Російські окупанти викрали з Кінбурнського півострова надгробну плиту отамана Чорноморського козацтва Сидора Білого. Про це повідомив історик, керівник ГО Бузький гард Ілля Зелінський.
"Кацапи вкрали з Кінбурна надгробну плиту отамана Чорноморського козацтва Сидора Білого. Надгробок першого отамана Чорноморського козацького війська було втрачено після численних військових баталій на півострові. Наразі окупант, який здійснює археологічні грабежі наших територій, збирається вивезти надгробок у Краснодар. Окупант продовжує присвоювати нашу історію та історичну спадщину України", - зазначає історик.
Зелінський наголошує, що це значна культурна втрата.
"Для держави це чергова культурна втрата, це наслідок того, що за всі ці роки ніхто і пальцем не поворушив у бік створення українського пантеону, ніхто пальцем не поворушив, щоб знайти його, не залишивши нам матеріальної спадщини, як і у випадку з відірваними від Батьківщини Гетьманами та отаманами", - пише Зелінський.
Додамо, що Сидір Білий - запорізький старшина, перший кошовий отаман Чорноморського козацького війська, командувач Чорноморської козацької флотилії, перший дворянський голова Херсонського повіту (1785-1787).
Через виняткові здібності та гарну освіту (навчався у Києво-Могилянській академії.- ПУ.) ще в молоді роки обраний на посаду військового осавула війська Запорізького. Під час знищення Січі царськими військами 1775 року перебував з дипломатичною місією від кошового Калнишевського у Петербурзі. Після повернення, за деякими даними, допоміг багатьом побратимам перебратися за Дунай. Сам не схотів залишити рідні краї. Добився від Катерини Другої повернення деяких козацьких вольностей та формування окремого війська на основі нового коша Васильківської Січі на Дніпровському лимані, де зберігалися давні запорозькі традиції.
Як колись Петро Калнишевський, що в цей час закований в кайдани сидів ув'язнений у сирій ямі Соловецького монастиря, так і Сидір Білий як кошовий "вірних запорожців" щиро сподівався, що вірною службою і пролитою в боях козацькою кров'ю можна заслужити в колонізаторів право вільного життя для українців на рідній землі.
Помер від ран 1788 року отриманих в ході переможного морського бою своєї флотилії над в рази сильнішим флотом султана, в ході чергової російсько-турецької війни.
Після смерті кошового, котрий як видатний дипломат неустанної працював над повною реабілітацією січової вольниці, царський уряд так і не поновив за козаками статус "запорозького війська". Натомість незабаром звелів залишити Васильківську Січ. впродовж років поневірянь і тимчасових пристанищ козаки Білого під проводом Антіна Головатого, енергійного помічника та наступника першого кошового "вірних запорожців", перебралася на Кубань.
Поки живі окупанти на півночі Харківщини нажахані втратами своїх військ і сприймають поранення та евакуацію з полю бою як щасливий квиток, єдина можливість ще пожити, зазначають Патріоти України. Ось який матеріал з цього приводу знайшов та переказав Ю...
Православне свято 22 листопада за новим календарем (5 грудня за старим) - день пам'яті святителя Прокопія, який володів даром чудотворення і привів у християнську віру чимало людей (У народі - Прокоп'єв день, - Патріоти України). Українські віряни тако...