію у цій правовій суперечці - генпрокурор чи НАБУ? Розсудити керівництво двох правоохоронних органів нам допомогла Ганна Маляр, юрист-кримінолог, кандидат юридичних наук.

- Отже, чи мали детективи НАБУ законні підстави вручити підозру панові Насірову після 22-ї години?

- У Національному антикорупційного бюро правильно відповіли Луценкові. Вручаючи підозру, вони вчиняли не слідчу дію (коли справді діють обмеження в часі доби), а процесуальну дію, - пояснює Анна Маляр, юрист-кримінолог, кандидат юридичних наук. - Отже, норма про заборону вручення підозри в проміжок часу з 22.00 до 6.00 на відповідну дію не поширюється.

Відповідно до статті 223 Кримінально-процесуального кодексу, вручення підозри та слідчі дії можуть проводитись у нічний час, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.

- А ще Юрій Луценко вказав НАБУ, що слід було виставити пост під палатою і вручити підозру зранку. Це так?

- Письмове повідомлення про підозру має бути вручене особі в день його складання слідчим або прокурором. Про це йдеться у частині 1 статті 278 Кримінально-процесуального кодексу. А саме 2 березня прокурор САП підписав документ про підозру, тому детективи НАБУ мали повідомити про підозру голові ДФС цього дня. Таким чином вони лише виконали норму закону. Недотримання строків у здійсненні цих дій суперечило б вимогам чинного процесуального законодавства України. А щодо пропозицій генерального прокурора “виставити пост під палатою”, то це - стопроцентно помилкова позиція. Будь-яке обмеження свободи підозрюваного можливе лише після складання протоколу про затримання. “Виставити пост під палатою" - це вже затримання. Про це прямо вказано в статті 209 “Момент затримання” КПК України: “Особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою”.

- А як бути з думкою генпрокурора, що підозру не мали права вручати, бо голова ДФС був під загальним наркозом?

- Жодних документів, які б засвідчували це, сторона захисту не надала. Згодом і суд встановив, що стан здоров'я Насірова був таким, у якому він міг сприймати суть обвинувачення. А для нас з вами є ключовим критерієм - визнав це суд чи ні. Суд визнав правоту за НАБУ. Генпрокурор Луценко помилився тричі.

Як вибрати пароочисник для дому

вівторок, 24 вересень 2024, 17:19

В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...

ТОП-3 поради по вибору ременя до авто з дизельним двигуном

п’ятниця, 23 серпень 2024, 8:50

Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...