Кожен призов до ЗСУ супроводжується скандалами і неоднозначними діями з боку представників військкоматів. Були випадки, коли воєнкоми застосовували силу, що навіть патрульний, який знаходився поруч, викликав на них поліцію, зазначають Патріоти України.
Харківський військкомат, наприклад, регулярно любить відловлювати призовників і утримувати їх силою в приміщенні. У відповідь на ці дії, рідні регулярно влаштовують облоги. У Черкасах воєнкоми відзначилися побиттям призовника з журналістом.
Свої ж дії, іноді і зовсім протиправні, воєнкоми пояснюють поняттям “особливий період”, яким виправдовують багато огріхів своїх товаришів по службі і підлеглих. Ще одне улюблене виправдання: “Кожен громадянин України зобов’язаний добровільно з’явитися у військкомат”.
Не знання прав з боку призовників і публічне ігнорування скандалів з боку вищого керівництва армії призводить до плачевних наслідків. Непоодинокі випадки, коли співробітників б’ють і спускають собак. У Харкові дійшло до того, що місцеві жителі натовпом приструнили військкомів по цивілці, які відібрали телефон у хлопця та силою намагалися доставити його в пункт призову. Історія закінчилася порушенням кримінальної справи проти працівників військового комісаріату.
Оскільки Генеральний штаб реагує на подібні скандали вкрай рідко, ЗМІ вирішили поцікавитися у них, як молодим людям призовного віку вести себе при виді людей у формі і наскільки їхні дії законні.
Наводимо роз’яснення Генштабу у форматі “питання-відповідь”. Зазначимо, що не на всі питання були дані прямі відповіді. По суті порушених питань повідомляють, що:
Генштаб не став оцінювати дії військкомів, які вдаються до сили для доставки призовників до військкомату, а просто нагадав про борг кожного українця самостійно прибути до військкомату.
Відповідно до частини восьмої статті 15 закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” після набрання чинності Указом Президента України щодо проведення чергового призову:
Раніше в Сухопутних військах ЗСУ говорили, що силою доставляти в армію не мають права. Воєнкоми можуть лише розносити повістки і повідомляти силовикам про випадки ухилення від служби.
Відповідно до пункту 99 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 (зі змінами) обласний збірний пункт повинен мати їдальню (буфет).
Призовники, до яких на вулиці підходять люди одягнені у цивільний одяг, представляються представниками військомату та пропонують пройти з ними, можуть ігнорувати зазначену пропозицію.
Відповідно до частини третьої статті 38 закону України “Провійськовий обов’язок і військову службу” органи Національної поліції у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненнями військових комісаріатів або органів місцевого самоврядування, що ведуть військовий облік, проводити розшук, затримання і доставку до військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку, а також надсилати у двотижневий строк до військових комісаріатів або органів місцевого самоврядування, що ведуть військовий облік, відомості про випадки виявлення громадян, які не перебувають, проте повинні перебувати на військовому обліку.
На це питання в Генштабі відповіді не дали
Відповідно до частини другої пункту 98 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 (зі змінами) затримувати на обласних збірних пунктах призовників, які перебувають у резерві, більш як на 2-3 доби або повертати осіб, придатних до військової служби, назад до районних військових комісаріатів забороняється.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...