На сьогоднішній день Збройні Сили України не мають жодної військово-технічної можливості звільнити українських захисників, які перебувають на території заводу "Азовсталь" у Маріуполі. Насамперед тому, що анонсована масштабна військова підтримка союзників нашої країни ще не дійшла до місця призначення передають Патріоти України.
Сама собою споруда "Азовсталі" дозволяє тримати оборону, у тому числі в ситуації ракетно-бомбових ударів, оскільки вона здатна витримати навіть удари ядерних ракет. Українцям потрібно протриматися. Єдине питання – наявність необхідних для життя та оборони ресурсів. Їхній порятунок можливий за двох умов. Про це в ексклюзивному інтерв'ю "Обозревателю" розповів військовий експерт Владислав Селезньов.
– Військово-технічної можливості немає від слова зовсім. Тому що сучасний стан Збройних сил України не дозволяє проводити такого рівня рейдові операції з низки причин. У нас не закрито на достатньо надійному рівні небо над цим регіоном – південь Запорізької та Донецької областей.
Тому навіть броньовані підрозділи не зможуть пробитися крізь добре укріплені опорні пункти ворога на маршруті у бік заблокованого Маріуполя. Підрозділи, які можуть поспішати на допомогу нашим захисникам на "Азовсталі", просто потраплять під артилерійський обстріл російських окупантів і будуть знищені ворожою авіацією.
Аеродроми російської авіації розташовані критично близько – на території Ростовської області та тимчасово окупованого Криму. Без варіантів.Може допомогти лише політико-дипломатичний шлях. Але ви бачите – президент України робить все можливе, щоб залучити всіх ключових лідерів світу до вирішення питання, але Путін уперся і на жодні угоди не йде.
Судячи з гуманітарної акції, яку нині організовує Червоний Хрест спільно із ООН, посередницьку роль грає і Туреччина. Її персонал у блакитних касках проводить евакуацію цивільних осіб з території "Азовсталі".
Понад 500 людей було евакуйовано. Скільки ще перебуває у підземеллях, ніхто не знає. Крайня цифра, яку я чув, – близько 700 поранених українських військовослужбовців.
– Що таке "Азовсталь"? Це величезний промисловий комплекс площею 13 кв. км. Але у зв'язку з тим, що росіяни зараз активно використовують авіацію, у тому числі стратегічну для завдавання ракетно-бомбових ударів по території "Азовсталі", під прикриттям авіації та артилерії, зокрема й артилерії, що працює з кораблів, які зайшли в бухти, що межують із "Азовсталлю", українські захисники мають мало шансів.
Йде постійний вогневий обстріл. Наші захисники просто голови підняти не можуть. А під прикриттям артилерії заходить ворожа піхота, яка має в достатній кількості і стрілецьку зброю, і гранатомети, і міномети. Сили дуже нерівні.
– "Підходить" та "прийшло" – це трохи різні категорії. Ми бачимо багато заяв, багато обіцянок, але коли ці обіцянки будуть трансформовані у наявність і бойову роботу цієї техніки та озброєнь, тоді можна буде про щось говорити.
Поки що анонси, очікування не реалізувалися у достатніх обсягах, щоб можна було говорити про перелом у війні. Західної зброї поки що вкрай мало.
Так, безумовно, на аеродроми європейських країн прилітають десятки літаків з військовою допомогою для України, звідти вивантажується артилерія, бронетехніка, боєприпаси. Але питання в логістиці – доставити це на передній край і підготувати екіпажі гармат та бронетехніки з-поміж українських воїнів.
– Дві позиції. Перша – далекобійна артилерія калібру 150 мм та більше. Знамениті американські системи М777 цілком підходять для виконання цього завдання. Поряд з ними має працювати безпілотна авіація – очі і вуха артилеристів, за допомогою яких вони зможуть спостерігати ситуацію на полі бою, щоб завдавати артилерійських ударів якомога точніше.
Друге – щоб закрити небо, нам потрібні винищувачі. Буквально в ці хвилини (6 травня. – Ред.) над островом Зміїний кружляють російські літаки, прикриваючи територію, де нібито зазнав пошкодження фрегат Чорноморського флоту Російської Федерації. Були б у нас у достатній кількості сучасні винищувачі, відпрацювала б наша авіація – і літаки окупантів було б знищено. Поки що такої технічної можливості у нас немає.
Обіцянки наших західних партнерів про те, що вони можуть надати літаки, які перебувають у країнах-членах НАТО, поки що залишилися обіцянками. Поки що до нас на озброєння вони не надійшли.
– Там реальні можливості триматися є, тому що укріплення бомбосховища будувалися з розрахунку на пряме влучання ядерних ракет. Можливості дуже великі.
Але питання наявності ресурсів – продукти харчування, вода, електроенергія, повітря в підземеллі. Плюс наявність боєприпасів для того, щоби відбивати атаки противника хоча б на тактичному рівні. Інакше вони виявляться зачиненими в бетонній коробці на величезній глибині без можливості протидіяти російським окупантам.
– Після того, як українські ракетники знищили гвардійський ракетний крейсер "Москва", на роль флагманського корабля був призначений "Адмірал Макаров". За певними параметрами він є одним із найсучасніших кораблів ЧФ, що несе на своєму борту вісім ракет класу "Калібр", – це високоточна зброя, яку РФ зараз активно застосовує при веденні вогню по об'єктах цивільної та військової інфраструктури нашої країни. Це сучасний корабель, що вступив до лав ЧФ після подій 2014 року, – один із найновіших кораблів, які є в ЧФ.
Це чудова історія. Українські ракетники вкотре підтвердили свій клас. Я не знаю, який ступінь пошкоджень, але щиро сподіваюся, що наші хлопці відпрацювали настільки добре, що корабель, якщо й не затоне, то принаймні буде пошкоджений критично і в найближчій перспективі не братиме участі у бойових діях проти України.
Війська країни-агресора Росії вночі проти пʼятниці, 22 листопада, використали для удару по Сумах шахед, споряджений шрапнеллю. Аналітики Defense Express вважають, що йдеться про термобаричний боєприпас комбінованої дії, до якого росіяни додали 2300 ста...
На ескалацію у війні проти України російського диктатора Володимира Путіна штовхають двоє представників його близького оточення. Йдеться про першого заступника голови адміністрації президента РФ Сергія Кірієнка та колишнього секретаря російського Радбе...