Крим повертається в минуле. Збагатись, донісши на ближнього

Невже люди, яким знайома жахлива сторінка в історії про "сталінські репресії", знову хочуть повернутись в ті часи? Але кого це хвилює, якщо платять гроші?

Доноси за гроші в Криму. Фото texty.org.uaУ Ялті вирішили платити громадянам за співпрацю з чиновниками у сфері боротьби з корупцією. За данними Крим.реалій, такий гонорар може в три-чотири рази перевищувати середню зарплату на півострові, інформують Патріоти України

Ініціатива належить підконтрольним Росії прокуратурі й адміністрації Ялти. «Якщо ви повідомили про факт корупційного порушення, а щодо винного набула чинності постанова про стягнення адміністративного штрафу чи обвинувальний вирок, вам належить одноразова грошова винагорода», ‒ повідомляють на сайті міськадміністрації.

Прейскурант за доноси досить вражаючий. Так за інформацію про адміністративне корупційне правопорушення чиновники оцінили в 15 тисяч рублів, кримінальне ‒ в 20 тисяч рублів. Ці суми можна порівняти з середньою зарплатою у Криму.

За повідомлення про особливо тяжкий корупційний злочин передбачена винагорода в 100 тисяч рублів

Гонорар за повідомлення про корупційний злочин середньої тяжкості затягне вже на 40 тисяч рублів, про тяжкий злочин ‒ на 60 тисяч рублів, а особливо тяжкий ‒ на 100 тисяч рублів. Ці суми вже перевищують середню зарплату в регіоні в три-чотири рази.

«Правоохоронні органи мають у своєму розпорядженні широкий спектр можливостей для боротьби з корупцією, але без звернень та активної допомоги громадян ця боротьба значно сповільнюється», ‒ стверджують у прес-службі нинішньої адміністрації Ялти.

Виплачувати гонорари чиновники обіцяють із коштів міського бюджету. Але отримати їх зможуть лише ті, чия інформація відповідає дійсності та спричинить реальне покарання обвинуваченого. В адміністрації також не виключають можливості нагородження інформаторів грамотами чи подяками.

За інформацією Transparency International, у Росії бояться повідомляти про корупцію.

Затверджуючи розцінки гонорарів за інформацію, підконтрольна Росії влада Ялти посилається на федеральний закон про протидію корупції. Хоча в ньому норма про фінансове заохочення людей за доноси відсутня. Такої практики в Росії поки немає, каже член правління Центру антикорупційних досліджень та ініціатив Transparency International-Росія Юлій Нісневич. У Росії ця організація багато років реалізує проекти протидії корупції.

«У Росії є поняття захисту заявника про корупцію, але тільки поки на рівні обговорення. А на рахунок заохочення за повідомлення про корупцію, мови взагалі немає. Досить дивно, як такий механізм може бути запроваджений у Криму, який де-факто перебуває в юридичному полі Росії, якщо такої практики ніде в Росії немає. Це не зовсім зрозуміло», ‒ каже Нісневич.

Разом із тим, на його думку, саме собою фінансове заохочення не може бути ефективним способом боротьби з корупцією, оскільки цей процес має бути комплексним нарівні зі змінами чинного законодавства. До того ж, цей механізм несе в собі ризики, говорить експерт: «У Південній Кореї є практика заохочень за надання відомостей про корупційні правопорушення. Там за це виплачуються досить пристойні гроші. Але якщо ця інформація виявиться неправдою, можна загриміти до в'язниці років на десять. Тобто, такий механізм боротьби з корупцією існує, але існує й небезпека, що ним користуватимуться нечистоплотні люди, щоб звинувачувати інших людей у тому, чого немає».

Згідно з торішнім дослідженням Transparency International «Барометр світової корупції», в Росії корупцію сприймають як третю за важливістю проблему в країні після економічного становища і стану охорони здоров'я. При цьому багато респондентів зізналися, що бояться повідомляти про корупцію органам влади. «Оцінюючи причини, через які люди не повідомляють про корупцію, 17 відсотків опитаних сказали, що це просто небезпечно, 16 відсотків ‒ що це не має сенсу, 14 відсотків не вірять у можливість що-небудь довести, а 11 відсотків бояться зізнатись у своїй причетності до корупційної практики», ‒ йдеться в дослідженні.

Якщо брати досвід Казахстану, то грошові заохочення для громадян за повідомлення про корупцію практикують з 2012 року. Розцінки там набагато нижчі за ялтинські. Наприклад, за повідомлення про корупційний факт в адміністративній справі передбачена винагорода в розмірі 30 місячних розрахункових показників. Ця сума еквівалентна 12 тисячам російських рублів.

Повідомлення про кримінальний корупційний злочин оцінюється в суму, рівну 16,5 тисячам російських рублів. Донос про корупційний злочин середньої тяжкості коштує 20,6 тисячі рублів, тяжкий ‒ приблизно 29 тисяч рублів, а особливо тяжкий ‒ 41 тисячу рублів.

У той же час, назвати боротьбу з корупцією в цій країні успішною складно. В індексі сприймання корупції Transparency International за минулий рік Казахстан посів 131 місце з 176 можливих. За останні два роки країна пересунулася вниз у рейтингу на вісім позицій.

"Допомагають ЗСУ!": Військовий подякував росіянам, що купують популярну відеоігру

п’ятниця, 22 листопад 2024, 16:03

Військовий, командир відділення 24-ї ОШБр "Айдар" ЗСУ Станіслав Бунятов окремо подякував тим росіянам, котрі вирішують придбати гру "S.T.A.L.K.E.R. 2" та, таким чином, доклались до допомоги Збройним силам України. Про це він написав на своєму Telegram-...

Накласти арешт поки неможливо: У ексголови Хмельницької МСЕК Крупи знайшли ще майже $600 тисяч

п’ятниця, 22 листопад 2024, 15:32

У колишньої очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяни Крупи виявили, окрім вилучених 5 мільйонів доларів, ще 592 тисячі доларів на рахунку у польському банку. Про це заявив прокурор Спеціалізованої антикорупційної прок...