А ви це знали? Чи корисна кава без кофеїну - пояснює експертка

Кава займає третє місце у світі серед найулюбленіших напоїв. Своєю популярністю вона поступається лишень чаю та воді. Для багатьох людей випити філіжанку кави є незмінним ранковим ритуалом. Також мало хто відмовиться від чашки гарячого капучино чи лате в кав’ярні під час зустрічі з друзями, або діловими партнерами, передають Патріоти України.

Загалом кава має багато корисних властивостей. Наприклад, вона має протизапальні, антиоксидантні властивості. А також допомагає боротись із сонливістю. Проте, вживання кави після обіду може викликати безсоння. Тому, багато спеціалістів рекомендують відмовитись від вживання цього напою у другій половині дня, або ж замінити його на каву без кофеїну. Але, чи так корисна кава без кофеїну? На це питання в Instagram відповіла лікарка-дієтологиня Оксана Скиталінська.

За її словами, в світі практично не існує кави, що була б повністю позбавлена від кофеїну. Зазвичай у таких сортах міститься 1,5 - 2% кофеїну. Єдина кава, яка абсолютно не містить кофеїну, носить назву Coffea charrieriana. Проте вона не надто поширена через рідкість цієї рослини.

Користь від вживання кави без кофеїну викликає суперечки у науковому світі. І на це існує декілька причин. По-перше, багато виробників віддають перевагу хімічному процесу видалення кофеїну. Як результат, кавові зерна позбавляються майже всього кофеїну, проте насичуються різними хімічними речовинами, що зовсім не потрібні організму. По-друге, немає жодної користі від кави без кофеїну. Філіжанка такої кави не надасть бадьорості людині, а лишень збереже традиції ранкового ритуалу.

ТОП-2 помилки, через які свиняча печінка виходить жорсткою та гіркою

четвер, 21 листопад 2024, 16:12

Не кожна господиня назве смажену свинячу печінку своєю фірмовою стравою, оскільки цей продукт далеко не завжди виходить смачним. За відсутності досвіду приготування, печінка не тільки може гірчити, а й виходить надмірно жорсткою, що псує все враження п...

Творить дива! Названо ягоду, яка допомагає думати швидше і зберігає здоров’я мозку

четвер, 21 листопад 2024, 13:00

Їжа впливає на роботу мозку, підтримуючи або погіршуючи пам’ять та когнітивні функції. Зокрема, додавання до раціону ягід журавлини може сприяти збереженню гостроти розуму та підтримки мозку у зрілому віці, передають Патріоти України. Про це свідчить д...