Вступ
Вступ
Печінка — це унікальний орган в людському організмі, який виконує більше ніж 500 різних функцій. Вона відповідає за очищення крові від токсинів, вироблення жовчі, регуляцію метаболізму та збереження енергетичних запасів. Незважаючи на її надзвичайну здатність до регенерації, печінка часто піддається шкідливим впливам, що може призвести до серйозних захворювань. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати дослідження лужної фосфатази, аланінамінотрансферази та сечової кислоти, щоб перевірити стан здоровʼя печінки.
Де знаходиться печінка?
Печінка розташована у верхній правій частині черевної порожнини, під ребрами, переважно з правого боку. Вона частково перекриває шлунок і діафрагму. Така анатомічна позиція печінки людини дозволяє їй ефективно виконувати свої функції, оскільки через неї проходить кров, яка надходить від травної системи для очищення і перерозподілу поживних речовин.
До основних функцій, що робить печінка можна віднести те, що вона виділяє жовч, яка допомагає перетравлювати жири. Також печінка виробляє білки, наприклад, альбумін і різні ферменти, що беруть участь у метаболізмі. Крім того, вона синтезує фактори згортання крові і виводить токсини з організму.
Корисна інформація про печінку людини
Параметр |
Значення |
Вага |
1,4-1,6 кг (в середньому у дорослої людини) |
Розмір |
Довжина: 15-20 см, |
Функції |
Печінка виконує такі функції як очищення крові від токсинів, вироблення жовчі для травлення, зберігання глікогену, метаболізм білків, жирів і вуглеводів, синтез білків плазми крові, регуляція рівня цукру в крові. |
Біохімічні показники |
АЛТ (аланінамінотрансфераза): < 41 Од/л; АСТ (аспартатамінотрансфераза): < 37 Од/л; Загальний білірубін: < 21 мкмоль/л; Лужна фосфатаза: 40-129 Од/л. |
Чому може хворіти печінка у людини?
Печінка людини може хворіти з різних причин, що пов’язані зі способом життя, певними захворюваннями або генетичними факторами. До основних факторів, через які може виникати біль або захворювання печінки належать:
Враховуючи важливість печінки у підтримці загального здоров’я організму, варто звертати увагу на будь-які симптоми, особливо такі як біль у правому підребер’ї, пожовтіння шкіри (жовтяниця), слабкість або зниження апетиту та своєчасно консультуватися з лікарем.
Важливо! Симптомами збільшеної печінки можуть бути відчуття важкості або болю в правому підребер’ї, втома, нудота, жовтяниця та зміни кольору сечі і калу.
Печінка сама по собі не має нервових закінчень, тому вона не може боліти. Проте, коли печінка збільшується або є захворювання, які впливають на оточуючі її тканини, людина може відчувати біль чи дискомфорт у верхній правій частині живота. Якщо ви відчуваєте біль у цій області, важливо звернутися до лікаря для діагностики, оскільки це може бути симптомом серйозних захворювань, таких як гепатит, цироз, жировий гепатоз або навіть захворювання жовчного міхура.
Для діагностики печінки та визначення чи хвора печінка існує декілька методів:
Регулярні перевірки дозволяють вчасно виявляти порушення і підтримувати здоров’я печінки.
Заключні думки. Як зберегти здоров'я печінки?
Зберегти здоров’я печінки можна, дотримуючись кількох простих, але ефективних порад:
Вікно, яке ви виберете на малюнку, розкаже багато цікавого, передають Патріоти Україн. Особистісні тести — чудовий спосіб дізнатися більше про себе та свою взаємодію зі світом. Незалежно від того, чи хочете ви дізнатися про свої соціальні навички, чи р...
Одним з найпопулярніших продуктів серед українців можна назвати саме сир. Однак, часто його неправильно зберігають, що призводить до зменшення терміну його придатності, передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Мало хто б здогадався, що твердий с...