Україна і її західні партнери розходяться в думках щодо швидкості і масштабу підготовки пілотів на винищувачах F-16, повідомляє Politico, передають Патріоти України.
У матеріалі зазначається, що Україна вимагає від американських і європейських партнерів розширити програму, однак вони вважають, що українські пілоти поки не готові почати масово літати на літаках F-16.
Українські офіційні особи наполягають на тому, що у них є 30 пілотів, готових розпочати навчання на цих літаках, і скаржаться на недостатню кількість вільних місць у навчальних центрах у США і Данії. Вони стверджують, що їм терміново потрібно більше пілотів, навчених керувати літаками, як тільки вони прибудуть, аби мати змогу протистояти російським силам на фронті.
При цьому американські і європейські чиновники, відповідальні за координацію передачі зброї Україні, заявили, що вони працюють цілеспрямовано, щоб синхронізувати кількість пілотів і техніків, які закінчують навчання, з кількістю літаків, що прибувають в Україну цього літа. За їхніми словами, літаки прибуватимуть траншами, а навчальний центр в Арізоні може одночасно готувати лише 12 пілотів.
«Коли вони розгортають ці можливості, ви хочете, щоб вони могли ефективно їх використовувати. F-16 не принесе користі, якщо його знищать в перший же день», — сказав один високопоставлений чиновник Міністерства оборони на умовах анонімності.
Представник Міноборони спростував заяву Києва про те, що 30 пілотів чекають на початок навчання, додавши, що пілоти, які вже перебувають у черзі, мають труднощі з англійською мовою і програмою польотів. «Кількість тренувань на F-16 досить мізерна», — сказав чиновник.
Західні офіційні особи в Брюсселі в четвер заявили, що вони впевнені у своєму графіку підготовки достатньої кількості українських пілотів-винищувачів для польотів на першій партії нових F-16, що прибувають в країну. Вони наголосили на необхідності поступового нарощування програми, щоб Україна могла експлуатувати і обслуговувати літаки, включаючи пілотів, технічне обслуговування та інфраструктуру для їх підтримки.
«Вам потрібні не лише пілоти, — сказав журналістам після засідання Української оборонної контрактної групи голова Об'єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США Чарльз Браун, пілот літака F-16.
«Технічне обслуговування також є ключовою частиною цього, і підготовка технічного персоналу», — додав він. «Ви хочете мати повний пакет: Це означає команду, кількість планерів, озброєння до них, запасні частини. Ви повинні мати все», — сказала Кайса Оллонгрен, міністерка оборони Нідерландів, в кулуарах зустрічі.
За словами Оллонгрен, партнери планують з часом розширити навчання на інші локації, оскільки Київ отримує додаткові літаки, в тому числі французькі Mirage і шведські Gripen.
«Вони трансформують усі українські військово-повітряні сили до 100-відсоткового стандарту НАТО», — сказала вона. Данія, Норвегія, Нідерланди та Бельгія пообіцяли надіслати Україні загалом понад 60 винищувачів F-16 американського виробництва, але офіційні особи не надали подробиць щодо термінів. За словами Брауна, мета полягає в тому, щоб почати постачання винищувачів в Україну вже цього літа.
Інший високопоставлений чиновник Міноборони також заперечив твердження Києва про те, що програма підготовки занадто обмежена. Західні чиновники хочуть уникнути випуску занадто великої кількості пілотів до того, як Україна отримає достатню кількість літаків, на яких вони зможуть продовжити навчання, пояснив він журналістам, скільки якщо пілоти не налітають достатньо годин, їхні навички «починають атрофуватися».
«Якщо у вас немає літака, на якому ви можете продовжувати тренуватися, це свого роду даремно витрачена енергія», — сказав він, зазначивши, що нинішній проєкт є «доцільним».
У Харківській області затримали ймовірного організатора схеми уникнення мобілізації та двох його спільників. За свої послуги, за даними слідства, вони брали до шести тисяч доларів. Про це повідомив речник облуправління СБУ у Харківській області Владисл...
Протокол безпеки в Україні не змінився і, якщо немає повітряної тривоги, усі мають працювати. Про це заявив президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні 22 листопада, яке опублікували у Facebook, передають Патріоти України. За його слов...