Вміла позичати, та не вміла витрачати — це про Україну. Єдине, що справді вміють добре робити наші урядовці, — це писати проєкти для залучення пільгового фінансування від міжнародних організацій. Як доходить до роботи, то активність одразу знижується до нуля. Нашому портфелю проєктів із міжнародними фінансовими організаціями позаздрили б багато країн, поки не побачили б реальних результатів цього співробітництва. Ми вкрай мляво освоюємо виділені кошти, а інколи й узагалі лише платимо комісійні за їхнє резервування. Що гірше, здебільшого всі ці проєкти нам дійсно потрібні, а закладені під них кошти могли б стати тими самими інвестиціями, які ми шукаємо роками.
І от що ми могли б покращити у 2021-му, але не склалося.
Виконавець — Міністерство фінансів, кредитор — ЄІБ
Проєкт триває з 2016 року до кінця 2023-го
Сума позики — 400 млн євро
Сума використаних коштів — 18 млн євро (4,5%)
Використано 2021 року — 0 євро
Кредитні кошти надано Україні на розвиток агросектору: покращення ланцюгів створення доданої вартості для зернових культур, олійних культур, рибного господарства та аквакультури. Щоб Україна перестала виробляти та експортувати виключно сировину, розпочавши нарешті переробку, яка створює додану вартість, підвищує рентабельність і прискорює зростання ВВП.
Що мали б профінансувати:
Виконавець — Міністерство інфраструктури, кредитор — ЄІБ
Проєкт розпочався у 2020 році і триватиме до 2025-го
Сума позики — 75 млн євро
Сума використаних коштів — 0 євро
Проєкт складається з багатьох малих субпроєктів, які передбачають інфраструктурні покращення систем громадського транспорту, ліквідацію найнебезпечніших місць концентрації ДТП, покращення перехресть, ремонти вулиць, безпечні велосипедні та пішохідні мережі тощо. На цей рік, зокрема, планували провести аудит безпеки доріг у Києві, Одесі, Львові, Дніпрі і Харкові та розпочати впроваджувати інтелектуальні транспортні системи в цих містах. Але не склалося.
Виконавець — Міністерство інфраструктури, кредитор — ЄІБ
Проєкт розпочався у 2018 році і закінчується 2023-го
Сума позики — 150 млн євро
Сума використаних коштів — 0 євро
Мета проєкту проста — збільшення пропускної здатності напрямку Долинська—Миколаїв—Колосівка та підвищення швидкості руху поїздів на цій ділянці. Для цього кошти позики мали б витратити на електрифікацію ділянки, модернізацію систем сигналізації та зв’язку на станціях і перегонах, загалом облаштувавши 253 км залізничних шляхів. З 2018 року не використано жодної копійки з наданих коштів, попри постійні скарги «Укрзалізниці» на брак інвестицій.
Виконавець — Міністерство освіти і науки України, кредитор — ЄІБ
Проєкт триває з 2016 року і закінчується 2022-го
Сума позики — 120 млн євро
Сума використаних коштів — 0 євро
Кошти виділено для здійснення енергомодернізації в українських університетах (енергоефективні інвестиції у термозахисні конструкції, системи кондиціонування та тепловентиляції, електромонтажні роботи та модернізацію систем теплопостачання).
Список університетів, як могли б, але не отримали цього фінансування:
Виконавець — Міністерство енергетики, кредитор — ЄІБ
Проєкт триває з 2014 року і мав закінчитися 2020-го
Сума позики — 200 млн євро
Сума використаних коштів — 67 млн євро (33,5%)
Використано у 2021 році — 6 млн євро
Проєкт передбачає модернізацію та реконструкцію обладнання Київської, Канівської, Кременчуцької, Дніпродзержинської та Дніпровської ГЕС. Оновлення турбін, генераторів та іншого обладнання станцій, а також підвищення безпеки гребель.
Виконавець — Міністерство енергетики, кредитор — ЄІБ
Проєкт розпочався у 2012 році і триватиме до 2023-го
Сума позики — 175 млн євро
Сума використаних коштів — 72,2 млн євро
Використано у 2021 році — 3 млн євро
Мета проєкту — підвищення надійності роботи південної частини Об’єднаної енергосистеми України за рахунок зняття мережевих обмежень щодо видачі потужності Запорізької АЕС, стабілізація напруги в Південній і Кримській енергосистемах та збільшення пропускної здатності перетинів південної частини ОЕС України шляхом підсилення зв’язку Каховського енерговузла з магістральними газопроводами ОЕС України.
Виконавець — Мінрегіон, кредитор — МБРР
Проєкт розпочався у 2014 році і мав би завершитися 2020-го
Сума позики — 332 млн євро
Сума використаних коштів — 115,5 млн євро
Використано у 2021 році — 14 млн євро
Суть проєкту у наданні допомоги комунальним підприємствам, аби підвищити їхню економічну та енергетичну ефективність, мінімізувати витрати паливно-енергетичних ресурсів і підвищити надійність функціонування систем теплопостачання за рахунок реконструкції систем централізованого теплопостачання.
Виконавець — Міністерство соціальної політики, кредитор — МБРР
Проєкт розпочався у 2014 році і триватиме до 2024-го
Сума позики — 300 млн євро
Сума використаних коштів — 194 млн євро
Використано у 2021 році — 19,5 млн євро
Проєкт складається з трьох частин: удосконалення надання соціальної допомоги найбільш уразливим верствам населення; зміцнення інституційної спроможності адміністрування соціальної допомоги і соціальних послуг; підтримка розвитку сімейних форм опіки для забезпечення підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів і соціально вразливих сімей у чотирьох областях.
Його реалізація з 2014-го шкутильгає на обидві ноги, і хоча за сумами здається, що ми майже на фінішній прямій, це зовсім не так. Основною метою проєкту є створення електронних реєстрів та інформаційно-аналітичної системи соцзахисту. Ця мета перекочувала у цей проєкт із попереднього «Вдосконалення системи соціальної допомоги», який, на секундочку, тривав з 2006-го по 2013 рік. Не реалізована вона і досі, 2021-го. Просто задумайтеся, нам дають гроші на створення реєстру соцвиплат, і ми не можемо цього зробити впродовж 15 років! При цьому майже 200 млн євро все ж кудись спустили.
***
Наступного разу, коли ви почуєте про величезні інвестиційні потреби України, про зношеність обладнання в енергетиці та чергові глобальні проблеми «Укрзалізниці», коли виші бідкатимуться, що їм не вистачає коштів на оплату опалення, а аграрії хотітимуть чергової підтримки від держави, — згадайте ці проєкти, ці обсяги інвестицій у сотні мільйонів євро, які у нас є, і ті крихти, які із цього фінансування змогли освоїти наші міцні господарники.
Юлія Саніна, яка заявила про скасування концерту The Hardkiss у Києві, чим спричинила бурхливе обговорення в мережі, похвалилася сімейним відпочинком на гірськолижному курорті та нарвалася на хейт. На особистій сторінці в Instagram співачка виклала сер...
Очільниця німецького МЗС Анналена Бербок відмовилась робити спільне фото з канцлером Олафом Шольцом після його відмови погодити новий пакет допомоги Україні. Світлина, яку опублікувало видання Bild, викликала бурхливу реакцію у мережі, зазначають Патрі...