Бенджамін і Ерік Альтшуллери (відповідно місто Нью-Йорк і штат Пенсільванія, США) показали, що вавилоняни (шумери і аккадці) на тисячу років раніше індійців і греків могли довести ірраціональність числа, рівного квадратного кореню з двох. Про це автори повідомили в публікації на сайті arXiv.org, передають Патріоти України з посиланняи на Нескучные новости.
Ірраціональним називається дійсне число, яке не є раціональним (тобто не може бути представлено у вигляді дробу, в якій чисельник - ціле число, а знаменник - натуральне). Квадратний корінь з двох є найпростіший приклад ірраціонального числа.
Доказ цього факту вважається одним з великих досягнень математики Стародавньої Греції (воно датується 570-495 роками до нашої ери і приписується піфагорійцям). Індійські математики могли на 150-200 років раніше греків довести ірраціональність квадратних коренів з 2 і 21.
Дослідження Альтшуллерів показало, що жерці Вавилона вже в 1800-1600 роках до нашої ери (більш ніж на тисячу років раніше греків та індійців) володіли методами, що дозволяють довести ірраціональність квадратного кореня з двох. До своїх висновків автори прийшли, розглянувши глиняні таблички YBC 7289 і BM 15285, що відображають наближений розрахунок квадратного кореня з двох.
Перша табличка дозволяла отримати значення квадратного кореня з двох з точністю до шостого знака після коми (за допомогою розрахунку діагоналі квадрата). Друга відображала геометричний спосіб перевірки ірраціональності квадратного кореня з двох, а також містить один з геометричних способів доведення теореми Піфагора.
У препринті Альтшулери посилалися на відомі раніше дослідження вавилонських глиняних табличок, в яких також заявлялося про можливе володінні стародавньою цивілізацією методами доказування ірраціональності квадратного кореня з двох. Автори не знають, відводили вавилоняни явне значення ірраціональності цього числа або сприймали його неявно.
Родини зниклих безвісти й полонених військовослужбовців вже майже три місяці не отримують виплат від держави. Це пов’язано із затвердженням нової схеми нарахувань, що змінила порядок розподілу грошового забезпечення. Оскільки порядок виплат вже було за...
Національний банк України в оновленому макропрогнозі допускає підвищення мінімальної зарплати вже наступного року. Таке припущення містить базовий сценарій, передають Патріоти України з посиланням на "Інфляційний звіт" Національного банку України (кві...