Котячий ошийник нагадує фітнес-трекер для людини. Спеціальний алгоритм фіксує рухи кота, а відкривши відповідний додаток на смартфоні чи планшеті, господар може завжди дізнатися, наскільки активним був їхній улюбленець протягом дня. Додаток повідомить про можливі проблеми зі здоров'ям та запропонує поради щодо догляду за улюбленцем. Про це розповідають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.
Потрапивши в шведський акселератор The Springfield project, стартапери пройшли інкубацію і отримали приблизно $70 тис. інвестицій. Наразі виготовлені прототипи котячих гаджетів, які автори проекту тестують на власних улюбленцях.
У травні анонсується вихід безкоштовного додатку, а також випуск перших 10 прототипів ошийника. Далі команда проекту планує виходити на Kickstarter і запускати ошийники в серійне виробництво.
CEO Moggie Наталія Стоянович розповіла про про старт проекту та звички і особливості поведінки котів в різних країнах.
- Наталіє, розкажіть, як спало на думку створити розумний ошийник? Ви раніше працювали з тваринами?
- У мене була власна компанія в Києві, яка займалося аутсорсингом і консалтингом. Але два роки тому ми з чоловіком переїхали в Швецію – мені запропонували роботу в місцевій продуктовій IT-компанії.
У нас є кішка – знайшли її на вулиці в Україні. Звісно, тепер вона з нами в Уппсалі. І от, кожен раз, коли залишали її на знайомих, думали, що нам не вистачає інформації про те, як вона себе без нас почуває. Почали шукати ошийник, який міг би допомогти. Виявилося, що такого на ринку немає. Лише важкі ошийники для великих собак. І ми вирішили виправити цю прикрість – об'єдналися в команду однодумців-котолюбiв та почали займатися тим, що любимо і найкраще вміємо.
- Ошийник можна буде використовувати лише для котів, чи для інших тварин також?
- Наразі ошийник розробляється спеціально для котів і тестується на котах. Це не просто крокомір, якому байдуже, кіт це чи собака. Ми створили алгоритм, який фіксує кожен рух кішки. Якщо ошийник вдягнуть на собаку, прилад "подумає", що це якась неправильна, скажена кішка, бо рухається вона зовсім інакше.
Ми плануємо розробити варіант і для маленьких собак, але це вже буде наступним кроком.
- До яких моментів додаток буде привертати увагу власників котів?
- У нас в команді є ветеринар, з його допомогою ми класифікували всіх котів залежно від породи та географічної локації. У кожної породи є рекомендована вага та активність. Наприклад, власник заносить у профайл: безпородна кішка, вік - три роки, кастрована, у неї певна вага. Далі він дивиться, як вона поводиться, як часто споживає їжу і потім додаток порівнює це з нормою.
Так можна, наприклад, з'ясувати, що кіт мало рухається. А це наразі дуже поширена проблема. У природі коти хижаки, але коли їх каструють, стають пасивнішими. Власники на це не звертають уваги, і у тварин починаються проблеми з серцем, ожиріння. До речі, додаток може працювати і без ошийника, допомагаючи дістати необхідну інформацію про здоров'я та поведінку кота.
Наприклад, далеко не всім відомо, що поїти котів коров’ячим молоком небажано. У всіх перед очима стереотип: кіт ласує молоком з блюдечка. Насправді, у цих тварин мало ферментів, які перетравлюють лактозу, тож молоко для них шкідливе.
Нагадуватиме програма і про важливість стерилізації домашніх котів. Рішення залишається за власником, а наше завдання – попередити його про ризики хвороб у нестерилізованих тварин.
Також додаток розповість, як часто треба ходити до ветеринара і нагадає про день народження улюбленця.
- Якщо з твариною щось не так, програма зможе поставити діагноз?
- Без лікаря діагноз ми ставити не можемо, адже причин може бути безліч. Але додаток фіксує певні симптоми і підказує, на що варто звернути увагу. Виводить можливі причини недомагання. Завдяки технологіям проблему можна буде виявити значно раніше і піти до ветеринара для уточнення діагнозу.
- Ви тестуєте ошийник на власній кішці, дізналися про неї щось нове?
- Нещодавно у нашої кішки змінилися біоритми – у неї з'явилися облисіння на лапах, і вона почала більше спати. Я звернула на це увагу, ми почали працювати над проблемою. Вкотре пересвідчилась, що наш гаджет – не просто цікавинка, а потрібна річ. Паралельно ошийник тестує наш електронник – у нього теж є кіт.
ЧАСТО ДОМАШНІ КОТИ ПЕРЕТВОРЮЮТЬСЯ НА ІГРАШКИ
- Якщо власники реєструють профайли тварин у соцмережах, значить, отримують можливість створити цілу спільноту котолюбів…
- Так, наш додаток – це поєднання "Фейсбуку" і медичної картки. Наприклад, хтось хоче знайти пару для своєї породистої кішки – для цього достатньо завести у пошук породу, і програма відшукає кота в потрібному регіоні. Знаю, що на парування деякі навіть возять тварин за кордон. З нашим додатком, думаю, все стане простіше. У нас продумана можливість вказувати не лише породу, але й викладати нагороди тварини і робити пошук по базі котячих чемпіонів.
- Ви кажете, що програма враховує не лише породу, а й місцезнаходження кота. Тобто є якісь відмінності у котів з різних країн?
- В Мережі багато інформації по догляду за окремими породами. Але географію чомусь розглядати не прийнято. Але оскільки в нашій команді є шестеро людей – зі Швеції, Іспанії та України – ми швидко з'ясували, що в житті котів з різних країн є відмінності. Так, в Україні домашній кіт живе вдома. У Швеції набагато більше власників випускають котів на вулицю. Тут немає бездомних тварин, і коти ведуть набагато рухливіший спосіб життя. Вага котів буде відрізнятися – у Швеції вони більш підтягнуті, а в Україні - повнуваті.
Цікаво, що мода на породи теж різна. В Україні поширені британські коти, у Швеції – норвезькі, в Іспанії – породи з короткою шерстю.
- Чи залежить тривалість життя від режиму? Наприклад, якщо кота випускатимуть гуляти, він житиме довше?
- Взагалі, якщо коти виходять на вулицю і ведуть природній спосіб життя, вони будуть жити на 2-3 роки менше. В природі коти не мають жити 20 років, як наразі буває. Зате їхнє життя буде більш насиченим та інтенсивним. А інакше коти стають інертними іграшками – надто багато часу проводять уві сні. При цьому достатня активність домашнього кота продовжить тривалість його життя.
ШВЕДСЬКІ КОТИ НА "КС-КС" НЕ ВІДЗИВАЮТЬСЯ
- У вас були особисті цікаві відкриття щодо котів у різних країнах?
- Наприклад, мені було цікаво, що в кожній країні по-різному звертаються до котів. Якщо в Україні тваринки відзиваються на "кс-кс", у Швеції та Іспанії коти ці звуки коти ігнорують. Наприклад, шведською "кіт" буде "каттеен". Тож люди кличуть котів "каттеен-каттеен", і ті реагують.
А ще ми з'ясували в природі дорослі коти не нявчать. Звичка нявчати в процесі еволюції з'явилася у котів домашніх, аби вони могли краще порозумітися з людиною. Думаю, тепер наша черга щось робити, аби краще зрозуміти котів.
- Котам взагалі не важко у вашому ошийнику?
- Ми подбали про те, щоб ошийник був максимально простим і легким – його електронна складова складає близько 5 грамів. Разом буде грамів 10. Також в процесі тестування ми відмовилися від традиційної застібки, як на ремені. Тепер, ошийник під вагою тварини буде розстібатися сам. Якщо тварина через щось перечепиться і втрапить в халепу, можна не боятися, що гаджет завдасть котові шкоди.
- Ошийник буде з тканини?
- Ні, з суміші поліуретану та силікону – зі схожого матеріалу роблять фітнес-трекери для людей. Спершу ми думали про ошийники з тканини та шкіри, але побачили, що такі вироби коти пошкоджують буквально за тиждень.
УКРАЇНСЬКЕ ПОХОДЖЕННЯ ДОПОМОГЛО
- Довго шукали інвестора під проект?
- Декілька місяців представляли проект на різних заходах. Зрештою, позитивну роль зіграло те, що ми з України. Коли ти кажеш, що у проекті українські програмісти і інженери, це підвищує тебе в очах потенційних інвесторів. В плані IT інвестор повністю нам довірився. Скоріше за все, він продовжить підтримувати нас на наступному етапі.
- На ринок яких країн розраховуєте?
- Здебільшого орієнтуємось на країни Європи, де багато англомовних людей. Наш додаток створений англійською, хоча пізніше ми плануємо розробити версії іншими мовами. Особливу ставку робимо на скандинавські країни – тут чимало людей готові витрачати гроші на своїх улюбленців.
- Скільки приблизно коштуватиме ошийник?
- Наразі ми визначаємось з ціною і попередні варіанти не розголошуємо. До того, як з'явиться кінцева версія прототипу, назвати точну ціну важко. Але ми хочемо зробити гаджет, набагато бюджетніший за ошійники для великих собак, ціна яких сягає кількасот доларів.
- Вже подумали, як вдосконалите пристрій у наступних версіях?
- Хотіли б зробити систему GPS-навігації, аби тварина не могла загубитися. Також працюємо над енергоємністю батареї. В першій версії вона триматиме заряд близько двох тижнів. Можливо, потім вдасться збільшити часовий проміжок.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...