Українська влада може переглянути тарифи на газ, опалення та гарячу воду. Відомо, що МВФ вимагає від України підвищення цін на газ. У результаті це може призвести до подорожчання більшості комунальних послуг. Давайте розбиратися, чому українські споживачі переплачують за ЖКП, а субсидії - з'їдають бюджет, повідомляють Патріоти України.
Поляки витрачають енергоресурси в шість разів ефективніше українців, повідомили в "Нафтогазі". І субсидії тільки погіршують ситуацію. Так, українці з комунальними знижками витрачають приблизно в два рази більше газу, ніж ті сім'ї, які платять за блакитне паливо самостійно. Днями Рахункова палата України презентувала результати аудиту. Чиновники прийшли до висновку: витрати на субсидії ростуть з кожним роком, збільшується і борг держави перед постачальниками комунальних послуг.
Як відомо, підприємства нараховують плату субсидиантам з урахуванням знижки, а після цього держава має їх компенсувати. Як заявили в Рахунковій палаті, станом на початок року країна заборгувала постачальникам понад 26 млрд грн. Відмовитися від фінансування "комунальних знижок" не можна, проте скоротити витрати необхідно.
"На підставі вибіркового моніторингу встановлено, що держава сплачує відповідним постачальникам послуг, в середньому у семи областях, які перевірялися, до 30% більше в тих випадках, де немає лічильника і застосовуються показники норм споживання, ніж там, де лічильник є", - зазначили у Рахунковій палаті.
Тобто, якщо надавати субсидії не на норматив, а компенсувати той обсяг комунальних послуг, який насправді використовували, можна значно скоротити витрати. Так, чинна програма передбачає, що українцям нараховують знижки на соціальний норматив. Тобто, якщо родині належить 10 кубів газу, їм нарахують субсидію на такий обсяг блакитного палива, навіть якщо вони витрачають всього 3 куба. "Зекономлені" кубометри переносять на наступний місяць, а за підсумками сезону - списують.
Як говориться в презентації результатів аудиту Рахункової палати, українці в тарифі на тепло оплачують 14,5% втрат у мережах. Тобто якщо модернізувати інфраструктуру, то опалення може подешевшати приблизно на 10%.
Незважаючи на очікуване здешевшання палива та деяких видів товарів, в цілому ціни в Україні продовжують зростати. Хоча в подальшому можливе поступове уповільнення інфляції. Про це говориться в Макроекономічному та монетарному огляді НБУ за квітень 2025...
Останнім часом почастішали повідомлення про те, що пенсіонерам у різних областях почали блокувати банківські картки — при тому, навіть тим, у кого пенсія суттєво збільшилась протягом кількох останніх місяців. Втім, ніякого секрету у блокуванні карток н...