Страви з картоплі користуються величезною популярністю в українців. Сам овоч є джерелом великої кількості корисних компонентів. У тому числі – вітаміни, кальцій, магній, цинк.
Однак у картоплі міститься крохмаль, що робить її досить калорійною. Саме з цієї причини багато людей, які сидять на дієті, відмовляються від улюбленої страви. Втім, експерти не зовсім погоджуються з цим підходом.
Яких правил потрібно дотримуватися при вживанні картоплі
Картопля не повинна бути щоденною стравою. Її слід подавати на стіл не частіше двох-трьох разів на тиждень. Також не варто включати картоплю у вечірню трапезу. Бажано їсти її вранці чи вдень.
Худаючим людям картопля не зашкодить. Головне – не вживати її з іншою калорійною їжею (наприклад, з котлетами). І головне: смажена картопля – не дієтична страва. Бажано їсти відварену картоплю.
З якими продуктами можна їсти картоплю
Вживання «чистої» картоплі навряд чи може принести величезне задоволення. Ми звикли підбирати додатковий інгредієнт.
Якщо м’ясні страви для цього не підходять, то овочі добре поєднуються з картоплею і не дозволять сильно збільшити загальну калорійність.
«Пару» картоплі можуть скласти такі продукти:
Червоний буряк – корисний та смачний овоч. Однак, поряд з корисними властивостями буряк має серйозні протипоказання, може завдати шкоди людям з певними проблемами зі здоров’ям, передають Патріоти України. Кому не можна їсти буряк . - Людям із сечокам...
Омлет найчастіше готують на сніданок. Він легкий та поживний. Готувати його на всю родину, тож страва досить вигідна для ранку. Кулінарне питання полягає в збиванні яєць. Яким чином вони будуть об’єднані з іншими компонентами. Поговоримо про це детальн...