Сьогодні, 14 січня, українці святкують одразу кілька свят. Перше - свято на честь Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії, повідомляють Патріоти України.
Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Також Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.
За церковними календарем 14-го січня також відзначають свято Обрізання Господнього. Саме тоді, згідно з церковними джерелами, за єврейським звичаєм відбувся обряд обрізання Ісуса Христа, після якого дитині й дали ім’я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, — Ісус.
І нарешті, 14 січня — також перший день Нового року за старим стилем. Переддень Нового року своєю обрядовістю нагадував переддень Різдва та в народі називався Щедрим Вечором, що пов’язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, який обов’язково прикрашали скоромні страви. На Новий рік, як і на Різдво, носили “вечерю”, але Цього разу не родичам і знайомим, а лише сільській бабі-повитусі.
Характерною прикметою новорічного свята в Україні було й щедрування — давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім’ї та розквіту господарства. На відміну від колядування, обряд щедрування завжди був в Україні справді народним, позацерковним та незначною мірою відчув на собі вплив християнської церкви. Звідси і його радісне, оптимістичне звучання. До кінця XIX ст. обряд щедрування, увібравши в себе національний колорит та менталітет нашого народу, став явищем народної художньої творчості й таким зберігся і до сьогодні.
Величезна кількість прикмет 14 січня пов’язана з грошима. І перше, чого дотримувалися наші предки – не давати в борг і не перераховувати дрібні гроші. Це, на думку наших предків, пророкувало бідність в цьому році.
А ось щоб зробити рік більш забезпеченим, треба вмитися дкопійками. Але умиватися потрібно акуратно, адже якщо хоч одна монетка впаде – до витрат.
Особливо варто віднестись і до гостей. За повір’ями, якщо після півночі в будинок першим зайде чоловік – рік буде вдалим, якщо жінка – господарів чекають невдачі.
Приділити особливу увагу варто і примиренню з друзями та сусідами. Це допоможе увійти в Новий рік без лайки і непорозумінь. Кажуть, якщо пропонують забути образи, потрібно обов’язково піти на зустріч і помириться.
14 січня, на день Василя, вранці готують другу кутю - щедру. Вона відрізняється від Різдвяної тим, що вже не пісна, а "щедра".
Варять кутю рано вранці, при цьому уважно стежачи за процесом. В давнину вважалося, що якщо кутя вилізе з горщика або сам горщик трісне, бути біді. Тому якщо кутя вдавалася, її з'їдали дочиста, якщо ж збувалася якась з поганих прикмет - викидали разом з горщиком, бажано в ополонку.
Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб віддячити гостей, які прийдуть сьогодні ввечері щедрувати і посівати.
Народні прикмети на 14 січня
Якщо вранці йде сніг, то зима теж буде сніжною, а весна настане пізно
Спостерігали за напрямком вітру. Вважалося, що якщо він дме з Півночі, то літо буде холодним, із Заходу - непогожим, зі Сходу - посушливим, з Півдня - цілком звичайним, теплим, без особливих температурних перепадів
Якщо людина народилася у день Василя, то, згідно з повір'ями, буде дуже багатою. В якості оберега рекомендується носити яшму
Сильний сніг в - бути хорошому літу. Відлига пророкує прохолодні літні дні
Яскраві зірки на небі 14 січня віщують швидкі морози
Снігопад у день Василя - прикмета до того, що чекають багаті врожаї влітку і восени
Якщо сніг почав йти з самого ранку, то це означає, що снігопади не припиняться ще дуже довго і, швидше за все, триватимуть до самої весни
У цей день не можна лаятися і лихословити, думати про погане, оскільки як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш
Не можна позичати гроші, щоб не бути в боргах весь рік
Вважається, що якщо 14 січня одягти обновку, то протягом усього року буде супроводжувати удача
Бажання, яке було загадане в ніч з 13 на 14 січня, обов'язково збудеться
Якщо на дорогах 14 січня ожеледь, це обіцяє урожай.
За новими правилами бригади екстреної медичної допомоги доставлятимуть пацієнтів з інфарктами, інсультами та іншими критичними станами до профільних медичних закладів, передають Патріоти України. Як повідомили на сайті МОЗ, з січня 2025 року бригади шв...
На війні проти російських бойовиків загинув грузинський доброволець - 24-річний Леван Лохішвілі. Про це повідомляє Ехо Кавказа, передають Патріоти України. Зазначається, що захисник загинув 19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобног...