Для чого корисно їсти мигдаль? Це справжня "броня" від депресії й для "прочищення" мозку, але є нюанс

Мигдаль давно завоював заслужену славу корисного і поживного горіха. У його плодах міститься велика кількість цілющих жирних кислот омега‑3. Це дозволяє насичувати організм корисною альфа‑ліноленовою кислотою, передають Патріоти України.

У багатьох виникає питання - як правильно їсти мигдаль, адже продукт позитивно впливає на роботу мозку, а також помітно покращує пам'ять і оберігає організм від розвитку небажаних розладів і депресії.

Скільки штук мигдалю можна їсти в день

Навіть будучи впевненим в тому, що мигдаль позитивно впливає відразу на кілька функцій організму, не варто переборщувати і зловживати плодами. Адже навіть найкорисніший продукт при надмірному вживанні може мати негативний вплив на організм.

Норма вживання солодкого мигдалю для дорослої людини:

  • 8-10 горішків в день;
  • або 30-50 грам на добу.

Що станеться з організмом якщо є мигдаль кожен день

Відповідь на це питання лежить на поверхні – в разі помірного вживання мигдалю негативних наслідків для організму бути не повинно. Більш того, вчені говорять в один голос про те, що невелике число мигдальних горішків (жменька) при щоденному вживанні здатне благотворно вплинути на функціонування кишечника. І цьому є пояснення, адже мигдаль підвищує вироблення організмом масляної кислоти — бутирату, яку давно знають, як один з основних стовпів зміцнення клітин кишечника.

Кому корисно їсти мигдаль

Мигдаль є не тільки смачним, але і корисним продуктом. При цьому існує категорія людей, яким медики радять звернути увагу на цей горіх. Адже мигдаль давно визнаний продуктом, який благотворно впливає на роботу серця, а також стабілізує рівень холестерину. Додамо, що встановлено позитивний вплив вживання мигдалю на зниження загроз серцево-судинних хвороб.

Кому протипоказаний мигдаль

Попри те, що мигдаль дійсно є дуже корисним продуктом, є категорія людей, яким він категорично протипоказаний.

Кому не радять зловживати мигдалем:

  • страждаючим алергією;
  • людям з нестабільною нервовою системою;
  • тим, хто має проблеми з психічними розладами;
  • хворим на серцеві захворювання.
Джерело: Главред

Що робити, щоб деруни не розвалювалися

четвер, 13 червень 2024, 18:13

Якщо ви також любите деруни, тоді вміння їх готувати дуже потрібне. На перший погляд, все надзвичайно просто та зрозуміло. Треба потерти картоплю, додати кілька інгредієнтів та швидко посмажити деруни. А що ж робити, якщо вони вирішили розвалюватися, п...

Навіщо заливати печінку окропом на 2 хвилини: Ось якою вийде страва

четвер, 13 червень 2024, 17:12

Якщо продукт деякий час полежить у молоці, то він втратить гіркоту і набуде ніжності. Однак досвідчені господині ще заливають печінку окропом. Такий спосіб замочування має кілька переваг перед “молочним”. По-перше, він забирає менше часу. По-друге, стр...