Що посадити у тіні під парканом, біля будівель і під плодовими деревами - список культур

Якщо у вас маленька дачна ділянка, то використати її хочеться з максимальною користю. Таким чином, виникає питання, що посадити в тіні паркану, будівель або дерев, передають Патріоти України.

По-перше, слід розібратися, що таке "тінь" і ступінь затіненості ділянки. Зокрема, рівень затіненості залежить від висоти дерев, щільності їхньої крони, розміру листя і сусідства господарських будівель. Тому ступінь затіненості підрозділяється на: повну, густу і розсіяну.

Також термін "тінь" по-різному розуміють жителі різних областей. Наприклад, в південних регіонах під кронами дерев можна вирощувати такі овочі, як огірки і помідори, а в західних – лише зелень.

Вибираючи рослини, які ви збираєтеся висаджувати в тіні, необхідно враховувати переносимість ними відсутності сонячного світла. Вони бувають тіньолюбними (хоста, кизил, чорниця тощо) і тіньовитривалими (багаторічні квіти, деякі види овочів і плодових чагарників).

Що посадити в тіні паркану і в тіні під деревами

Як правило, тінь створюють високі дерева. Оскільки їхнє коріння йде глибоко в ґрунт, то під ними можна висаджувати будь-які рослини. Більшість фруктових дерев позитивно сприймає внесення органічних і мінеральних добрив, а також зрошення.

У тіні під парканом і будівлями краще висаджувати рослини, яким не потрібен рясний полив, адже постійна волога поблизу фундаменту може завдати йому істотної шкоди. На таких ділянках можна сміливо висаджувати культури з особливими вимогами до вирощування:

  • обліпиха не любить розпушування ґрунту;
  • чорниця вимагає внесення в ґрунт деревної золи для підвищення її кислотності;
  • кизил не любить сонячних променів.

Які квіти ростуть в тіні

Цибулинні: крокус, пролісок, білоцвіт, нарцис, галантус, сцилла, мускарі.

Багаторічники: бадан, лилейник, хоста, аконіт, конвалія, астильба, діцентра, бруннера, синюха, люпин, запашна фіалка, купальниця, Ббарвінок, тіарка, арізема, страусник, величавий чистоус, примула, наперстянка, братки, папороть, півонії. А також жоржини, лісовий гіацинт, гортензії, аконіт, волжанка дводомна, повзуча живучка, ломикамінь, комірник, медунка, примула, купена, тіарелла, колеус, квітуча бегонія, анемона, аквилегия, лилейник, аконіт, флокс.

Однолітники: бальзамін, запашний тютюн, бальзамін і лікарські трави.

Які декоративні чагарники посадити в тіні

До тіньовитривалих квітучих чагарників відносяться:

  • жасмин (пристосовується до будь-яких умов);
  • рододедрон (не вимагає ретельного догляду);
  • гортензія (можна висаджувати там, де сонце з'являється в другій половині дня);
  • спірея (використовується для створення живоплотів і красиво цвіте і в тіні дерев, і на північних схилах, і під стінами будинку).

Також тінь сподобається клематису, дівочому винограду, плющу, ялиці, клену, декоративній сосні.

Що з овочів росте в тіні

Ці овочі зможуть рости навіть на постійно затінених ділянках:

Буряк. У тіні у нього активно росте бадилля, якеможна використовувати для приготування супу, а коренеплоди виростають невеликих розмірів, але при цьому мають дуже ніжний смак.

Щавель, салат, шпинат набагато краще почуваються в тіні дерев. Листя у них виростає крупнішим, м'якшим і соковитішим ніж на сонячних ділянках.

Хрін теж любить тінь, його листя бурхливо розростається і довго залишається ніжним.

Практично всі сорти капусти (включаючи брокколі та кольрабі) не потребують яскравого і постійного освітлення і люблять високу вологість. Найкраще їх посадити там, звідки сонце йде в другій половині дня.

Картопля також може добре рости на затінених ділянках, головне для неї – це постійний полив.

Також відмінно ростуть при дефіциті ультрафіолету часник, цибуля, капуста, листова гірчиця, рукола, редис, морква, ріпа.

Які фруктові дерева ростуть в тіні

Ці плодові дерева можна посадити між будинком і парканом:

Вишня може рости в найзатишних ділянках, а на врожаї її місце розташування не позначиться.

Яблуня може рости як на сонці, так і в тіні. Головне - не садити яблуні в низинах, адже там заморозки можуть погубити урожай під час цвітіння дерев.

Якщо сливу і аличу посадити в тіні, то через 6-8 років вони наберуть висоту і почнуть плодоносити.

Які плодові чагарники ростуть в тіні

Малина добре росте між стіною будинку і парканом, тому, що любить безвітряні місця.

Ожина любить півтінь і дає хороший урожай за умови постійного зволоження ґрунту.

Кизил може рости як на сонці, так і в тіні та на північних схилах. Головне для нього - хороший дренаж ґрунту.

Задля порічки згубна спека. Щоб отримати хороший урожай, кущі потрібно садити в затінених і захищених від вітру місцях поблизу будівель.

Думаєте, що посадити в тіні плодових дерев? Зупиніть свій вибір на аґрусі - для нього це ідеальне місце.

Секрет господинь! Що зробити, щоб котлети не прилипали до сковороди

понеділок, 20 січень 2025, 9:12

При приготуванні котлет дуже важливо не лише вибрати хороші продукти та замісити якісний фарш, передають Патріоти України. Ключове значення набуває сам процес смаження, адже часом котлети, які вийшли ідеальними, ні в яку не хочуть відставати від поверх...

Народні прикмети на 20 січня. Зимовий м'ясоїд. Традиції та забобони

понеділок, 20 січень 2025, 7:05

Православна церква України 20 січня за новим стилем вшановує пам'ять вірменського священика і пророка Євфимія Великого. За старим стилем 20 січня відзначають Собор Іоанна Хрестителя або по-народному - Іванів день. . Цей день здавна вважається небезпе...