У Празі відбулася міжнародна конференція «Історія проти пропаганди. Ставлення до минулого в сучасній Росії». На захід запросили Андрія Зубова – відомого російського історика, колишнього професора МДІМВ, якого торік навесні вигнали з вишу за критику анексії Криму і президента Росії Володимира Путіна загалом. Радіо Свобода поспілкувалася з істориком, зазначають Патріоти України.
– Чи можна вже казати про наслідки окупації Криму? Яке майбутнє у Росії в теперішніх реаліях?
– Світ ніколи не визнає анексії, бо якщо анексію визнають, то буде вал анексій по всьому світові. Ми вже бачимо, що зараз турецька армія займає іракський Курдистан – фактично допускаючи анексію з часом.
Тобто йде тим же самим шляхом, це така ж гібридна війна, як у Криму. Тому якщо дозволити одне, то піде по всьому світові. У цьому сенсі Захід має абсолютно твердо стояти на своїх позиціях.
Ключі від Криму лежать в руках Росії. І Росія повинна розуміти, що плата за ці хуліганські дії занадто висока. Зараз в Росії економічна криза, в усьому світі – невеликий підйом, принаймні розвиток економіки помітний.
А в Росії глибока криза, і її дуже чітко відчувають усі люди. Якщо так триватиме, почнуться соціальні заворушення, вони вже почалися. Так що, чи варто заради цього Криму знищити не те, що Росію, але знищити й власну владу?
Я впевнений, що через деякий час почнуться розмови щодо Криму, бо інакше майбутнього у Росії, як в економічного і політичного суб’єкту, немає.
Якщо Захід буде твердим, то злочинець спочатку повинен зупинити свій злочин і тільки потім можна говорити про все інше. Ось тоді все буде правильно. Якщо Захід поступиться, тоді почнеться ланцюгова реакція, яка приведе до великої війни.
– Хто має право вирішувати долю територіальної приналежності півострова?
– Майбутнє Криму залежить від його громадян, вони повинні самі згодом вирішити свою долю. Але ще одна проблема – хто є громадянами Криму? Це звичайно ті, хто там живе, але не тільки вони. Ті, кого Сталін насильно вигнав з Криму: в 1941-му – німців, в 1944-му – всіх інших. Повернулися не всі, більшість не повернулися з місць заслання. І ці люди також мають право взяти участь у вирішенні долі свого півострова. Тому питання про майбутнє Криму ще відкрите. У будь-якому разі не можна визнавати анексії в результаті гібридної війни і треба враховувати волю народу. Не можна стусанами переганяти Крим із України в Росію і навпаки.
– Які наслідки військового втручання Росії на сході України? Чи є перспективи вирішення конфлікту на Донбасі?
– Росія повинна припинити допомогу бойовикам і допомогти врегулювати проблеми між Донецьком і Києвом. Так, проблеми є. Коли бойовики зрозуміють, що їх Росія більше не підтримуватиме, єдине, що вона може зробити – це допомогти домовитися з Києвом, то тоді все піде в правильному напрямку.
А для Росії і Крим, і анклави на південному сході України – це непосильний економічний тягар. Адже на все це витрачаються величезні гроші, як в яму, як у воронку.
– Чи можуть статися всі ці зміни при чинному президентові Росії Путіні?
– Ні, звичайно. Безумовно, цьому президенту ніхто у світі вже не хоче потиснути руку. Йому могли ще пробачити якусь неправильну дію, але ніхто на Заході не пробачає нахабної брехні.
І президент, і глава МЗС Росії Сергій Лавров – вони дозволяють собі брехати в обличчя. Пристойні люди це не пробачають і цим людям вже ніхто більше не потисне руку.
Визнані "обмежено придатними" до військової служби до 4 травня 2024 року громадяни України мають повторно пройти медичний огляд до 4 лютого 2025 року. У разі невиконання цієї вимоги у застосунку "Резерв+" може з'явитися статус "в розшуку". Про це інфор...
Проходження базової загальновійськової підготовки є обов’язковим для всіх студентів вищих навчальних закладів: студенти, які не склали іспит або відмовитись від присяги, продовжувати навчання не зможуть, заявив заступник міністра оборони бригадний гене...