Україну заполонили фальсифікатом оливкової олії: Як на око відрізнити справжній продукт від підробки

Україну заполонив фальсифікат оливкової олії. Дуже багато з того, що продається під маркою цього продукту, не тільки прострочено або виготовлено з порушенням технології, але й взагалі навіть поряд із оливками не було. Через те, що цей продукт цінується вище, ніж інші рослинні олії, нерідко під оливкову олію маскують звичайну соняшникову, передають Патріоти України.

При цьому фальсифікат виглядає бездоганно і відрізнити справжній продукт від підробки на око буває непросто. Вичерпну відповідь у такому разі можна отримати, лише піддавши покупку лабораторному аналізу. Однак є один спосіб, який дозволяє відрізнити натуральну оливкову олію від підробки навіть на око. Щоправда цей спосіб діє лише в холодну пору року. Деталями такої "експертизи на ходу" поділився виконавчий директор Спілки споживачів України Максим Несміянов.

Виявляється, справжня оливкова олія на холоді швидко густіє, а фальсифікат зберігає однакову в'язкість за будь-якої температури. Така особливість олії з оливи пов'язана з компонентами, що входять до її складу.

"Це пов'язано із замерзанням жирних кислот і натурального воску, які містяться в плодах оливи. Віск виділяється оливковим деревом як природний захисний шар. У різних кількостях він міститься і в олії. Віск застигає першим, і це легко помітити", - зазначає Несміянов.

Крім того, вибрати якісний продукт допоможе ще й уважне вивчення дати розливу олії на етикетці. В Україні нерідко продають оливкову олію, термін придатності якої скінчився вже півроку тому, а то і більше. Інші нюанси виробництва може виявити лише лабораторія. Наприклад, чи належить продукт до першого віджиму, чи був отриманий вже з макухи.

У будь-якому разі слід уникати покупок оливкової олії в інтернеті або на базарі у невеликих торгових точках. Там шансів натрапити на фальсифікат набагато більше. Тому краще купувати оливкову олію у великих торгових мережах, які дбають про свою репутацію і ретельно обирають постачальників. Звичайно, і там стовідсоткової гарантії покупцю ніхто не дасть, але все ж таки ймовірність придбати якісний продукт буде у покупця набагато вища.

Буде дуже смачно! ТОП-3 старовинні рецепти українських великодніх пасок

четвер, 2 травень 2024, 18:50

Напередодні Великодня пропонуємо приготувати паску з фруктовим кремом за рецептом Осипи Заклинської (1928 рік), сирну паску з чорницями з книги “Як добре і здорово варити” (1938 рік) та мигдалеву бабку за рецептом 1910 року, передають Патріоти України....

Які хитрощі допоможуть виправити ситуацію, якщо борщ вийшов надто кислим

четвер, 2 травень 2024, 18:07

У борщу завжди присутня впізнавана кислинка, без якої страву не вийде назвати класичною, передають Патріоти України. Однак будь-яка господиня може перестаратися, у результаті чого страва стає надмірно кислою. Як правило, ця ситуація виникає у тому випа...