Не такі вже й прості: Медузи здатні на те, про що вчені навіть не мріяли (відео)

Вчені виявили, що медузи є розумнішими, ніж раніше вважалося. Вони вміють вчитися на попередньому досвіді та адаптувати свої дії відповідно до нього, і все це без наявності центрального мозку, пише IFLScience, передають Патріоти України.

Об'єктом цього відкриття стали коробчасті медузи, науково відомі як Tripedalia cystophora. Не маючи центрального мозку, ці медузи покладаються на скромну нервову систему, що складається всього з 1 000 клітин.

Клітини утворюють вільну мережу, яку називають "нервовою сіткою", що пронизує їхні тіла, надаючи їм можливість сприймати навколишній світ. Цей сенсорний апарат дозволяє їм виявляти коливання температури, зміну освітленості та дотик.

Традиційно вважалося, що організми з такою нескладною нервовою системою, як у медуз, здатні до найпростіших форм навчання, таких як звикання до простих змін у навколишньому середовищі. Складніші форми навчання, що передбачають адаптацію поведінки на основі минулого досвіду, вважалися поза межами їхньої когнітивної здатності. Однак нещодавні дослідження спростували це давнє припущення.

Карибські коробчасті медузи полюють серед коріння мангрових дерев. Непрорахований підхід наражає їх на ризик пошкодити м'яке тіло, але й залишаючись занадто далеко вони ризикують лишитися голодними.

Щоб розгадати таємницю того, як ці медузи маневрують у небезпечному середовищі, дослідники розробили серію експериментів. Вони використовували круглі резервуари, наповнені решітками, що відтворювали вигляд мангрових коренів. Спочатку медузи неодноразово зіштовхувалися з цими імітованими перешкодами. Але менш ніж за 10 хвилин експерименту частота зіткнень зменшилася на 50 відсотків.

У міру того, як розгорталися експерименти, медузи демонстрували поступову зміну поведінки. Вони почали відступати від стінок резервуара і врешті-решт навчилися ухилятися від перешкод на своєму шляху. Ця адаптація суперечила очікуванням вчених.

Нейробіолог Андерс Гарм, пояснюючи результати дослідження, сказав: "Наші експерименти показують, що контраст, тобто те, наскільки темним є корінь проти води, медузи використовують для оцінки відстані до коренів, що дозволяє їм відплисти в потрібний момент. Ще цікавіше те, що співвідношення між відстанню і контрастом змінюється щодня під впливом дощової води, водоростей і хвиль".

Гарм продовжує: "Ми бачимо, що з початком кожного нового дня полювання медузи вчаться на поточних контрастах, поєднуючи візуальні враження та відчуття під час невдалих маневрів ухиляння. Отже, попри наявність лише однієї тисячі нервових клітин (у нашому мозку їх приблизно 100 мільярдів), вони можуть пов'язувати часові збіги різних вражень і вивчати зв'язок — або те, що ми називаємо асоціативним навчанням. І вони насправді навчаються так само швидко, як і такі просунуті тварини, як фруктові мухи та миші".

Це відкриття має глибокі наслідки для нейронауки, руйнуючи попередні припущення щодо потенціалу спрощених нервових систем. "Безмозкі" медузи, схоже, володіють набагато складнішим когнітивним репертуаром, ніж вважалося раніше.

"Сніг, мокрий сніг, дощ": Синоптикиня дала прогноз на вихідні в Україні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 18:30

У суботу, 23 листопада, на українців чекатиме похмура погода з дощем та мокрим снігом. Про це розповіла синоптикиня Наталія Діденко, передають Патріоти України. " У суботу вологи в Україні вистачатиме. Сніг, мокрий сніг, дощ. Вдень 23 листопада основна...

Виплати сім'ям цивільних, які загинули при захисті України, збільшать: Про яку суму йдеться

п’ятниця, 22 листопад 2024, 16:50

Кабінет міністрів пропонує встановити на рівні закону виплату 15 млн гривень родинам цивільним, які загинули при захисті України від агресії Росії. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, передають Патріоти України. Як зазначив Шмигаль, уряд подає...