​Скільки отримував суддя в ХІХ столітті

Тема справедливого судочинства в Україні тепер є чи не найактуальнішою. Вона включає і питання адекватного фінансового забезпечення слуг Феміди.

Хтось вважає, що зарплатня у суддів зараз завелика, хто,навпаки, певен: «дешеве» правосуддя торує шлях до всеохоплюючої корупції. У зв’язку з цим, безперечно, цікаво порівняти нинішню суддівську винагороду з тією, що була у їхніх колег, скажімо, півтора століття тому. У Держархіві Сумської області зберігається низка документів, що стосуються діяльності Глухівського суду середини ХІХ ст.

Отже, у 1855 р. глухівський суддя А. П. МАГЕРОВСЬКИЙ отримав близько 342,6 крб., а засідателі В. О. НАРБУТ та Г. С, ХОМЕНКО – 228,6 крб на рік. Багато це чи мало? Зважте самі: проживання та харчування – тодішній аналог прожиткового мінімуму – коштувало від 15 до 25 крб. на рік. Неважко підрахувати що суддя «коштував» місту від 13 до 22 , а його молодші колеги 9 – 13 аналогів сучасного ПМ.

Тепер екстраполюємо ці показники на сучасні умови. Річний прожитковий мінімум на сьогодні становить трожи менше 16 тис. грн. Шляхом нескладних підрахунків виходить, що за збереження співвідношення нинішньої фінансової винагороди з тією, що мала місце півтора сторіччя тому, суддя нині мав отримувати на місяць від 18 до 33 тис., а засідателі – 12 – 20 тис. грн.

Висновки надаємо право робити читачеві, зазначивши наступне. Діяльність повітових судів Російської імперії на початку ХІХ ст.. теж викликала багато нарікань. Це, зрештою, й обумовило судову реформу. Вона почалася 1865 р., і до 1869 р. старі суди змінили нові – земські, побудовані на засадах цивілізованого правосуддя.

Опублікував: Андрій Коваленко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

У розмові із Зеленським Трамп закликав Україну наступати – джерело

п’ятниця, 18 липень 2025, 15:49

Україні потрібно перейти до наступальних дій у війні з Росією. Про це президент США Дональд Трамп сказав президенту України Володимирові Зеленському телефоном 4 липня, передають Патріоти України з посиланням на The Washington Post. . Глава Білого дому...

Чому мільйони громадян не мобілізують в армію, тому що "вони ж діти", і навіть не призивають на строкову службу в тилових районах? - волонтер

п’ятниця, 18 липень 2025, 15:40

"Зрозуміло, що ніякої демобілізації не буде. Питання про демобілізацію – це політична демагогія. Це все одно, що закликати розпустити армію під час надзвичайно важкої, екзистенціальної війни за саме існування країни й нації", - пише волонтер Юрій Касья...