Останні два роки для Генічеського району Херсонщини ознаменувалися низкою патріотичних заходів. У них активно беруть участь і представники громади кримських татар – найбільшої на материковій частині України. Особливу увагу також приділяють розвитку кримськотатарської мови в освітніх установах регіону, інформують Патріоти України з посиланням на Крим.Реалії.
Наприкінці 2014 року голова Генічеської райдержадміністрації Олександр Воробйов окремо виділив посаду одного зі своїх заступників для фахівця з числа кримських татар. Її зайняла член Меджлісу кримськотатарського народу Гульнара Бекірова.
Вона розповіла Крим.Реалії, як проходить її звичайний робочий день, на які цілі спрямована її діяльність і яким вона бачить майбутнє своєї історичної батьківщини – Кримського півострова.
«Моє життєве кредо – це дружба народів. Хочу, щоб усі жили дружно й мирно, щоб була єдність, тому що в цьому – сила України», – зазначає Гульнара Бекірова, історія якої увійшла до проекту «Успішна жінка України» 2016 року.
Домашніми справами Гульнара-ханум починає займатися рано: о п'ятій, пів на шосту ранку – «до роботи треба багато встигнути». Крім діяльності в органах влади й національного самоврядування кримських татар, їй вдається приділяти увагу рідним й дому. Вона не тільки керівник, але й дочка, мама і дружина.
Уже 16 років родина Бекірових бореться з хворобою чоловіка Гульнари-ханум, Едема. Раніше він був паралізований, але тепер може ходити самостійно.
«Ранок розпочинається із кварцування, перев'язок. Потім – сніданок. Поки готую сніданок, уже перуться речі, швиденько їх вивішую. До семи встигаю все. Робочий день дуже насичений – у мене завжди відкриті двері для всіх, намагаюся допомогти, чим можу. Роботи завжди багато, але до шостої намагаюся вкластися, так як хочеться провідати тих, хто хворіє, відвідати друзів, прийняти гостей у себе. Вечерю готуємо спільно з чоловіком. Буває, що приходять гості, обов'язково дивимося новини по АТР, спілкуємося. Десь до дванадцяти – домашні турботи, планування справ на наступний день», – розповідає Гульнара Бекірова.
Щоденний графік роботи досить напружений, але у вільний час вона любить готувати, особливо національні страви.
«Перші ластівки»
У цілому, історія життя Гульнари-ханум співзвучна життєвим історіям співвітчизників у Генічеському районі: повертаючись із місць висилки, сім'ї кримських татар, які зазнали депортації, не мали можливості влаштуватись у Криму, куди намагалися повернутися ще в сімдесятих, і осідали в прикордонному з Кримом регіоні.
1967 року сім'я Бекірових переселилася з Узбекистану до селища Новоолексіївка. З дитячих років і до цього дня тут проживає Гульнара-ханум. Тоді до селища переїхало лише кілька кримськотатарських сімей, тому їх часом називають серед своїх «першими ластівками».
«Батьки мої, як і всі кримські татари, були депортовані з Криму, – говорить Гульнара Бекірова. – Моя мама потрапила на Урал. Прожили в нестерпних умовах, при 30-40-градусному морозі, в бараках, без побутових умов. Мама розповідала, як вечорами ходили в гості один до одного, говорили про Крим, про довоєнний час, співали пісень. Любов і біль за Кримом передавалися з покоління в покоління... Коли переїхали до Криму, поневірялися два з половиною місяці, не могли знайти роботу – не приймали тільки через те, що кримські татари. 1967 року опинились у Новоолексіївці, тоді було п'ять сімей усього лише, ніхто не знав, хто такі кримські татари».
Кроки до деокупації Криму
Гульнара-ханум розповіла, що її виховували з думками про Крим, мрією повернутися на батьківщину. Свою діяльність вона спрямовує і на допомогу кримчанам, і на деокупацію Криму в цілому.
«Для мене головне зараз – збереження України як цілісної й неподільної держави. У складі її повинні бути і Автономна Республіка Крим, і всі східні області», – говорить Гульнара Бекірова.
До сфери її відповідальності на посаді заступника голови Генічеської райдержадміністрації входить велике коло питань і обсяг роботи. Це і гуманітарна сфера, питання освіти, культури, соціального захисту населення, охорони здоров'я, захисту прав дітей.
«У нас прикордонний, дуже складний район: є переселенці і зі Сходу України, і з Криму, базуються військові частини, адмінкордон, улітку – курортний сезон. Протягом дня доводиться вирішувати питання і з житлом, і з документами, з дітьми, які хочуть отримати документи про освіту українського зразка, кримчанами, які хочуть отримати українські свідоцтва про реєстрацію шлюбу, і так далі», – говорить вона.
На думку Гульнари Бекірової, безпосередньо біля самого адмінкордону повинні бути створені умови, щоб люди могли з легкістю приїхати, зробити документи українського зразка, отримати необхідні консультації.
«Це ж наші патріоти! Сьогодні не так просто жити в Криму й говорити про Україну. Це ті люди, які вірять у повернення Криму», – підкреслює Бекірова.
У Меджлісі кримськотатарського народу вона представляє Херсонську область.
«Протягом останніх двох років усі заходи щодо кримськотатарської тематики намагаємося проводити на високому рівні. Кожен наш захід, що проводиться спільно з Меджлісом кримськотатарського народу, – це ще один крок до деокупації Криму. Визнання Меджлісу, Курултаю представницьким органами кримських татар, а їх самих – корінним народом Криму, визнання їхнього права на національно-культурну автономію в складі України – це все кроки до деокупації Криму. Все, що ми робимо для тих людей, які перебувають у Криму, щоб вони розуміли, що ми хочемо допомогти їм повернутися», – зауважує Бекирова.
Майбутнє Кримського півострова вона вбачає в неподільній єдності з рештою території України:
«Те, що Крим повинен повернутися до складу України, – неминуче. Ми щоранку встаємо й увечері лягаємо з однією думкою: щоб кримськотатарський народ повернувся на батьківщину. Впевнена, що так і буде. Народ, що пам'ятає свою історію, свою мову, свої звичаї і традиції, ніколи не зникне і не пропаде. Народ, який виховує молоде покоління в дусі патріотизму, любові до своєї батьківщини, до свого народу й поважає патріотичні почуття інших народів світу, житиме вічно. Ми повернемося до Криму».
У Києві на Майдані Незалежності жінка пошкодила прапори та фотографії загиблих захисників. Її вже затримала поліція, а КМДА пообіцяла посилити охорону біля меморіалу, передають Патріоти України. Увечері поширилось відео, як біля меморіалу чоловік затри...
Засновник Human Rights Foundation Тор Хальворсен накричав на українську журналістку Ольгу Руденко за те, що вона виступила проти росіян на Oslo Freedom Forum. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на соцмережі журналістки. Як розповіла Руде...