З архіву ПУ. Славно погуляв, батьку отамане: До річниці лютої страти у Варшаві першого козацького гетьмана, що підняв булаву за права українців

Як це буде ще не раз в українській історії, очільника національного руху зрадили свої, за обіцянку амністії перед польською короною. Шляхетне панство повелось у притаманній манері окупантів, зрадило своєму слову і знищила більшу частину повстанців.
Северин Наливайко. Портрет ХVII ст.

21 квітня 1597 року у Варшаві стратили козацького ватажка Северина Наливайка, нагадують, Патріоти України. Існує кілька версій, як саме загинув козак: його четвертували або спалили живцем в мідному бику.

Народився Северин Наливайко у першій половині 60-х років XVI століття, місце його народження - невідоме. Припускають, що він з'явився на світ у Гусятині (на Тернопільщині) у збіднілій родині руських бояр, батько змушений був кожевняцьким ремеслом здобувати на кусень хліба. Освіта Северин здобув дуже хорошу - навчався у славетній Острозькій академії. У козаки Наливайко подався ще в юні роки, тож швидко здобуває військовий досвід.

У 1594 році організував загін нереєстрових козаків. Влітку, цього ж року, рушив у Молдову і розбив кримських татар, в яких захопив зброю та кілька тисяч коней. Після декількох вдалих таких походів, Северин Наливайко очолив повстання проти польської шляхти, за утиски, котрі іновірні зайди чинили казакам та міщанам.

У кінці 1595 року польському гетьману Станіславу Жолкевському урядом було доручено приборкати повстання. Король проголосив по Речі Посполитій мобілізацію, посполите рушення. На підмогу Северину Наливайку прийшли запорожці на чолі із Шаулою. Військо відбило наступ урядових військ, але пізніше змушене було відступити на Лівобережжя.

Повстання Наливайка проти шляхетського панування охоплює Волинь, Поділля, Київщину, частково Галичину, і навіть Білорусь. Наливайко нападає на прихильників унії католицької і православної церков. Основний удар спрямовує на Луцького й Острозького єпископа Кирила Терлецького. Доки той перебуває на перемовинах у Римі, спустошує маєтки його брата Яроша в Дубуї та Отовчичах – зараз територія Білорусі. Козаки ранять урядника, слуг і челядь, забирають коней і золото, нищать важливі папери.

У квітні 1596 року козаки обирають собі за гетьмана Наливайка. Проте довго бути очільником йому не вдалось. Після невдалого Солоницького бою, козаки героїчно тримали облогу табору ще два тижні. Похід проти козаків очолює особисто польний гетьман Станіслав Жолкевський, найкращий полководець Речі Посполитої тієї доби.

Ясновельможний Жолкевський пообіцяв амністію реєстровцям, якщо ті складуть зброю. Керівників повстання, в тому числі і Наливайка, зрадницьки схопили і доставили у Варшаву. Потім розправилися і з іншими. Незважаючи на обіцяну амністію для повстанців, Жолкевський наказав вирізати більшість козаків. Понад півроку Наливайка тримають у тюрмі і катують. На центральній площі столиці держави відрубують голову. Труп четвертують, частини тіла розвішують у різних кінцях міста.

Хіти тижня. Смертоносний меч мору та війни: Розшифровано страшні прогнози Нострадамуса про Росію

п’ятниця, 13 вересень 2019, 23:30

Природні катаклізми є попередниками загибелі людей і в різних куточках Росії вже можна помітити перші метеорити. Знаменитий провісник запевняв, що Росію чекає сумний кінець. Про це йдеться в працях Нострадамуса, які недавно розшифрували конспірологи, п...

Хіти тижня. На Херсонщині під час руху військової колони пролунав потужний вибух (фото)

п’ятниця, 13 вересень 2019, 3:00

Вибухи знищили повністю вміст причепа, проте військові і цивільні не стали жертвами НП.​. Як з'ясувалося, в колоні техніки один з вантажних причепів з паливно-мастильними матеріалами і конструктивними елементами захисної динамічної броні загорівся, піс...