Фейковий відеоролик з погрозами на адресу Нідерландів, поширений нібито від імені полку "Азов", був створений і поширений мережею облікових записів у соцмережах і новинними сайтами, що знаходяться у віданні сумнозвісної "фабрики тролів" у Санкт-Петербурзі. Про це йдеться у розслідуванні аналітичної групи Bellingcat, повідомляють Патріоти України.
Бренд "Азову" двічі ставав інструментом інформаційної атаки на Україну в Нідердандах. Перша атака відбулася в другій половині січня – тоді невідомі із символікою полку погрожували терактами мешканцям Нідерландів. 3 лютого в голландських ЗМІ з’явилося друге відео, в якому актори "підтвердили свої наміри".
Полк "Азов" підготував відповідь на фейковий відеоролик з погрозами і продемонстрували процес зйомки аналогічного фейкового відео нібито від "жителів Новоросії, бійців батальйонів Спарта і Сомалі". За даними Bellingcat, опис до фейкового відео стверджує, що оригінал був узятий з офіційного каналу батальону в YouTube, "Азов медіа". Передбачувано, перейшовши за посиланням на "оригінал" можна побачити, що відео було видалено користувачем, створюючи враження, що "Азов" завантажив відео, а потім видалив його на час копіювання (на канал "Патріот").
"Немає жодних слідів будь-якого відео, розміщеного за допомогою такої URL-адреси в будь-якій пошуковій системі кешування або архівування (наприклад, Archive.today або Archive.org). Швидше за все, на каналі YouTube розмістили випадкове відео, потім швидко видалили, перш ніж воно опинилося в кеші або в архіві, а потім його прив’язали до запису на каналі "Патріот", - зазначається у розслідування.
О 14:16 за Гринвічем 18 січня 2016 року – через 46 хвилин після завантаження відео на канал "Патріот" – нещодавно зареєстрований користувач з іменем "Артур 32409" виклав посилання на відео і повідомлення українською мовою на сайті politforums.net. на підтримку погроз, які декларували начебто бійці "Азову".
"Мережевий троль" "Артур " часто використовує сайт pohnews.org для поширення дезінформації. Цей сайт має спільного адміністратора із сайтом whoswhos.org, який має доведений зв'язок із російським Федеральним агентством новин.
Витік електронного листування у 2014 році, який стався завдяки хакерам із Anonymous підтверджує, що ці організації діють не самостійно, а отримують вказівки з Кремля. Через чотири хвилини (14:20) два нещодавно зареєстровані аккаунти в російській соціальній мережі Вконтакте (ВК) поширили відео 30 разів протягом 24 хвилин.
Протягом цих 30 поширень у ВК (14:38 МСК) точний копіпаст тексту, написаний "Артур 32409" із сайту politforums.net було опубліковано блогером Korrrespondent.net. Автором допису була нібито українська жінка Соломія Яремчик, яка підтримує "Азов". Цей користувач не наводить "Артур 32409" і якості джерела контенту.
"Є велика ймовірність, якщо не впевненість, що "32409 Артур" та блогер Соломія Яремчук, і різні користувачі ВК є однією людиною, або частиною однієї групи із пропаганди фейкового відео. Додаткові докази, подані нижче, вказують, що "Соломія Яремчик" це фальшивий аккаунт і має тісні зв'язки з "фабрикою тролів", - зазначають автори розслідування.
Відео "Азову" було не єдиним сфабрикованим доказом, створеним у цій дезінформаційній кампанії. Після поширення відео, був створений скріншот, щоб нібито доводив наявність відео на офіційному каналі батальна в YouTube ("Азов-медіа").
Цей скріншот нібито доводить, що відео із спалюванням прапора дійсно було вивішено батальйоном до його видалення і завантаження на канал "Патріот". Однак, цей скріншот є вигадкою. Відповідаючи на пост блогера ВК "Джельсоміно Жукова" користувач Гліб Кленов виклав скріншот, який нібито показав відео в плейлисті на офіційному каналі "Азова" на YouTube.
Коли його запитали, як він отримав цей скріншот, Кленов відповів, що йому "надіслали" на обговорення із групи під назвою "Ганьба Новоросії", і "джерело відправлення – Горчаков". Цю групу вже видалили з ВК. Зворотній пошук подібного скріншоту дає два ранніх результати у групі Setecenter (19 січня, 10:10) і "Світова політика" (19 січня, 10:17). Людина на ім'я Юрій Горчаков розмістила його в обидві ці групи, відстоюючи правдивість скріншоту.
Обидва пости є ідентичними, і були розміщені поруч з тим же текстом, що звинувачує "Азов" у містифікації з тим, щоб звинуватити російську сторону. Таким чином, оповідання перетворилося на провокації: "Азов" організував весь цей обман для того, щоб зробити поганою Росію.
Юрій Горчаков двічі відповів в гілці на стіні "Світова політика", в 10:34 та 10:41 (19 січня). В обох постах, він був на стороні Росії, відповідаючи на слова користувача, який сказав, що відео - підробка і поширена прокремлівськими користувачами.
Цілком ймовірно, що Горчаков є творцем скріншоту, який нібито показує відео, викладене на офіційному каналі "Азова" на YouTube. Він із особливим інтересом доводив достовірність зображення на декількох форумах та групах ВК. Крім того, він є активним членом ультра-націоналістичної громади Санкт-Петербурга, в тому числі залучений до проекту музею "Санкт-Петербург "Новоросія".
Горчаков раніше вже завантажував підроблене відео, на якому нібито члени "Правого сектора" страчували громадян навесні 2014 року. Відео вже видалили, але посилання на відео "НОД Сімферополь" залишаються, і Горчаков стверджує, що йому погрожують за це відео.
При уважнішому вивченні стає зрозуміло, що скріншот пройшов цифрову обробку, щоб виглядати як ніби останнє відео, розміщене на каналі "Азов-медіа". Сіре поле тексту "Переглянуто" злегка розмите, і текст не відповідає іншим "Переглянуто" на екрані, тому можна припустити, що ескіз був узятий з іншого скріншоту.
"Відео було створено і поширено в організованій кампанії дезінформації, звичайно, в надії, вплинути на референдум Україна-ЄС. Більшість традиційних голландських ЗМІ розцінили відео як грубу пропаганду; однак, деякі онлайн-ЗМІ, такі як Geenstijl, заявили, що це може бути не фейк. Можна сказати, що організація кампанії з дезінформації мала мінімальний вплив, і навряд чи багато людей після перегляду відео перейшли в "табір" тих, хто проти українського референдуму", - резюмують автори. Нідерландські ЗМІ сьогодні також розмістили розслідування Billingcat, розвінчуючи можливі страхи щодо погроз "Азову".
Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...
Сценарій того, що з часом Україна отримає кордони 1991 року, стає дедалі реальнішим. Тому що наступний президент США Дональд США заходить у сильну переговорну позицію з Росією. Про це в коментарі YouTube-каналу РБК-Україна розповів політтехнолог Тарас ...