Хочете зустріти старість у здоров'ї - фізичному й ментальному? Додайте в меню більше овочів і цільнозернових продуктів. Такого висновку дійшли вчені Гарвардського університету, провівши масштабне дослідження, присвячене впливу харчування на якість життя в літньому віці, передають Патріоти України.
Здорове старіння автори роботи визначили як досягнення 70 років без хронічних захворювань і зі збереженням хорошої когнітивної та фізичної форми. За 30 років вони спостерігали за раціоном 105 тисяч осіб, порівнюючи його з вісьмома визнаними моделями здорового харчування, і з’ясували, яка дієта показує найкращі результати.
Перше місце посів Індекс альтернативного здорового харчування (AHEI), розроблений все тим же Гарвардом. У його основі - рослинна їжа: фрукти, овочі, цільнозернові продукти, горіхи, бобові та корисні жири. При цьому AHEI обмежує споживання червоного і переробленого м’яса, цукру, солі та солодких напоїв.
«Наші дані показують: не існує універсальної дієти. Раціон можна адаптувати під індивідуальні вподобання», — зазначає Енн-Жюлі Тессьє, дієтолог із Монреальського університету.
Результати вражають: учасники, які суворо дотримувалися принципів AHEI, мали на 86% більше шансів бути здоровими в 70 років порівняно з тими, чия дієта була далека від ідеалу. Таким чином, у середземноморської дієти, яку довгий час вважали еталоном, з’явився серйозний конкурент.
«На відміну від минулих досліджень, які фокусувалися або на конкретних хворобах, або на тривалості життя, ми поставили ширше запитання: як харчування впливає на якість життя і здатність людини зберігати самостійність у літньому віці?» — пояснює професор Гарварду Френк Ху.
Хоча дослідження не доводить прямого причинно-наслідкового зв’язку, воно додає вагомий аргумент на користь розумного харчування. Тим паче що роль дієти в підтримці здоров’я мозку і тіла підтверджується дедалі більшою кількістю наукових даних.
«З огляду на те, що збереження активності та незалежності - один із ключових пріоритетів для суспільства, такі дослідження вкрай важливі», — каже Марта Гуаш-Ферре, професорка епідеміології з Копенгагенського університету. За її словами, харчування, засноване на рослинній їжі з помірним включенням корисних продуктів тваринного походження, може стати надійною опорою для здорового старіння.
Весняний догляд за полуницею – запорука рясного літнього врожаю. Догляд за цією рослиною не вимагає багато зусиль, але для досягнення найкращих результатів важливо забезпечити їй необхідні поживні речовини. Виявляється, що навіть один звичайний кухонни...
Якщо ви забули вийняти м’ясо з морозильної камери, є швидкий спосіб розморозити його без використання мікрохвильової печі. Про його дієвість розповіла користувачка Лазара Сторм у своєму новому відео у TikTok. Вона поділилася нетрадиційним, але ефективн...