Голові Служби безпеки України Василю Грицаку загрожує відставка. Про це заговорили в Адміністрації президента. На його місце претендують два кандидати з цікавим минулим. Про це пише Дарія Єгорова на сайті rian.com.ua, передають Патріоти України.
Чутки про те, що на Банковій знайшли заміну Василю Грицаку, ходять з минулого літа. Один з претендентів на пост, Андрій Таранов, трагічно загинув напередодні свого призначення на посаду. Після цього питання про зміну керівництва в СБУ не піднімалося. Але саме зараз відставка реальна, бо Грицак допустив блокаду транспортних сполучень на Сході, що викликало невдоволення на Банковій.
Щось пішло не так
В черговий раз над головою СБУ Василем Грицаком згустилися чорні хмари. Але тепер все серйозно. До зміни керівництва силового відомства президента підштовхують люди з його близького оточення.
Як пише видання "Апостроф", Грановський, Березенко і Кононенко просувають на посаду глави СБУ першого заступника - Павла Демчину, який вирішує питання бізнес-оточення президента. Однак у Демчини мало шансів зайняти це крісло, оскільки його кандидатуру блокують в самій фракції БПП, а також в "Народному фронті".
За даними співрозмовника "Апострофа", до центрального апарату зараз заходять люди начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурби. Саме до його кандидатури схиляється Порошенко, оскільки той системно налагодив роботу ГУР і зовнішньої контррозвідки.
Грицак без роботи не залишиться, йому нібито пророкують посаду секретаря РНБО, а Турчинова можуть перевести на роботу в Кабмін. І все це повинно статися в найближчі дні.
Хто на новенького
Кандидати на пост глави силового відомства досить цікаві. Павло Демчина отримав пост заступника глави СБУ і начальника Головного управління по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю (управління "К") влітку минулого року. Лідер партії "Укроп" Геннадій Корбан назвав Павла Демчину "смотрящим" від заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка.
Та й в СБУ всі знали, що Демчина і Кононенко не тільки добре знайомі, а й постійно спілкуються. Крім цього, у нього є підтримка в прокурорському середовищі - завдяки кумівству. Прославився Демчина боротьбою з "горіховою мафією", блокуванням імпорту нафтопродуктів на адресу 16 українських компаній, що перетворилося на банальне викачування грошей з бізнесу. 38-річний генерал Василь Бурба, незважаючи на те що з недавніх пір керує Головним управлінням розвідки Міноборони, до цього служив в СБУ і спритно уникнув люстрації.
У лютому 2014 року голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль оприлюднив частину планів "Хвиля" та "Бумеранг", де згадується Бурба. Василь Бурба в той час займав посаду начальника другого управління Главку «К» СБУ і, згідно з опублікованими документами, відповідав за блокування доріг на в'їздах до Києва і забезпечення безперебійного пересування спецтранспорту силовиків в центрі столиці.
Також Бурба повинен був забезпечити необхідну кількість нарядів Держслужби з питань надзвичайних ситуацій в ході операції по зачистці Майдану. Але цей документ не зіпсував кар'єру Бурби - він відправився в АТО.
З травня 2014 року на Донбасі він координував роботу всіх оперативних груп контррозвідки СБУ в зоні проведення антитерористичної операції. За успішні дії по припиненню діяльності російських диверсантів був нагороджений відомчими нагородами СБУ, в тому числі іменною зброєю. Разом з Валерієм Кондратюком (нині - заступник голови Адміністрації президента) в 2015 році він перевівся до Головного управління розвідки МОУ, пізніше був призначений заступником начальника ГУР МОУ, а в жовтні 2016 року стало начальником розвідки.
Клопітка справа
Власне, швидко змінити на посаді Василя Грицака не вийде. Відставку повинна затвердити Верховна Рада, і, щоб набрати більшість, партії влади знову доведеться домовлятися і торгуватися з народними депутатами, які ігнорують парламентські засідання. Екс-главу СБУ Валентина Наливайченка вдалося звільнити за кілька хвилин, але цьому передував тиждень консультацій, переговорів і торгів.
Ось і сьогодні, щоб виконати рокіровку в ешелонах влади, доведеться йти на серйозні поступки. "Не секрет, що в Адміністрації президента усіма корупційними призначеннями і ротаціями займається Кононенко. Грицак сьогодні хотів би бути ближче до політичних процесів, ніж до силових. Якщо не в цьому році, то в наступному будуть вибори, і буде зовсім інший формат правоохоронних органів.
Тому Грицаку сьогодні треба піти туди, звідки легше застрибнути в політичний потяг, що йде на вибори, і не в останній вагон. Я знаю, що розглядаються різні формати, куди перевести Грицака. Його кандидатуру дуже серйозно розглядали на посаду глави Адміністрації президента. РНБО - це майданчик для "збитих льотчиків", і туди не дуже-то хочуть приземлятися ті, хто бачить себе в політиці ", - зазначає екс-начальник головного слідчого управління СБУ Василь Вовк.
У той же час, якщо наступним главою СБУ призначать Демчину або Бурбу, то Служба безпеки помре раніше, ніж належить, констатує генерал СБУ. "По-перше, вони всі вихованці клептократичної влади, тому в їх порядності я не впевнений. По-друге, їх професіоналізм - на рівні начальника відділу або ж старшого опера.
Хоча, в принципі, складно створювати структуру, а прийти на все готове може хто завгодно. До того ж це кандидатури Кононенка, і вони будуть працювати на зміцнення бізнес-структур Кононенка і його наближених. За великим рахунком, допомагатимуть заробити "президентській сім'ї", - вважає Василь Вовк.
Власне, вже рік мусуються чутки про відхід Грицака з посади голови СБУ, а він все так же нею керує. Та й питання це дуже витратне і кропітке, підкреслює генерал СБУ: президент повинен домовитися з ВР про звільнення Грицака і затвердження іншої кандидатури. З чуток, щоб звільнили Наливайченка і призначили Грицака, депутатам "заносили" від 30 до 50 тисяч доларів, але деяким дісталося не менше 100 тисяч.
В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...