У цьому році Україна повинна отримати безвізовий режим з Європейським Союзом. Який шлях пройшла країна заради цієї мети, що він дасть і коли саме це станеться, інформують Патріоти України з посиланням на Liga.net.
Що зроблено і причини зволікання
План дій, який ЄС надав, складався з чотирьох блоків, які Україна повністю виконала: введення біометричних паспортів; законодавчий захист прав людини (Антидискримінаційна політика); реальна боротьба з корупцією, створення антикорупційних структур; захист кордонів.
У 2015 році на шляху України до отримання безвізового режиму з'явилася несподівана перешкода - міграційна криза, яка охопила багато країн ЄС. Стало зрозуміло, що потік біженців необхідно контролювати. Деякий час була навіть загроза розпаду шенгенської зони. Хоча кордони існують як виняток і зараз, наприклад, між Німеччиною і Австрією, Німеччиною і Данією, Данією і Швецією, де є певний контроль при перетині кордонів.
Міграційна криза змусила ЄС створити так званий механізм призупинення безвізового режиму, який згодом став для України головною причиною очікувань. Згідно з рішенням ЄС, без прийняття цього механізму по кожній окремій країні, жодна держава не отримає безвізовий режим з Євросоюзом.
Розробка механізму призупинення породила конфлікт між інституціями ЄС. Європейський парламент визнав, що він повинен самостійно затверджувати механізм призупинення, проте країни-члени ЄС заявили про своє право безпосередньо брати участь в цьому процесі. Конфлікт переріс у інструмент політичного популізму на тлі міграційної кризи.
Дипломати кажуть, що ймовірність того, що прийняття механізму завершиться до квітня вкрай мала, а тому передбачається, що у Франції це затвердження буде здійснюватися вже при новому президенті. І тут перспективи неоднозначні з огляду на передвиборчу риторику головних претендентів на пост президента Франції.
Таким чином, Україна стала в деякому сенсі заручником проблем і процесів в самому ЄС. Однак політична еліта Євросоюзу не відмовляється підтримувати Україну і свого наміру надавати безвізовий режим, навіть незважаючи на іноді халатне виконання українською стороною своїх зобов'язань. "Є певний український сентимент: політична еліта ЄС каже" закривайте очі, пишіть, що більш-менш виконують (вимоги для отримання безвізового режиму), Приймайте зобов'язання президента, прем'єр-міністра ", - описують європейські дипломати.
"У ЄС на даний момент є повне розуміння того, що Євросоюз повинен надати Україні безвізовий режим", - додають вони.
Терміни
Безвізовий режим для України - це питання часу. Порядок введення механізму призупинення включає в себе наступні етапи: голосування в Європейському парламенті; затвердження в Раді Європи; обговорення на рівні міністрів внутрішніх справ країн-членів ЄС; 20 днів на приведення механізму в дію.
У грудні Європарламент і Рада Європи затвердили компромісний текст про норму перегляду безвізового режиму.
14 лютого ЄП затвердив механізм призупинення. На черзі - Рада Європи, голосування в якій, як очікується, пройде в кінці лютого.
"З боку Європейського парламенту все пройшло дуже швидко. Хоча ще має відбутися голосування в комітеті з прав людини. Але там теж проблем не буде", - говорить один з дипломатів.
В українських ЗМІ неодноразово цитували висловлювання українських політиків, які називали приблизні дати отримання безвізового режиму. Однак в самому ЄС з подібними заявами були вкрай обережні, розуміючи всю складність процесу переговорів.
Нещодавно президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер під час спільного брифінгу з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом заявив, що Україна отримає безвізовий режим "до літа 2017 року». Але раніше в Євросоюзі дат уникали. "Ми ніколи і ніяких дат не називали ... Ми попереджали ваших президентів, міністрів, депутатів щоб вони не називали ніяких дат. Це дуже безвідповідально. Вони не впливають на процеси, які там (в ЄС ) Відбуваються", - підкреслив один з дипломатів.
Механізм зупинення безвізового режиму - це гарантія контролю за міграцією для ЄС. Якщо більшість країн ЄС піднімають питання про необхідність запуску механізму - Єврокомісія затверджує таке рішення, припиняючи безвізовий режим для певних категорій громадян відповідної країни, що не входить до складу ЄС, на 9 місяців. Якщо причина введення механізму протягом цього періоду не усувається, Єврокомісія прийматиме рішення для призупинення безвізового режиму для всіх громадян відповідної країни на 18 місяців.
Міфи про безвізовий режим
Міф перший - необхідність узаконити одностатеві шлюби. Він став результатом перекрученого трактування вимоги Євросоюзу усунути дискримінацію, в тому числі за ознакою сексуальної орієнтації, на законодавчому рівні.
Міф другий - для в'їзду в ЄС українцям потрібно буде збирати той же пакет документів, що і до безвізового режиму. Насправді після надання безвізового режиму для українців будуть діяти ті ж норми, що і для інших європейців. Треба буде мати при собі біометричний паспорт (без нього доведеться оформляти візу) і страховий поліс. Правда, співробітники прикордонної служби можуть поцікавитися, куди і навіщо ви їдете, запитати про наявність зворотного квитка або броні в готелі.
Міф третій - безвізовий режим потрібен тільки тим, хто і без нього має можливість подорожувати. Але, згідно з даними представництва ЄС в Україні, тільки 35% українців подають прохання на видачу віз. Решта 65%, ймовірно, просто не мають такої фінансової можливості. Безвізовий режим - це не символічна і навіть не туристична угода між певними країнами або союзами. У випадку з Україною і ЄС безвізовий режим - це батіг, точніше один з них, мотивуючий проводити реформи, боротися з корупцією та вдосконалювати законодавчу базу.
Крім того, ЄС є одним з важливих економічних партнерів України, що надає певні суми фінансової допомоги на відновлення української економіки і підвищення рівня життя.
У 2016 році Україна отримала кредит від МВФ на закупівлю газу, завдяки чому змогла не закуповувати російський газ. Але МВФ дав Україні кредит під зобов'язання Європейської комісії. Це є своєрідним побічним ефектом прагнення отримати безвізовий режим. Але саме це - реформи і відновлення економіки - може цікавити інші 65% українців, які відпустку в ЄС собі
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...