На українських ринках вже ажіотах — почали продавати саджанці полуниці, яку, мабуть, вирощує кожен господар на своєму обійсті. Та, на жаль, не всі можуть похвалитись успіхами у вирощуванні цієї солодкої ягоди. То ж ми зібрали поради від досвідченого садівника Юрія Бережнюка, які точно стануть вам у пригоді, передають Патріоти України.
«Після того, як зійшов сніг, необхідно відразу прибрати стару мульчу, торішнє листя, кущі, які загинули, просапати міжряддя та підгорнути кущі. Після прибирання потрібно обприскати посадки розчинами бордоської суміші (1%) або мідного купоросу. Якщо на ділянці торік були шкідники, то в цьому році, до появи перших бутонів, бажано посадку обробити інсектицидами. Такими, наприклад, як Актеллік, Актара, Каліпсо. Для профілактичних цілей підійде Фітоспорін, — пояснює Юрій Бережнюк. — Як тільки прогріється ґрунт, грядку слід замульчувати. Буде краще, якщо Ви виберете мульчу природного походження — торф, солому, хвойний опад і т.д. Якщо температура повітря перевищила позначки 10 °C, можна братися за посадку й пересадку полуниці. Посаджені кущі полуниці весною краще приживаються, за літній період встигнуть наростити коріння і наступного року дадуть гарний урожай».
Секрет № 1. Найкращі попередники для ягід полуниці - квасоля, горох, люпин, гірчиця та еспарцет. Після картоплі, огірків, капусти та помідорів ця ягідна культура ростиме гірше. На ділянці, на якій раніше росла полуниця та малина, не варто знову садити полуницю принаймні 5 років, щоб не отримати у спадок ті самі хвороби та шкідників, які були у попередників.
Секрет № 2. На ніч грядки бажано вкривати спанбондом або ж плівкою, щоб заморозки, які можуть приходити практично до кінця травня, не пошкодили цвіт. А щоб отримати ранній урожай ягід, можна над грядою встановити дуги та накрити їх ущільненим агроволокном або ж плівкою. Після цього кущі почнуть розвиватися у прискореному темпі та будуть захищені від різких перепадів температури.
Секрет № 3. Як тільки листя полуниці починає свій ріст, проводиться перша підгодівля. Полуниця першого року посадки в підгодівлі не потребує, бо під час посадки у ґрунт було внесено всі необхідні корисні речовини. Якщо кущі полуниці на одному місці ростуть вже понад 2−3 років, їм потрібна підгодівля. Ремонтантні сорти удобрюються незалежно від віку і часу посадки. Їм потрібно більше сил для росту і плодоношення, ніж звичайній полуниці, оскільки вони дають урожай двічі на рік. У цей період кущі потребують азоту. Садівники використовують різні види підгодівлі. Нітроамофоска — одна столова ложка на десять літрів води. Витрата — пів літра на один кущ. Курячий послід або коров'як — літра на 10 літрів води. Потрібно настоювати три доби. Витрата — півлітра на один кущ. Але гній повинен бути дозрілий, щоб не обпекти рослину. Можна використовувати замість нього готове добриво, придбане у магазині. Під час цвітіння забороняється вносити підживлення. Але для отримання великої кількості зав’язі, полуницю можна обприскувати 0,02% розчином нашатирного спирту. Обробляти рослину хімічними препаратами від шкідників не варто. Краще використати настоянки з часнику, тютюновий пил, гірчицю.
Секрет № 4. Слід серйозно підійти до вибору посадкового матеріалу. Найкраще приживається розсада із закритою кореневою системою. Розсада, викопана без землі, приживається довго. У саджанців має бути розетка з чотирьох розвинутих листків.
Секрет № 5. Полуниця на агроволокні росте майже без шкідників, хвороб та бур’янів, а збирання ягідок перетворюється на справжнє диво: легко, швидко, ягоди чисті і гарні. Наступної весни полуниця цвістиме та дасть перший урожай. Час посадки — весна або осінь. На грядку, заздалегідь оброблену і підкормлену добривами, розстеляють матеріал. По краях грядки залишають запас по десять-п'ятнадцять сантиметрів. Потім край матеріалу фіксують камінням чи дошками, а на самому агроволокні робляться хрестоподібні прорізи. І в ці отвори і висаджується полуниця. Можна садити на гребені 20−40 см заввишки, відстань між гребенями до 1,5 м (на великих ділянках, якщо обробка за допомогою техніки).
Кінолог Рос Макнамара розповів про три породи собак, яких він ніколи б не завів для себе. На думку експерта, ці популярні собаки мають свої недоліки, передають Патріоти України. Перелік порід Рос виклав у відеоролику на своїй сторінці в соціальній мере...
На дорогах водії часто зустрічаються з різними запитаннями від патрульних. Деякі з них можуть здаватися дивними, а інколи навіть викликати сумніви. Експерти нагадали, що водіям важливо знати свої права у таких ситуаціях. Про це пише "Автотема", передаю...