Для того, щоб зібраний урожай добре зберігався, потрібно знати терміни, коли починати копати картоплю. Річ у тому, що коли почати це робити, залежить від багатьох факторів, таких як, наприклад, сорт картоплі, погодні умови, час її посадження, правильність догляду за нею тощо, передають Патріоти України.
Декілька ознак, за якими можна визначити, що молоду картоплю можна копати:
Для довготривалого зберігання через тонку шкірку молода картопля не годиться, тому з'їдати її після збирання потрібно найближчим часом.
Вважається, що найкращий час для викопування картоплі для зберігання - перші дні вересня. Картоплю бажано викопувати в суху та сонячну погоду.
Щоб визначити, коли копати картоплю, потрібно стежити за бадиллям. Бадилля, що лягло, вважається найпершою ознакою того, що картоплю можна викопувати. Ще одна ознака - бадилля почало жовтіти та сохнути. Для початку перевірте готовність картоплі - виберіть кущі з різним ступенем висихання бадилля і викопайте їх. Якщо шкірка на бульбах щільна, а більшість картоплин відокремилися від куща, можете викопувати всі інші.
Для картоплі із зеленим бадиллям час викопування ще не настав. Якщо бадилля залишається м'ясистим і зеленим, це означає, що до нього продовжують надходити поживні речовини, яких, можливо, не вистачає бульбам. Щоб не гадати, краще викопати один або кілька кущів і перевірити товщину та міцність картопляної шкірки. Частина картоплі може мати зелене бадилля через те, що для посадження вибирався неоднорідний матеріал.
За тиждень до викопування картоплі бадилля краще скосити та спалити, золу, що утвориться внаслідок цього, використати для підживлення рослин і розкислення ґрунту.
Чим копати картоплю? Якщо використовувати лопату, то можна сильно надірвати спину. Тому копати картоплю краще вилами. Увіткніть їх у землю на відстані приблизно 15–20 сантиметрів від основи куща та акуратно перевертайте землю. Потім поворушіть землю з країв ямки – деякі бульби можуть бути там. Посічену та порізану картоплю відберіть окремо, тому що зберігати її все одно не можна.
Альтернатива копанню вилами та лопатою - мотоблок. Викопування картоплі мотоблоком має переваги, якщо картоплю саджали за допомогою мотоблока, тоді відстань між посівами є такою, що колеса не наїжджають на сусідню лунку.
Перед тим, як прибрати картоплю з грядки на зберігання, її необхідно просушити. Якщо ґрунт піщаний, а погода суха і тепла, можна зробити це просто на полі, розсипавши картоплю тонким рівномірним шаром. Якщо погода волога, урожай краще просушити під штучним навісом.
Щоб шкірка картоплі трохи зміцніла, викладіть бульби в один шар на газету, лотки або картон у прохолодному темному місці з температурою від 10 до 15°C з високою вологістю та гарною вентиляцією на один-два тижні. Це допоможе шкірі потовстіти та подовжить термін зберігання бульб. За цей час можна буде виявити погані бульби.
Перед тим, як відправити картоплю на зберігання, посортуйте її - пошкоджені бульби окремо, цілі та добірні також окремо. Місце зберігання має бути з температурою від 4,5 до 7°С. Регулярно перевіряйте бульби та видаляйте будь-які з ознаками гниття чи висихання.
Сприятливі дні, щоб копати картоплю у серпні 2023 року - 14-20 серпня, 25, 29 та 30 серпня 2023 року. Це дати за місячним календарем, але, звичайно, потрібно зважати на те, коли картоплю висадили та регіон посадки. Можна копати й в інші дн,і за виключенням заборонених днів для посадження.
Не варто копати картоплю 26, 27 та 28 серпня 2023 року. Сприятливими за місячним календарем днями у вересні 2023 року фахівці вважають такі: 1-2, 6-11, 15-21, 23-26 та 29-30 вересня.
Цей простий візуальний тест розкаже вам, чи збудуться ваші найзаповітніші бажання. передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Подивіться на картинку внизу і виберіть одну зі сніжинок. Так ви дізнаєтеся, чи стане 2025 рік тим, у якому здійсниться в...
Жоден ранок не обходиться без запашного напою, який бадьорить і заряджає енергією на весь день, передають Патріоти України. Розповідаємо, чи можна підігріти каву в мікрохвильовці, як це вплине це на якість і смак напою. Так, напій можна підігрівати у м...