У середу, 14 грудня, рішенням суду Київської області реабілітовано 10 отаманів самопроголошених державних утворень часів УНР - Холодного Яру і Чорного Лісу. Борці за незалежність були засуджені радянскою владою до розстрілу. Про це повідомив генеральний прокурор Юрій Луценко на свой сторінці в Facebook, зазначають Патріоти України.
"Саме сьогодні виконано зобов'язання, яке я собі встановив у камері Лук'янівської в'язниці, де тримали перед стратою багатьох холодноярців. Тож сьогодні за поданням Київського облпрокурора суд реабілітував останніх із засуджених радянською владою до розстрілу отаманів Холодного Яру - І. Грисюка-Гайового, М. Куценка, Г. Олійника, І. Мельниченка, П. Олійника, М. Забудського, П. Троценка, П. Савенка, К. Ніколаєнка, Г. Галущенка", - написав генпрокурор.
За словами Луценка, згідно з обвинуваченням радянської влади, отамани були засуджені (2 лютого 1923 року.-ПУ) до страти за боротьбу проти влади СРСР та прагнення створити незалежну Українську державу. "Відтак, керуючись Конституцією і законами Української держави, всі наші герої Холодного Яру - реабілітовані. Тепер гасло холодноярців звучатиме ще впевненіше: Слава Україні!", - написав Луценко.
Патріоти України нагадають цю сумну і героїчну історію нашого народу. 9 лютого 1923 р. в Лук’янівській в’язниці Києва повстали ув’язнені «лицарів Волі» Холодного Яру. О 8 год. 30 хв. в камері №1, де утримувалися 14 холодноярців, засуджених до розстрілу, під час роздачі вранішнього окропу (охоронцю влучно плеснули в обличчя). Повстанці заволоділи револьвером волаючого від болю та жаху чекіста і, проникнувши з камери до коридору, а звідти до канцелярії в’язниці, захопили зброю.
Повстання тривало приблизно з 4 години. Багато героїв загинули під час нерівного бою. Останніми кулями отамани стріляли один одного, щоб знов не потрапити до лап більшовицьких катів. Тим, кого вдалося полонити, комендант в’язниці Ріхтер особисто відрубав голови сокирою. Всього загинуло 38 нескорених але виснажених героїв…
«Для нашого народу великою честю є коли наші герої помирають у бою. І для них закінчити життя в бою за Україну вважалося найбільшою чеснотою. Вони власне здобулися на те, чого хотіли: померти за Україну в бою», — зазначив з цього приводу письменник Роман Коваль. Варто нагадати, що окремі загони холодноярців билися аж до початку 1930-х років...
Відповідно до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті", повстанські та партизанські загони Холодноярської республіки визнані борцями за незалежність нашої держави.
Справа «Лицарів лісу» (так чекіста назвали свою спецоперацію по захопленню холодноярських отаманів через завербованих зрадників). Дивіться з 20-ї хвилини, а краще з самого початку:
Втрати російських військ на Покровському напрямку перевищують українські "в рази", хоч там окупанти зосередили для штурму міста свої найкращі підрозділи, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв'ю для ТСН.Тиждень, передають Патріоти ...
За рішенням головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського у військах розпочала роботу комплексна група Генерального штабу. Наразі вона здійснює перевірку ву 156 бригаді. Про це йдеться в повідомленні Генштабу, передають Патріоти України....