Незалежно від того, чи ви додаєте їх до гамбургеру, кладете у салат, щоб додати трохи кольору та текстури, або пасеруєте їх із часником для пасти, ніщо не покращить їжу так, як свіжі помідори, передають Патріоти України.
Однак помідори не для всіх. Вони є одним з найпоширеніших алергічних продуктів. Вони також можуть викликати деякі неприємні симптоми травлення. З іншого боку, помідори також є потужними антиоксидантами та містять багато інших необхідних вітамінів і поживних речовин.
Помідори містять багато каротиноїдів, особливого типу антиоксидантів, які захищають вашу шкіру від сонячних опіків.Дослідження 2017 року в Scientific Reports показало, що регулярне вживання помідорів може запобігти ураженню шкіри.
Помідори не тільки покращують смак вашої страви, але й можуть покращити ваш настрій. Дослідження 2013 року в The Journal of Affective Disorders показало, що учасники експерименту, які їли помідори від двох до шести разів на тиждень, мали на 46% менше шансів отримати симптоми депресії порівняно з тими, хто їв помідори рідше одного разу на тиждень.
Примітно, що інші продукти, використані в дослідженні, не дали такого ж ефекту. Дослідники не впевнені, які поживні речовини викликають такий ефект, але вони вважають, що це можуть бути антиоксиданти, включно з лікопіном.
Помідори не для всіх. Наприклад, якщо у вас кислотний рефлюкс, цей продукт може спровокувати ваші симптоми, викликаючи низку неприємних відчуттів, таких як печія, здуття живота або нетравлення. Свіжі помідори містять лимонну та яблучну кислоти, які, як правило, підвищують кислотність шлунка.
Регулярне споживання свіжих помідорів сприяє підвищенню вироблення шлункового соку, що може погіршити кислотний рефлюкс. Це не обов’язково означає, що ви взагалі не можете їсти помідори, але вам, швидше за все, доведеться дотримуватися дієти щодо цього продукту.
Чи знаєте ви, що деякі продукти насправді допомагають вашому організму краще засвоювати інші поживні речовини? Помідори є одним із таких продуктів,.
Зокрема, вони можуть допомогти вам засвоїти залізо, мінерал, який відіграє ключову роль у виробленні гемоглобіну та міоглобіну, білків, що допомагають переносити кисень до м’язів і органів по всьому організму. Помідори здатні досягти цього завдяки вражаючому вмісту вітаміну С: 1 чашка містить 27% рекомендованої добової норми.
Вітамін С необхідний для вироблення колагену, білка, що міститься в сполучних тканинах і допомагає загоєнню ран. Постійне споживання вітаміну С може допомогти організму швидше відновитися, коли ви зазнали поранення, відновитися після операції або у разі пролежнів.
Осіння посадка редиски має безліч переваг, які принесуть гарний урожай та міцні рослини. Як саме треба правильно саджати редиску під зиму та які нюанси треба знати? РБК-Україна (проект Styler) пояснює, чому посадка редиски восени може стати ідеальним в...
Червоний буряк – корисний та смачний овоч. Однак, поряд з корисними властивостями буряк має серйозні протипоказання, може завдати шкоди людям з певними проблемами зі здоров’ям, передають Патріоти України. Кому не можна їсти буряк . - Людям із сечокам...