"Країна втратила мільйони живими і ненародженими. Ті, хто вижили, передали крізь покоління тваринний жах перед репресивною машиною тоталітаризму" - блогер

Зоя Казанжи наголосила, що День пам'яті жертв Голодомору - це день, коли плаче серце і розривається мозок.

Діти, померлі від голоду. Ілюстрація:ukrlife.org

"Я крутилася навкруги учительського столу Ольги Юхимівни. Як ми вийшли на цю тему, не пам’ятаю. Але чомусь Ольга Юхимівна мені почала розповідати про те, як вона приїхала в наше село працювати вчителькою, але замість цього їй довелося не дітей вчити, а ходити по домівкам, носити дітям хліб і чекати, поки ті його з’їдять." Про це пише у своєму Facebook активістка з Одеси Зоя Казанжи, інформують Патріоти України, продовжуючи:

- Навіщо чекати? Навіщо ви їм хліб носили? А чого вони в школу не ходили? А коли це було?

У мене, десятирічної, була купа питань.

І тоді моя вчителька почала розповідати. Про голод 47-го року. Про опухлих дітей і про велику кількість смертей. Про «хлібні порції», які молоді вчительки розносили дітям, які не мали сил йти до школи. Про те, що доводилося сидіти біля ліжка і чекати, поки дитина доїсть окраєць хліба. Інакше божевільні від голоду батьки, якщо були ще живими, могли відібрати той шматок у вмираючої дитини. Відібрати, щоб з’їсти самим…

Сказати, що я була шокована, нічого не сказати. Йшов 1978 рік. Я була щасливою і впевненою в тому, що Радянський Союз – найкраща країна в світі! То лише американські діти страждають і голодують…

Я не знаю, як так сталося, що моя вчителька розповіла мені тоді і таке. Можливо тому, що вона була подругою моєї тітки, вони приходили часто до нас додому в гості. А я вертілась весь час поряд, мені були цікаві дорослі розмови, мене рано навчили читати і книжки я ковтала, і купи питань ставила всім, кому могла...

Подібний шок у мене був в 1989 році, коли я за ніч прочитала – продивилась «Архіпелаг ГУЛАГ», який знайома бібліотекарка дала на одну ніч, тому що на читання була черга.

Після розповіді Ольги Юхимівни, я почала розпитувати свою бабусю. Та махала на мене руками – навіщо воно тобі треба; хто це тобі таке розповів; ну так, було, але все пройшло; людей не повернеш; не чіпай ту рану, забути треба.

А потім почала розповідати. І плакала. Я вимагала подробиць, я просила згадати, як кого звали, де хто жив, хто зараз в тій хаті живе…

І ці наші розмови розтягнулися на кілька років. Бабусина пам’ять тримала купу деталей, емоцій, сюжетів. Якісь уривки до мене долітали з розмов бабусі з її подружками - вони збиралися в неділю у когось вдома, пригощалися і розмовляли. Одного разу я почула: - Маланко, та як ти не пам’ятаєш, то ж той, що свою дитину з’їв!

Мене заспокоювали всі разом. ЯК ДИТИНУ З’ЇВ?! ВИ ЩО, СВОЇХ ДІТЕЙ ЇЛИ?!

Бабусі, а вони були трохи старші від мене, сьогоднішньої, тоді сказали мені, перехрестившись, що той чоловік був єдиним, хто таке вчинив. І всі в селі знали про це. Його прокляли і відцуралися. Він збожеволів і повісився…

Потім ця тема якось загубилася, зникла, стишилась… Як і ілюзія з приводу найкращої в світі країни.

А потім, коли почали відкриватися архіви, раптом дійшло про голод 1933 року. Чому 33-й? Все ж відбувалося в 1947-му!

В 1933 році на моїй малій батьківщині, на півдні Одещини, не було радянської влади. І голоду не було. «Визволителі» прийшли лише в 1940-му році.

Моя прабабуся розказувала мені: - Всі п’яниці і нероби записалися в комсомольці і прийшли до нас забирати хліб.

Велика родина тяжко працювала, доглядаючи свою землю, вирощувала урожай, годували свої сім’ї, продавали збіжжя, господарювали. А потім прийшли ті, хто вирішив, що можуть бути богами на землі.

Мої обидві прабабусі і бабуся по маминій лінії – ті, з ким я мала щастя спілкуватися, ненавиділи радянську владу. Згадували, як один «партійний», як вони його називали, забороняв святкувати Великдень, а в місцевій церкві влаштовували танці…

Вже потім я плакала над «Жовтим князем» Барки, над «Солодким снігом» Мотиля, над «Жнивами скорботи» Конквеста, над «Стратою голодом» Старіва, над «Марією» Самчука…. І жаліла, що мало розпитувала про ці часи у рідних, сусідів, стареньких, які жили поруч і нічого не забули...

Моя країна втратила мільйони живими і ненародженими. Це тоді були винищені люди на заході, сході, півдні, в центрі України. Це тоді заселялися їхні порожні будинки, де ще тліли жарини в печах. Це тоді мої пращури захлинулися в безнадії і горі. Це тоді вони навчилися мовчати, щоб спробувати вижити. Це тоді ті, хто вижили, передали скрізь покоління тваринний жах перед репресивною машиною тоталітаризму.

День пам’яті жертв Голодомору – це день, коли розривається мозок і плаче серце. Я не можу дивитися ані на червоні прапори, ані на сталінські портрети, ані на «дедывоевали».

Наші мертві там, у своїх світах, не полишають нас. А чужі і живі безумці так про нас нічого і не зрозуміли.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

​Водій громадського транспорту показав, як у салоні його автобуса облаштувався привид (відео)

неділя, 11 травень 2025, 12:47

У нідерландському місті Роттердам сталася містична історія — водій автобуса з колегою побачив дивну жінку на відеозаписі, яка начебто сиділа в салоні в момент зйомки. Та коли вони глянули всередину салону, там нікого не було, передають Патріоти Україн...

Командир полку безпілотних систем розповів, яку перевагу над ворогом дав удар по оптоволоконному заводу в Росії

неділя, 11 травень 2025, 10:15

Росіяни досить активно та масово використовують дрони на оптоволокні. Однак напередодні Дня перемоги Україна атакувала завод, на якому виготовляли унікальні оптоволоконні системи, нагадують Патріоти України. Командир 429 окремого полку безпілотних сист...