Бережіться! Що робить газована вода з вашою печінкою і чому її називають солодкою отрутою

Газовані напої давно стали частиною раціону багатьох людей, проте їхня дія на організм часто недооцінюється. Окрім негативного впливу на серце, вагу та зуби, вони можуть серйозно нашкодити печінці, передають Патріоти України.

Надмірне споживання цукру та фруктози перевантажує цей орган, що може призвести до небезпечних захворювань. Видання eatthis.com розповідає, як саме газована вода впливає на печінку та які наслідки це може мати.

"Печінка відіграє ключову роль у метаболізмі: вона розщеплює вуглеводи, білки та жири, зберігаючи їх у вигляді глікогену, мінералів і вітамінів для подальшого використання. Вона також очищає кров від токсинів", – пояснює дієтолог Кері Ганс.

Газовані напої містять кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози (HFCS). Ця речовина перенавантажує печінку, оскільки саме вона відповідає за її переробку. В результаті зловживання газованими напоями може спричинити серйозні ускладнення.

Як газована вода впливає на печінку?

Провокує розвиток жирової хвороби печінки

"Надлишок цукру сприяє накопиченню жиру, що шкодить печінці", – зазначає Ганс. Наукові дослідження підтверджують, що надмірне споживання цукру змушує печінку перетворювати його на жир, який відкладається у клітинах цього органу. Згідно з даними клініки Mayo, неалкогольна жирова хвороба печінки може проявлятися втомою, болем у ділянці печінки та прогресувати до цирозу або печінкової недостатності.

Регулярне споживання солодких газованих напоїв може призвести до розвитку інсулінорезистентності. У рамках одного дослідження учасники, які вживали чотири підсолоджені напої на день (40-80 г цукру) протягом трьох тижнів, мали значне підвищення резистентності печінки до інсуліну. Це, у свою чергу, збільшує ризик розвитку діабету 2 типу.

Викликає запальні процеси

Крім великої кількості цукру, газовані напої містять високофруктозний кукурудзяний сироп, що має токсичний вплив на печінку. У дослідженні 2020 року на мишах було виявлено, що тривале споживання HFCS спричиняє порушення кишкового бар’єру та провокує запалення печінки. Це може викликати розвиток неалкогольного стеатогепатиту – небезпечного стану, який переростає в цироз, рак печінки або її відмову.

Цироз – наслідок надмірного вживання газованих напоїв

Як уже згадувалося, пошкодження печінки внаслідок зловживання газованими напоями може призвести до цирозу. За даними клініки Mayo, цироз – це процес, при якому печінка, намагаючись відновитися після пошкоджень, заміщує здорові клітини рубцевою тканиною. Чим більше триває цей процес, тим гірше печінка виконує свої функції. На певному етапі ці зміни стають незворотними.

Не робіть помилок! ТОП-5 фраз, які не можна говорити дітям навіть у сильному гніві

п’ятниця, 4 квітень 2025, 7:59

Те, якою виросте дитина, багато в чому залежить від того, що вона чує від батьків. Адже слова формують її внутрішній голос, він може бути критичним та звинувачуючим. А може бути добрим та підтримуючим, передають Патріоти України. Про це на своїй сторін...

Водіям на замітку! Чому змінюється колір антифризу та як це впливає на авто

п’ятниця, 4 квітень 2025, 7:30

Антифриз є ключовим елементом стабільної роботи двигуна, запобігаючи його перегріванню та передчасному зношуванню. Від правильної роботи системи охолодження залежить загальний стан авто. Однак з часом навіть найякісніша охолоджувальна рідина може зміни...