У зв'язку з частими відключеннями електроенергії українці шукають способи, як забезпечити свої домівки теплом і комфортними умовами без світла. Власники приватних будинків скуповують електрогенератори, а мешканці квартир дивляться на портативні електростанції. Однак з цими двома варіантами стає дедалі важче, адже ціни на них зростають буквально щодня і очікувати на прилад доводиться дуже довго, передають Патріоти України.
Існує ще один варіант, як можна забезпечити роботу побутової техніки та інших пристроїв в момент знеструмлення. Для цієї потреби ідеально підійде досить компактний та безшумний тяговий гелевий акумулятор, який видає струм з номінальною напругою 12 В. Але відомо, що більшість домашніх пристроїв працюють від змінного струму з напругою 220 В. Для перетворення 12 на 220 В необхідно купити інвертор. Розповідаємо, як обрати інвентор для дому і правильно його підключити.
Що таке інвертор?
Інвертор – це прилад для перетворення постійного струму в змінний зі зміною напруги. Відбувається це за допомогою цифрової схеми на силових транзисторах. Тому інвертори мають другу назву – перетворювачі 12-220В.
Види інверторів:
Зварювальний інвертор – частотний перетворювач, що працює при високих напрузі та силі струму; застосовуються вони для зварювання та різання.
Інвертор для сонячних батарей – конвертує постійний струм сонячної панелі на змінний, що далі використовується в домашній мережі для живлення різних пристроїв.
Автомобільний інвертор – перетворювач напруги 12-220 В; конвертує постійний струм автомобільного акумулятора на змінний. Завдяки такому приладу в автомобілі можна заряджати смартфон, ноутбук, планшет і навіть електробритву.
Інвертор для дому – перетворювач напруги 12-220 В, який може забезпечити живленням більшість електроприладів вдома.
Як обрати інвертор для дому?
Обираючи інвертор для дому, варто звернути увагу на його характеристики:
Потужність. Потрібно розрахувати, скільки споживають домашні пристрої, які ви плануєте підключати до альтернативного джерела живлення. До отриманої цифри слід додати ще 20-30%. Потужність кожного приладу в будинку можна переглянути в характеристиках. Так, наприклад, телевізор з рідкокристалічним дисплеєм споживає 200 Вт, ноутбук – 250 Вт, холодильник – 200 Вт, пральна машина – 2500 Вт, електроплита – 1500 Вт, праска – 200 Вт, електродриль – 1000 Вт, електробритва – 25 Вт.
На окрему увагу заслуговує пікова потужність – це показник максимального навантаження, при якому перетворювач не вийде з ладу і продовжить працювати. Але на постійній основі з піковим навантаженням він, звичайно, не впорається.
Напруга. Завжди вивчайте вказану в картці товару або інструкції з експлуатації напругу для інвертора. Якщо ви хочете купити потужний перетворювач, врахуйте, що акумулятор теж повинен віддавати більше струму. Але віддача струму в акумуляторних батареях (АКБ) має обмеження, тому може знадобитися кілька таких приладів, що паралельно з'єднуються. Крім того, бажано вибирати інвертор 12-220 з функцією стабілізації напруги. Адже побутова техніка не любить перепадів і здатна витримати лише до 10% коливань.
Синусоїдальність:
Правильна синусоїдальність напруги.Складна схема перетворення цього типу приладів підвищує його ціну. Але це того варте: на виході отримуємо ідентичний по формі до мережевого сигнал з більш високою точністю підтримки напруги. Саме такий інвертор – це ідеальний варіант для газового котла. Також можна купити перетворювач із правильною синусоїдою та підключати до нього будь-яку техніку без обмежень.
Модифікована (апроксимована) синусоїдальність напруги має східчасту форму та спрощену схему перетворення. Ціна таких приладів, звичайно, нижча. Але з їхньою експлуатацією є нюанси. Всі пристрої з електродвигунами змінного струму або трансформаторними блоками живлення, наприклад, компресори, насоси та газові котли, працювати не будуть або будуть, але некоректно. А ось побутова техніка та електроніка з імпульсним блоком живлення функціонуватиме без проблем.
Як підключити інвертор до акумулятора
Підключення акумуляторів виконується товстими кабелями. Вони можуть бути у комплекті (LogicPower/VoltPolska) або їх потрібно докупити (Must, PowMr, EAsun). Якщо вони у комплекті, то єдине що потрібно зробити правильно – це не переплутати плюс і мінус.
Якщо ж кабель потрібно докупити, це найкраще зробити у магазині, який зразу і виконає обтиск наконечників кабелю. Марка кабелю може бути ПВ-3 українських виробників. Перетин кабелю обирається відповідно від напруги акумуляторної батареї і потужності інвертора. Складніші комбінації краще питати у спеціаліста, але якщо приєднувати лише один-два акумулятори, то можна скористатись наступними умовами:
Довжина кабелю повинна бути мінімальна. Найкраще, коли інвертор з акумуляторами будуть у наявності, розмістити їх у запланованому місці та виміряти потрібну довжину кабелю. Надлишкова довжина – втрати енергії на нагрів того таки кабелю.
Перед підключенням до мережі потрібно виставити параметри типу акумулятора, струму заряду – це все завжди гарно і до деталей описано в інструкції.
Найпростіше підключення ДБЖ від LogicPower/VoltPolska. В них вхід і вихід змінного струму реалізований звичайними розеткою і вилкою. Отож, до прикладу, відключаєте ваш котел від розетки, підключаєте до виходу ДБЖ. А тоді вхід ДБЖ підключаєте у щойно звільнену розетку у квартирі.
Інвертори типу Must чи PowMr підключаються через клемні колодки. Тому для їх підключення потрібно докупити провід, як от ШВВП 3 х 2,5 мм2, штекер та зовнішню розетку. Все залежно від монтажу, та у найпростішому варіанті достатньо і цього.
Якщо ж хочете інтегрувати інвертор у мережу квартири, підключивши на нього декілька споживачів від електрощитової квартири, то тут є чи не єдина вимога – нульова шина на виході інвертора має бути окремою від нульової шини входу на інвертор. Тобто у щитовій потрібно мати дві роздільні нульові шини (1 і 2 на схемі нижче), як і у схемах підключення генератора. Хоча деякі інвертори дозволяють використовувати спільну нульову шину і про це вказано в інструкції. Якщо ж не вказано – шини повинні бути розділені.
Деякі інвертори, як от Must, мають окремий вмикач для інвертора, то це останній крок для запуску системи.
Ознакою ідеальних дерунів служить рум’яна скоринка зовні, яка приховує м’яку та соковиту основу, передають Патріоти України. Досвідчені кухарі розповіли про кілька секретів ідеальних дерунів, які не встигнуть навіть затриматись на столі. Важливо не пер...
Якщо ви хоча б раз готували бульйон з м'ясом, ви помічали, що на поверхні води з'являється пінка. Одні її знімають, інші залишають як є. Тож давайте розбиратися, чи потрібно прибирати пінку з м'яса під час варіння, передають Патріоти України з посиланн...