Сльози скреп: У російському бюджеті утворилася гігантська валютна діра

Російська банківська система завершила 2020 рік з «діркою» в валютному балансі. На 1 січня зобов'язання банків в іноземній валюті перевищували інвалютні активи на 8,5 млрд доларів. Це випливає з даних, опублікованих ЦБ РФ, повідомляють Патріоти України.

Зафіксований регулятором розрив - рекордний за 12 років доступної статистики. Він перевищує показники кінця липня і серпня 2008 року, коли на тлі старту глобальної фінансової кризи банкам не вистачало 6,2 і 7,1 млрд доларів, щоб покрити всі валютні зобов'язання.

«Дірка» в доларовому балансі банків виникла на тлі різкого стрибка інтересу до валюти у бізнесу і фізосіб. У листопаді та грудні корпорації поповнили валютні рахунки на 16,2 млрд доларів, зібравши на них максимальну суму з квітня 2018 року - 159,1 млрд доларів.

Громадяни тим часом підключилися до скуповування валюти і віднесли 400 млн доларів на валютні депозити і 4,2 млрд доларів на поточні рахунки, повернувши в банки майже всі долари і євро, що виводили навесні.
Загальні зобов'язання банків перед валютними клієнтами підскочили на 22,4 млрд доларів за два місяці. При цьому порівнянного збільшення валютних активів не сталося. Вони додали лише 10,9 млрд доларів, до 311,5 млрд на 1 січня.
Ліквідні валютні активи - тобто такі, які можна швидко конвертувати в «кеш», щоб покрити зобов'язання перед клієнтами, - і зовсім скоротилися. У грудні їх обсяг зменшився на 6% - з 53,9 до 46,7 млрд доларів. Банки виводили валюту з іноземних коррахунків, повертаючи їх «до нормального рівня після різкого приросту в листопаді», пише ЦБ в звіті «Про розвиток банківського сектора».
Російським банкам важко припаркувати клієнтську валюту. «Через жорстке регулювання вони не можуть пропонувати конкурентні умови валютного кредитування», зазначає начальник центру розробки стратегій Газпромбанку Єгор Сусін.
У листопаді-грудні, коли у населення і бізнесу прокинувся інтерес до валютних заощаджень, банки видали 7,6 млрд доларів валютних кредитів, з яких тільки 4,6 млрд дісталося реальному сектору економіки, а залишок пішов до фінансових організацій. «Те, що виник дефіцит валютної ліквідності в банківському секторі, не дозволяє компенсувати, як це було раніше, вивезення капіталу корпоративним сектором», - зазначає аналітик Райффазенбанк Денис Поривай.
Це поряд з загрозою санкцій і несприятливим інвестиційним кліматом підсилює тиск на рубль, зазначає він. За даними ЦБ, в минулому році чистий відтік капіталу з РФ подвоївся і склав 47,8 млрд доларів.

Зліт чи падіння? Аналітики дали прогноз, що буде з курсом долара найближчими місяцями

четвер, 22 травень 2025, 6:49

НБУ наразі підтримує курс долара на рівні 41,5 грн. Девальвація можлива лише наприкінці року. У найближчий час ситуація навряд чи кардинально зміниться. Про це повідомили в інвесткомпанії ICU.передають Патріоти України. Аналітики наголошують, що минуло...

В Україні деяким пенсіонерам виплатять допомогу у сумі від 2,5 до 4 тис. грн: Ось хто зможе отримати

четвер, 22 травень 2025, 6:40

В Одесі відбулося засідання робочої групи міської ради, яка прийняла рішення виплатити додаткові гроші жителям міста, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Про це йдеться у повідомленні на сайті міськради, передають Патріоти України. «На...