Валентин Наливайченко знайшов своє політичне майбутнє там, де мало хто здогадувався

Юлія Тимошенко та Валентин Наливайченко знайшли спільну мову і будують спільне політичне майбутнє під дахом "Батьківщини".

Валентин Наливайченко

Валентин Наливайченко, який до червня 2015-го очолював Службу безпеки, збирається об'єднати зусилля зі старожилом української політики Юлією Тимошенко і її партією Батьківщина. Про новий політичний союз повідомляє з посиланням на власні джерела видання "Новое время", зазначають Патріоти України.

Вже 12 лютого лідер Батьківщини Юлія Тимошенко і Наливайченко виступлять зі спільною заявою, яку в прес-службі партії назвали «закликом до нації». Тиждень тому, 3 лютого, обидва політики брали участь у молитовному сніданку американського президента Барака Обами у Вашингтоні – традиційному івенті, на який з'їжджаються тисячі гостей, серед них і політики.

Експерти говорять про кадровий голод в Батьківщині, яка в 2014 р. втратила таких впливових політиків, як Арсен Аваков та Олександр Турчинов, які перейшли в Народний фронт. Володіючи впізнаваним брендом, Батьківщина навряд чи буде від нього відмовлятися для входження в новий політичний проект і розглядає його як можливість розширити свій електорат, який на сьогодні сконцентрований в сільських регіонах.

Тимошенко фігурує в числі потенційних кандидатів на пост прем'єр-міністра, хоча ймовірність її призначення на посаду політологи оцінюють як дуже низьку. Наливайченко після втрати роботи в СБУ портфеля не має і шукає можливість повернутися в активне політичне життя. Як один з варіантів продовження кар'єри екс-глава СБУ розглядав приєднання до антикорупційного руху Міхеїла Саакашвілі, але домовитися з Тимошенко виявилося легше.

У Батьківщині зараз панує піднесений настрій. У грудневому дослідженні соціологічної групи Рейтинг партія з 12,3% зайняла друге місце по електоральних перевагах українців, поступаючись Блоку Петра Порошенка, у якого 16,5%. Непогано для партії пройшли місцеві вибори в 2015-му, хоча від неї очікували більшого.


rating

Популярність партій в регіонах країни за даними соціологічної групи Рейтинг


Однак занадто сильно радіти рейтингам не варто, оскільки і Тимошенко, і Наливайченко асоціюються радше з минулим, ніж з майбутнім, відзначають експерти. «Я вважаю, що ні один, ні інший вигоди від союзу не отримує, обидва є політиками минулого», - підкреслює політтехнолог Сергій Гайдай, в резюме якого розробка електоральної стратегії для партії Укроп.

Гайдай називає об'єднання безглуздим. «Чи зможуть вони пред'явити суспільству щось абсолютно нове?» - задається він питанням, апелюючи до відсутності досягнень у Наливайченка за період роботи в СБУ і до кабальної газової угоди з Газпромом, який асоціюється з іменем Тимошенко. Правда, оскільки Укроп, ключовий замовник послуг Гайдая, працює на одному електоральному полі з Батьківщиною, скептичні акценти в оцінках політтехнолога зрозумілі.

Політолог Анатолій Октисюк з Міжнародного центру перспективних досліджень підтримує скепсис Гайдая у тій частині, яка стосується Тимошенко. Її прем'єрські амбіції мають мало спільного з реальністю. «Швидше прем'єром стане хтось із Опозиційного блоку», - зазначає Октисюк. Хоча в разі дострокових парламентських виборів і проривного результату на них, шанси Тимошенко на прем'єрство зростуть.

На думку аналітика, Батьківщині потрібен ребрендинг або як мінімум реформа. Ефект від залучення в партійну фракцію в парламенті свіжих осіб із західною освітою – Олексія Рябчина, Олени Шкрум – вже практично вичерпано. Політичні дивіденди від членства у фракції ув'язненої в Росії льотчиці Надії Савченко теж не надто великі. В таких умовах Наливайченко має всі шанси стати другим номером Батьківщини, потіснивши в ієрархії старих союзників Тимошенко – Сергія Соболєва, Андрія Кожем'якіна та Івана Кириленка.

Регулярний гість політичних ток-шоу, Наливайченко може поповнити арсенал Батьківщини популярною антикорупційною риторикою, каже Денис Денисенко, директор Центру політичного консалтингу. Для цього у Наливайченко накопичено багато інформації з часів його роботи в СБУ.

До того ж, він міг би нівелювати недовіру до Тимошенко, яка є досить великою, незважаючи на відносну популярність Батьківщини.

Враховуючи принципову відмову Батьківщини делегувати своїх людей в державні органи, корисність Наливайченка може поки що обмежитися тільки зв'язками і репліками в публічному просторі. Якщо ж Батьківщина перегляне свій підхід і почне претендувати на портфелі в Кабміні та інших інститутах, Наливайченко буде корисний як кандидат на одну з таких посад.

Вміння Наливайченка йти на компроміси та домовлятися багато хто підкреслює. Він з'являвся на Днях України в Великобританії – цю подію організовував олігарх Дмитро Фірташ. Близьким соратником Наливайченко є Маркіян Лубківський, якого відносять до лобі газового трейдера Росукренерго того ж Фірташа. А ось для Тимошенко Фірташ – давній антагоніст.

«Ми говоримо Батьківщина і маємо на увазі Тимошенко», - коротко резюмує політичний стиль партії Денисенко з Центру політичного консалтингу. Оцінку успішності такої моделі можуть дати громадяни під час наступних виборів. Поки політологи продовжують скаржитися, що в Україні існують тільки партії вождистського типу і партії-електоральні проекти, Наливайченко поспішає влитися в політсилу, яка претендує як мінімум на стабільну присутність у парламенті. Не так вже й мало для політика, який вже більше ніж півроку є безробітним.

Путін переконаний, що Захід слабкий: Курносова пояснила, чи є в Кремля план Б

п’ятниця, 18 липень 2025, 23:25

Російська опозиціонерка Ольга Курносова переконана, що диктатор Володимир Путін не має чіткого плану Б на випадок провалу нинішньої стратегії щодо війни проти України та протистояння із Заходом. Водночас у мирну угоду вона не вірить. Про це вона заявил...

Мерц висловив сумнів у тому, що Україна вступить в ЄС до 2034 року

п’ятниця, 18 липень 2025, 22:14

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц висловив сумніви щодо можливості вступу України до Європейського Союзу до 2034 року, коли завершиться наступний семирічний бюджетний цикл ЄС. За його словами, розширення не повинно вплинути на вже визначені середньостроко...