Це шокує! Як навушники з шумопоглинанням перепрограмовують ваш мозок і чим це загрожує


Продажі навушників із шумопоглинанням різко зросли за останні роки, пропонуючи «перевагу» у вигляді блокування всіх небажаних звуків навколо вас, передають Патріоти України.

Але минулого тижня експерти попередили, що надмірне використання цих популярних пристроїв може мати несподіваний вплив на наш слух – іронічно, саме на те, що багато людей прагнуть захистити, купуючи їх.

Усі навушники мають пасивний шумопоглинальний ефект, оскільки фізично блокують звукові хвилі, покриваючи вуха. Але навушники з активним шумопоглинанням (наприклад, Apple AirPods) – це новіші пристрої, які використовують мікрофони для вловлення навколишніх звуків і створюють протилежну звукову хвилю, щоб їх нейтралізувати.

Ідея цієї технології полягає в тому, щоб відфільтровувати фонові шуми, допомагаючи користувачеві зосередитися або слухати музику чіткіше та на нижчій гучності.

Однак з'явилися побоювання, що люди надто покладаються на ці навушники, і це «перепрограмовує» їхній мозок, позбавляючи його здатності ігнорувати фоновий шум у звичайному житті. Це може спричиняти проблеми зі сприйняттям звуків.

Молодь стає більш вразливою

Фактично, навушники, які блокують навколишні звуки, можуть бути однією з причин збільшення кількості молодих людей, які звертаються до аудіологічних служб Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS).

Проте, коли вони проходять тестування, часто з’ясовується, що їхній слух у нормі – проблема має неврологічний характер: їхній «перепрограмований» мозок просто не може ефективно обробляти та розрізняти звуки.

У важких випадках це називається розладом слухової обробки (APD) – станом, при якому людині важко сприймати звуки, зокрема мовлення, особливо у шумному середовищі, наприклад у класі, або коли люди говорять швидко.

За оцінками, 5% людей віком до 18 років страждають на APD. Раніше вважалося, що ця хвороба викликана травмами головного мозку або інфекціями середнього вуха. Однак зростаюча кількість дітей із такими симптомами змушує аудіологів задуматися: чи не пов’язано це з поширенням навушників із шумопоглинанням?

Чому молодь у групі ризику?

На думку Клер Бентон, віцепрезидентки Британської академії аудіології, молоді люди можуть бути особливо вразливими:

«Складні навички слухового сприйняття розвиваються до пізнього підліткового віку. Якщо ви використовуєте навушники з шумопоглинанням у цей період, ви, можливо, відтерміновуєте розвиток своєї здатності обробляти звуки».

Попереднє дослідження компанії Hearing Diagnostics, яка розробляє новий метод діагностики втрати слуху, виявило цікавий факт: люди старше 50 років показали кращі результати у тестах на обробку звуків, ніж дорослі до 30 років.

Очікувалося, що з віком ці навички погіршуватимуться, проте виявилося, що молодші учасники експерименту, які щодня використовували навушники, мали гіршу здатність розрізняти звуки.

Чи «ледачі» наші слухові нейронні шляхи?

«Коли ви носите такі навушники, ви живете у штучному середовищі, чуючи тільки те, що самі обираєте», – пояснює Клер Бентон.
«Мозок перестає докладати зусиль, щоб фільтрувати зайві звуки. Це схоже на те, як якщо пропускати "день ніг" у спортзалі – м’язи слабшають. Так само, якщо ви не тренуєте слухові нейронні шляхи, вони працюють гірше, коли вам це потрібно».

Френкі Олівер, менеджерка аудіологічного відділу в Королівському національному інституті для людей з порушеннями слуху, погоджується:

«Важливо чути різноманітні звуки, щоб мозок навчився визначати, що є важливим. Якщо годинами штучно фільтрувати фонові шуми, це може уповільнити здатність мозку адаптуватися до звичайного звукового середовища».

Крім того, нові режими навушників, які дозволяють посилювати тільки голос людини, можуть ще більше послаблювати здатність мозку самостійно фільтрувати важливі звуки.

Як використовувати шумопоглинальні навушники без шкоди?

Френкі Олівер зазначає:

«Технологія шумопоглинання не є абсолютно безпечною – якщо слухати музику голосно, це все одно може пошкодити слух».

Але вона також визнає, що правильне використання навушників може зменшити ризики:

Дотримуйтеся рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я – слухайте музику не більше 40 годин на тиждень при гучності 80 децибел або нижче (приблизно 60% від максимальної гучності смартфона).

Використовуйте режим "прозорості" (Transparency mode) – він дозволяє чути зовнішні звуки і може допомогти підтримувати здатність мозку обробляти шум.

Не використовуйте шумопоглинальні навушники як захист від надмірно гучних звуків – наприклад, на концертах або будівельних майданчиках.

«Ми не знаємо, чи достатньо ефективні ці навушники, щоб захистити слух у таких екстремальних умовах», – каже Олівер.

Для таких ситуацій краще використовувати пінні беруші – вони блокують вібрації, які можуть пошкодити крихітні волоскові клітини у вусі.

Якщо ви часто відвідуєте концерти, варто інвестувати у спеціальні беруші, наприклад Loop – вони відфільтровують шкідливі звукові хвилі, не спотворюючи музику.

Висновки

Експерти погоджуються:

А ви це знали? Де і в чому найкраще зберігати хліб, що він не пліснявів і не черствів

субота, 5 квітень 2025, 18:05

Якщо ваш хліб черствіє до закінчення терміну придатності, можливо, ви неправильно його зберігаєте. Але ви можете зберегти його свіжим набагато довше, якщо загорнете у один предмет, який, ймовірно, вже лежить у вашій кухонній шафі, передають Патріоти Ук...

Водіям на замітку! В Україні в паливо додаватимуть спирт - що це означає

субота, 5 квітень 2025, 13:08

Від 1 травня в Україні майже весь автомобільний бензин (окрім А-98 та палива для ЗСУ) має містити щонайменше 5% біоетанолу. Про це повідомило видання the page, передають Патріоти України. Біоетанол — це спирт, отриманий із біомаси. Його октанове число ...