Жителі Нетішина скаржаться на погане самопочуття через високу концентрацію шкідливих речовин у повітрі. Повітря над містом, особливо у хмарну погоду, нагадує завісу з їдкого чадного диму. Найбільше це відчутно в нічний і вранішній час та в осінню пору, коли навіть вікно не можна відчинити, бо від горілого в горлі дере. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на Депо.
Люди спочатку думали, що причина такої "туманної атмосфери" у лісових пожежах або у тліючих торфовищах. Припускали навіть, що дачники спалюють відходи врожаю. Причина ж виявилася геть у іншому: страждають і хворіють нетішинці через прибутковий "чорний" бізнес на території колишнього піонерського табору.
Повітря над містом отруєне через нелегальне виробництво деревного вугілля: на так званій "піонерці" стоять саморобні бочки для спалювання деревини. Місцеві ЗМІ про проблему мовчать, тому й не дивно, що більшість людей нічого не знають.
Такий бізнес – один з найприбутковіших, він навіть рентабельніший за незаконний видобуток бурштину, виробництво горілки, контрабанду цигарок чи поставку товарів до ДНР та ЛНР тощо. Готовий продукт – деревне вугілля для мангалів, грилів, барбекю, кальянів, камінів. Цей товар ще називають "паливом комфорту", бо воно не чадить. Втім, чад доводиться "брати на себе" тим, у чиїх населених пунктах вугілля виготовляють.
Варто додати, що поширенню отруйного виробництва посприяло й те, що Верховна Рада заборонила вивіз за кордон необробленого лісоматеріалу – кругляка. Тож "ділки" швиденько "перекваліфікувалися" й заходилися заробляти вже на комфорті – і здоров'ї – українців.
Процес випалювання деревного вугілля триває безперервно. У бочки завантажують дрова (так, щоб не перекривали димоходу), і далі вони тліють без доступу повітря. У цьому і полягає суть випалювання – щоб дрова не згоріли на попіл. Процес безперервний, триває до чотирьох діб. Ще протягом трьох діб вугілля охолоджується, і вже тоді його вигрібають.
Собівартість бочки-печі для спалювання деревини – в десятки разів нижча за ціну обладнання, яке зменшує обсяги викидів. У таких випадках "чорні" бізнесмени, звичайно, обирають прибуток. Ліс (переважно твердолистяні породи) скуповують за копійки, найманим робітникам платять мізер, податки не сплачують. В результаті власники мають від 200 до 300% доходу, в той час як від легального такого бізнесу рентабельність була б меншою ніж 30%.
Ще однією причиною, яка в деякій мірі сприяє поширенню такого нелегального виробництва, став мораторій на перевірки. Тож бізнесмени продовжуть свою "чорну" справу, не боячись ні екологів, ні правоохоронців.
Заручниками цієї ситуації є, як зазвичай, люди. Екологи стверджують, що спалювання деревини у саморобних бочках перенасичує атмосферу небезпечними речовинами, такими як оксид натрію, оксид сірки, вуглекислий газ, смоли, кислоти, феноли і так далі. Все це згубно впливає на здоров’я людей. Молодшають хвороби, лікарі усе частіше діагностують рак, зокрема легенів і горла, зростає смертність.
У спеціалізованій медико-санітарній частині Нетішина підтверджують: містяни стали частіше хворіти. До медиків часто звертаються люди з бронхітами, збільшилася кількість гіпертоніків. Чимало скарг на головний біль, кашель.
Заміри концентрації шкідливих речовин у повітрі часто показують, що викиди у сотні разів перевищують допустимі норми. За законом забруднення повітря карається штрафом від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 700 до 3 400 грн) або обмеженням волі до трьох років з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього правопорушення. Проте, підприємці, зрозуміло, йдуть на ризик, адже штрафи, будемо відверті, смішні (про серйозніші наслідки говорити не доводиться), та й до тих не доходить.
Тим часом жителі Нетішина, гірко жартуючи, називають себе "Малим Чорнобилем". Мовляв, мало того, що Хмельницька АЕС під боком, так ще й в 30-кілометровій зоні влашоване це чадне пекло. Наразі найактивніші звернулися з петицією до влади щодо заборони випалювання деревного вугілля у такий варварський спосіб. Втім, під зверненням наразі підписалося лише півсотні людей -- більша частина громади звично терпить.
В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...